Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek příletem do Pekingu zahájil pátou návštěvu Číny. Hned první den návštěvy zástupci Bank of China a společnosti CITIC v přítomnosti prezidenta podepsali memorandum o investicích v České republice.

Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře by měly v příštích dvou letech dosáhnout jedné miliardy dolarů (asi 23,1 miliardy korun).

Během společné schůzky s prezidentem Zemanem byla zároveň podepsáno memorandum mezi Bank of China a Hospodářskou komorou ČR. Banka v něm podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého slibuje českým firmám úvěrový rámec až dvě miliardy dolarů (asi 46,2 miliardy korun).

Předpokladem podle něj je, že na české straně budou k dispozici „dobré projekty, které splní bankovní parametry Bank of China“.

Dlouhý označil podepsaný dokument za deklaraci, protože nikdo nemůže banku donutit úvěry poskytovat. Zároveň zmínil, že dosavadní čínské investice jsou i pro něj trochu zklamáním.

„Přál bych si, aby čínské investice do České republiky přinesly vyspělé technologie, které Čínu charakterizují, aby přinesly společné podniky především v oblasti zpracovatelského průmyslu, abychom společně byli úspěšní na společných trzích kdekoli. A to se zatím děje v omezené míře,“ prohlásil.

Prezident Zeman se na závěr prvního dne také zúčastnil recepce na české ambasádě, kde bude zahájena oslava 70. výročí navázání česko-čínských diplomatických styků.

Ve svém projevu uvedl, že je z dosavadních čínských investic v Česku zklamaný. Na druhou stranu ale vyzdvihl úspěšné příklady česko-čínské spolupráce.

„Nemám rád, když se někam přijede a řekne se, jsme přátelé, ale nic pro to neděláme. A naopak si nesmírně vážím úspěchů, kterých jsme dosáhli. Jako příklad takového úspěchu bych chtěl uvést, že Praha je příjemcem čtyř linek z Čínské lidové republiky. Kdo to má? Vídeň má jednu a Budapešť nemá ani jednu. A proto je dobré, že otevřeme pátou linku, protože člověk se nemá nikdy zastavit a nikdy se nemá spokojit s úspěchem. S tím souvisí rostoucí počet čínských turistů, který se jenom za poslední rok zvýšil téměř o třicet procent. No a to je něco, z čeho se můžeme radovat,“ prohlásil Zeman.

„Vítám, že v České republice již působí tři čínské banky s plnou licencí. Podle analogie s leteckými linkami, nevíte o čtvrté bance? Doufám, že se ještě čtvrtá najde,“ dodal prezident.

Zdroj:  dp.cz