V pondělí na České televizi proběhla rozsáhlá diskuze o současném napětí v mezinárodních vztazích. Jednalo se především o vnitropolitickou situaci v Íránu a problému porušování mezinárodního práva. (Foto: CT24)

Český herec a politik Matěj Stropnický vyjádřil svou nechuť vůči charakteru této diskuze a důrazně zkritizoval současnou kvalitu veřejnoprávní televize.

Sestřelení ukrajinského Boeingu vyvolalo další protesty v Íránu, i když nepokoje proti režimu jsou součástí tamního politického života už několik posledních let, zmínil Tomáš Pojar v analytickém pořadu Události, komentáře na České televizi. Český diplomat, jenž během několika let zastával funkci velvyslance ČR v Izraeli, je přesvědčen, že íránský režim zvládá celou situaci mimo jiné díky organizovaným milicím, které potlačují tyto protesty. Pojar dále uvedl, že změna režimu nezáleží na mezinárodních aktérech, totiž případná revoluce či jiné radikální změny mohou být proveden jen při aktivní účasti veřejnosti. Nicméně Pojar přiznal, že momentálně má Írán značné potíže kvůli mezinárodním sankcím, které na něj uvalily USA. 

Současné americké sankce proti Íránu bývalý ministr zahraničí ČR Jan Kavan označil za porušení mezinárodního práva. Podle Kavana nemají totiž žádné odůvodnění a právě proto Česká republika tyto sankce nepodporuje, což je v souladu s unijním postojem. Následně český diplomat varoval před postojem Spojených států a amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu, jenž spočívá v konfrontační politice a sankčním nátlaku. Podle něj taková politika nejen není prospěšná, ale i nebezpečná.

„Nějaká dohoda je nejen možná, ale i nutná, protože v opačném případě donutíme Írán, aby se vrátil do doby, kdy začal obohacovat uran a tam by mohlo vznikat nebezpečí, že skutečně dospěje k jaderným zbraním, což samozřejmě nechceme,“ zmínil během diskuze Kavan.

V průběhu debaty se dva hosté rozešli v názorech ohledně významu a role mezinárodního práva, stejně tak měli odlišný pohled na zavraždění íránského generála Sulejmáního. Zatímco Pojar považuje mezinárodní právo za neúčinné a závislé na vůli mezinárodních hráčů, Kavan před takovým postojem varoval a označil například vraždu Sulejmáního za bezprostředné porušování mezinárodních norem.

Zaujatost a klesající kvalita České televize

Celou diskuze označil Matěj Stropnický za předpojatou. Ve svém příspěvku na sociální síti Facebook se rázně pustil do moderátora tohoto pořadu, stejně tak zkritizoval bezúčelnou diskreditaci hosta.    

„Začínám (málo sleduji televizi) vážně chápat, proč má hodně lidí České televize plné zuby. Podívejte se na tuhle krátkou debatu o aktuálním dění v Íránu. Utrpení to sledovat,” uvedl na začátku svého příspěvku bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický.