Sněmovna dnes beze změn schválila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, které pojednává o tom, že bude do Ústavy ČR zakotveno právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek. (Foto: Flickr)

Tento krok má být reakcí na odzbrojovací tendence v rámci Evropské unie. Daný souhlas s novelou ale musí vyjádřit ještě horní komora parlamentu.

Česká republika chystá změny, pokud jde o Listinu základních práv a svobod.

Rozhodla se totiž, že podle předlohy by tato Listina měla nově obsahovat ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“.

A k čemu tato ústavní změna poslouží?

Navrhovatelé uvádí, že by měla zabránit tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Stejně tak prý posílí pozici České republiky při projednávání dalších unijních regulací.

„Přehnaná regulace legálně držených zbraní nemá žádný smysl a vede k nárůstu nelegálně držených zbraní,“ vyslovila se k věci předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Zmiňme, že podporu této novele vyslovilo celkem 141 ze 159 přítomných poslanců, zatímco 15 členů dolní komory se hlasování zdrželo (především se jednalo o politiky Pirátů a KDU-ČSL).

Našli se i takoví, kteří byli jasně proti. Mezi ně patřil Mikuláš Ferjenčík (Piráti), Alena Gajdůšková (ČSSD) a Jan Čižinský z klubu KDU-ČSL.

Ještě před hlasováním se za novelu postavili zástupci SPD, ODS či ANO. Ti jsou toho názoru, žemá lidem zaručit právo bránit se legálně drženými zbraněmi proti agresorům, kteří zákony nedodržují. Naopak nesouhlasí s obavami, že by změna vedla k nekontrolovanému nárůstu počtu držitelů zbraní.

„Není to zákon o ozbrojování, ale o obraně se zbraní,“ reagoval Jiří Mašek (ANO). A k jeho názoru se připojila také Černochová: „Úpravou listiny zde nevznikne žádný Divoký Západ s pistolníky s kolty proklatě nízko.“

V neposlední řadě zmiňme, že daná novela vznikla na základě petice, kterou podepsalo 102 000 lidí, včetně mnohých ústavních činitelů. Daný dokument představoval reakci myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní, včetně těch legálně držených.

Zdroj: snews.com