Jestli bylo sekundárním cílem nedávného bombardování syrského letiště Trumpovou administrativou vyslat silné poselství Severní Koreji, že se jejich provokace se střílením raket nebudou tolerovat, tak nefunguje. Podle Associated Press činitel severokorejského ministerstva zahraničí nedávno promluvil ve státem vedené korejské Centrální tiskové agentuře a americké nálety v Sýrii popsal jako „absolutně neomluvitelné“ a řekl, že je to prostě důkaz, že jejich jaderný program je důvodný k obraně země proti washingtonským „čím dál svévolnějším krokům směřujícím k válce.“


„Některé síly velkohubě vykřikují, že nedávný americký útok na Sýrii je pro nás varovnou akcí, my se tím ale zastrašit nedáme,“ uvedla zpráva s dodatkem, že „nesmírné vojenské síly Severu s jadernými silami jako jejich základem“ zmaří jakoukoliv agresi USA.

„Budeme všem způsoby posilovat své kapacity sebeobrany, abychom si poradili s čím dále svévolnějšími kroky USA směřujícími k válce a ubránili se svými vlastními silami,“ řekl.

My jsme za svou stranu minulý týden uvedli, že Severní Korea vyzkoušela odpálení balistické střely těsně před schůzkou Trump-Xi a ozývají se fámy, že se připravuje na možnou jadernou zkoušku. Tato poslední provokace následovaná drsnou reakci ministra zahraničí Rexe Tillersona poukazuje, že příštím krokem Trumpovy administrativy bude spíše použití vojenské síly než diplomacie.

Ministerstvo zahraniční USA: „Severní Korea odpálila zase další balistickou raketu středního dosahu. Spojené státy už o Severní Koreji mluvili dost. Už nemáme žádný další komentář.“

Napětí v posledních několika týdnech je ještě vyšší, protože každoroční válečné hry ozbrojených sil USA a Severní Koreje právě probíhají. Letošní cvičení je zatím největší a patří do něj výcvik kradmých bitevníků a další manévry, na něž je Severní Korea zvláště citlivá.

Mezitím bývalý šéf MI6 sir John Sawer v interview v BBC varoval, že vojenský konflikt v Severní Koreji přinese mezinárodní krizi ještě s daleko větší pravděpodobností, než konflikt v Sýrii.
Loading...