Kuriózní případ zaznamenali vědci v Česku. Po výtěru z nosu při absolvování PCR testu na přítomnost koronaviru jednomu muži začalo téct z nosu. (Foto: Flickr)

Z nosu mu teklo devět měsíců, a tak se rozhodl navštívit doktora. Vyšetření ukázalo, že mu vytékal mozkomíšní mok. Zranění přitom může způsobit smrt.

Jde o první zaznamenaný případ takového poranění na světě. Muž, jehož identita zůstává utajena, podstoupil covidový test v březnu 2020.

Test byl sice negativní, ale dotyčnému po něm po celých devět měsíců teklo z pravé nosní dírky. Lékařskou pomoc vyhledal až v prosinci 2020.

Následné CT vyšetření odhalilo, že příčinou je nikoliv alergie, jak se pacient zprvu domníval, ale poškození kribriformní ploténky, kosti oddělující nos od mozku, což právě způsobilo vytékání mozkomíšního moku.

Toto zranění může být nebezpečné, neboť mimo jiné zvyšuje riziko zánětu mozkových blan, které je životu nebezpečná. Nicméně mozkomíšní mok může vytékat po celé roky, než dojde k vážným komplikacím.

Závěry studie publikovali čeští lékaři Zdeněk Knížek, Roman Michálek a Jan Vodička v recenzovaném vědeckém časopise JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery.

Po stanovení diagnózy muž podstoupil operaci kribriformní ploténky a byla mu předepsána antibiotika jako prevence před vznikem infekce. Po třech týdnech na kontrolním vyšetření uvedl, že pravou nosní dírkou nic necítí.

Doposud byly zaznamenány pouze jednotky případů poškození kribriformní ploténky po absolvování testu výtěrem z nosu. Například loni byl medializován případ Američanky se stejným poraněním. Žena však již měla poškozenou lebku, ve které měla drobnou skulinu.

Muž z Čech je tak prvním člověkem, který utrpěl toto zranění po koronavirovém testu, aniž by předtím trpěl zraněním spodiny lebeční.