Českou republiku čeká tropický víkend, kdy teploty mohou atakovat až 30 stupňů Celsia. Kromě slunečného počasí se však na východě republiky mohou vyskytovat přeháňky a bouřky, které by v pátek mohly být i lokálně silné. (Foto: Flickr)

Meteorologové vydali ve čtvrtek výstrahu, která platí v souvislosti s bouřkami a vzestupem hladin pro pátek a sobotu. Silné bouřky hrozí v Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém, Zlínském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji a na Vysočině.

„Očekáváme velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami kolem 50 mm, v opakujících se bouřkách i více, s kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h,“ konstatovali meteorologové s tím, že v ostatních zmiňovaných krajích spadne do 30 mm srážek.

Severovýchodu České republiky se pak týká výstraha před povodněmi. Ta je platná od pátečních 11 hodin do sobotního odpoledne. Podle meteorologů mohou hladiny vodních toků stoupat až ke 2. stupni povodňové aktivity. U menších toků pak není vyloučen ojediněle i 3. stupeň.

Uvádí se, že přívalový déšť může rozvodnit toky a zatopit níže položená místa včetně sklepů. Nárazy větru mohou lámat větve a vyvracet stromy. Deštivé počasí může způsobit i výpadky elektřiny, problémy v dopravě a škody na majetku. Obecně se doporučuje zabezpečit okna, skleníky a také volně položené předměty, aby se zamezilo případným zraněním.

Co se týče samotné předpovědi na následující dny, pak z hlediska teplot nás čeká letní počasí. Ve čtvrtek bude převážně oblačno, nejvyšší teploty se dostanou na 20 až 26 stupňů Celsia. V noci na pátek se mohou ojediněle vyskytovat přeháňky, déšť či bouřky.

„Dnes a zítra u nás ovlivní počasí tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry. Bude tedy převažovat oblačná obloha a postupně se místy přidá déšť nebo přeháňky, odpoledne a večer i bouřky, které mohou být v pátek lokálně silné,“ sdělil Pavel Šimandl, meteorolog z ČHMÚ.

V pátek lze očekávat spíše oblačnou oblohu, na severovýchodní polovině území hrozí přeháňky či bouřky. Nejvyšší denní teploty budou obdobné jako dnes, tedy 20 až 26 stupňů. Víkend bude skoro jasný až polojasný s letními teplotami až do 30 stupňů Celsia. Během obou dnů však bude postupně přibývat oblačnosti, mohou se přidat i přeháňky nebo bouřky, které mohou být četnější.

Začátek příštího týdne bude oblačný a zatažený, místy se bude vyskytovat déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od 20 do 24 stupňů.