Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg má za to, že by premiér Andrej Babiš (ANO) po neúspěšných sněmovních volbách měl zkusit kandidovat na prezidenta. (Foto: Wikimedia)

V rozhovoru pro Mladou Frontu DNES ale dodal, že pochybuje, že ve druhém kole dokáže Babiš zvítězit. Nicméně, příliš nevěří ani v úspěch exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Situace na prezidentském úřadě je podle Schwarzenberga skandální. Nejen to, že po hospitalizaci Miloše Zemana jeho chod převzali lidé bez bezpečnostní prověrky, ale Hrad dokonce odmítá informovat veřejnost o prezidentově zdraví.

„Pro mě osobně je Hrad díra černá,“ poznamenal exministr zahraničí. „Já, kdybych byl na místě Miloše Zemana, tak bych nic netajil,“ dodal.

Dále v rozhovoru vyslovil naději, že pro příští prezidentské volby koalice Spolu dokáže vybrat společného kandidáta. Ačkoli má Schwarzenberg jména, která by rád na Pražském hradě viděl, odmítl je uvést.

„Vím o několika lidech, kteří by byli dobří prezidenti. Ale ještě nevím, kdo by byl dobrým kandidátem. To je něco jiného. Kandidát na prezidenta musí mít to, co se dneska elegantně jmenuje charizma. Měl ho Václav Klaus i Miloš Zeman. Mezi dnešními politiky ale nevidím nikoho, kdo by byl tak výrazná osobnost,“ poznamenal čestný předseda TOP 09.

Zároveň se domnívá, že by prezidentem měl být profesionální politik, a nikoliv „nějaký pan profesor“, kterým měl na mysli senátora Jiřího Drahoše, který v minulých volbách kandidoval proti Zemanovi. O post prezidenta by se podle něj mohl ucházet například premiér Babiš. Nevěří ale, že vyhraje.

„Podle toho, kdy ta volba bude,“ odpověděl Schwarzenberg na dotaz, zda má Babiš šanci zvítězit.

„Ale mám dojem, že se dostane do druhého kola, kde dosáhne třiceti, více než třiceti procent hlasů. Nemá však podporu, aby dosáhl padesáti procent. Ale to je jen můj odhad,“ podotkl.

Moc nevěří ani svému stranickému kolegovi, se kterým TOP 09 zakládal, Miroslavu Kalouskovi.

„Já mu přeji mnoho štěstí. Mám ho rád a přál bych mu úspěch. Jestli to tak bude, to je jiná,“ vzkázal Schwarzenberg.