Rusko umístilo podle pobřeží USA atomové nálože připravené k použití, řekl bývalý ruský plukovník a mluvčí ministerstva obrany Viktor Baranec pro list Komsomolskaja pravda. Viktor Baranec „opatření“ Ruska označil jako odpověď na masivní výdaje Spojených států na obranu.


„Nálože jsou zakopané a „spí“ dokud nebudou aktivovány,“ řekl Baranec a vzápětí dodal,  zdá se mi, že jsem řekl příliš mnoho, měl bych držet jazyk za zuby. Stručně řečeno, máme něco, co by Američanům poskytlo" asymetrickou odpověď.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov informaci označil jako podivnou a nepravdivou.

Navrhuji, abyste zprávy o takovýchto novinkách nebrali vážně,  řekl mluvčí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům.

Podle Jamese Nixeyho, vedoucího programu Chatham House Russia a Eurasie, je toto mimořádné tvrzení jen další epizodou  hybridní války , která podle něj existuje mezi Ruskem a Západem.

Jsme ve válce,  řekl Nixey pro The Independent.  Neexistují žádné tanky, žádné střelby, nikdo teď neumírá. Ale Rusko a Západ bojuje jiným způsobem, existuje zásadní střet zájmů, hodnot a ambicí.

Moskva si uvědomuje, že použití armády již není nejlepší cestou k dosažení svých cílů, řekl James  Nixey a proto používá řadu jiných metod. Vysvětlil, že zatímco Rusko využívá metody jako jsou kybernetické útoky, manipulace s energiemi nebo úplatkářství, jaderná zbraň zůstává "esem v rukávuí .
Loading...