Miliardář a matematik Karel Janeček na svém účtu na Twitteru uveřejnil videoklip, v němž vystupuje proti očkování dětí. (Foto: Youtube)

Toto video doprovázela kritika ze strany uživatelů. S proslovem proti očkování dětí prezentoval i na Českém slavíkovi, kterého vysílala televize Nova. Televize se od jeho proslovu distancovala, co na to Janeček?

Karel Janeček čelil ostré kritice za svůj projev na vyhlášení výsledků ankety Český slavík, během kterého vystupoval proti vládním opatřením proti covidu-19 a proti očkování dětí. Od jeho slov se později distancovala i televize Nova, která anketu vysílala.

„Pořad Český Slavík je připravován externí firmou, která odpovídá za obsah a jeho kvalitu. TV Nova nezasahuje do složení hostů či do obsahu jejich projevů,“ napsala stanice na svém twitterovém profilu.

„Zároveň se tímto pořadem potvrdil trend, který nabývá na intenzitě – kdy jedinec nebo společnost produkuje nebo vyrábí pořad, v jehož rámci prezentuje svoje politické či společenské názory. Budeme muset s právníky hledat cestu, zda lze při dnešní mediální legislativě v budoucnu podobným excesům zabránit,“ vyplývá z prohlášení televize Nova.

K celé situaci se pro Super.cz vyjádřil i Janeček.

„Sociální zodpovědnost k umění patří a podle mě je zodpovědné a správné vyjádřit veřejně vlastní názor na tak závažnou věc, jakou je očkování dětí proti nemoci, který jim přímo nijak neškodí,“ uvedl Janeček a dodal: Zvolil jsem k tomu právě příležitost udílení ceny hudební ankety, neboť hudebníci byli postiženi iracionálními restrikcemi vlády mimořádně. Moje řeč byla v divadle několikrát přerušena potleskem přítomných umělců a jsem si jistý, že řada z nich má na tuto otázku velmi podobný názor jako já. Spolupráce s TV Nova na příštím ročníku ankety Český slavík je z mé strany otevřená a mám radost, že se jednalo o nejsledovanější přenos za poslední tři ročníky ankety,“ vysvětlil Janeček.

Stranou nezůstal ani europoslanec Jan Zahradil, který poukázal na pokrytectví celé situace.

Mimořádně zábavnou ukázkou pokrytectví ,pražské kavárny’ je, jak ti, co se ještě včera ovíjeli kolem Karla Janečka coby bojovníka s korupcí a reformátora, jej dnes jednomyslně zavrhli coby antivaxera,“ vtipkuje Zahradil.