Někdejší překladatelka amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Daniela Greeneová, narozená v Československu, se před třemi lety v Sýrii vydala za německého rappera Denise Mamadoua Cusperta, který se přidal k teroristickému hnutí Islámský stát. Dnes o tom s odvoláním na nově získané soudní dokumenty informovala zpravodajská stanice CNN. Greeneovou americký soud po příchodu do USA potrestal dvěma lety vězení, trest si odpykala už loni v létě.


Cuspert po náletu v Sýrii zřejmě zahynul.

Kauza vrhá na FBI nepříznivé světlo, protože jedním z úkolů tohoto úřadu je pátrat po možných přívrženců IS ve Spojených státech, poznamenala CNN.

Magazín Der Spiegel uvedl, že nyní osmatřicetiletá Greeneová, která vyrůstala v Německu, dostala na začátku roku 2014 za úkol analyzovat Cuspertovu komunikaci. Rapper ji ale očividně tak fascinoval, že se ještě téhož roku vydala do Sýrie, kde se za něj provdala. Cuspert vystupoval pod uměleckým pseudonymem Deso Dogg.

Již několik týdnů po svatbě ale Greeneová došlo, že udělala zásadní chybu. Vrátila se proto do USA, kde byla obratem zadržena. Díky spolupráci s vyšetřovateli dostala jen dvouletý trest vězení.