Český zpěvák Tomáš Klus na své sociální sítí zveřejnil video, kde kritizuje Izrael a vyzvývá k míru a diskuzi. To se nepotkalo s příznivými reakcemi. (Foto: Facebook / Tomáš Klus)

Nejhorší na tom je ta neschopnost diskutovat. Zvolil jsem formu otázek, abych nebyl ihned obviněn ze vštěpování názoru, ale dostalo se mi nálepky antisemita a dezinformátor. Jako by se potrefená husa nezmohla na nic jiného. Fakt, že mohly mé otázky vyznít jednostranně je způsoben tím, že jsou reakcí na jednostranné zpravodajství médií, jejichž objektivitu jsem posledních deset let intenzivně bránil.

Z mých aktivit je možné vypozorovat, že mi opravdu nezáleží na tom kdo odkud je a čemu věří, ale o to, že je nutné vnímat kontext a být otevřený tomu, že když je k otázkám lidských práv říkáno pouze A je nutné uvést i B, neboť pravda je většinou AB.

Média jsem vždy vnímal jako prostředníka snažícího se dělat polštář mezi tím, kdo ovlivňuje a tím, kdo je ovlivňován, poslední zkušenost mě ale zpochybnila, zda nejsou přespříliš ve snaze být také tím kdo ovlivňuje a přispívají tak k neschopnosti společenského diskurzu.

Můj postoj je jasný, odmítám přihlížet utrpení Palestinců v pásmu Gazy a volám po otevřené, odborné diskuzi na téma palestinsko-izraelské problematiky, neboť je přeci, v demokratické společnosti nepochopitelné, že zastání se Palestiny vás okamžitě v očích většinové veřejnosti dělá podporovatelem terorismu a že média tento narativ podporují, aniž by se jej snažila analyzovat.

Nejde primárně o to, jestli je člověk pro Palestinu, nebo Izrael. Jde o lidská práva, o soucit a schopnost vyslovit se v momentě, kdy násilí přesahuje mez daleko, předaleko za běžnou schopností chápat něco jako reakci na něco.

Za čtyři roky bylo ve světě zabito při válečných konfliktech 14.000 dětí, stejné množství dětí bylo zabito izraelskou armádou za čtyři měsíce. Každý den je v Gaze zabito průměrně 64 žen. Umírají tam stovky civilistů denně proto, že jsou bombardováni a nemají kam utéct.

Hladomor, který důsledkem blokády jídla a vody Izraelem od října, zabránění humanitární pomoci a více než nelidské podmínky pro civilní obyvatelstvo (například operace raněných dětí a císařské řezy při porodu bez anestezie); jsou způsobené tím, že okupované území, Gaza, je pod totální kontrolou Izraele a výhradně on rozhoduje o tom, jak se národu, kterému jsou po dekády upírána práva na svobodnou existenci, povede. To je absurdní a v 21. století nemyslitelné.

Stejně tak je absurdní do očí bijící ticho českých médií a politiků, kteří o situaci informují tak jednostranně, až je to cynické a v kontextu doby ostudné, neboť se od Sametové revoluce holedbáme titulem kolébky a opatrovníka lidských práv; při pohledu na utrpení Palestinců, ale tyto instituce samy sebe usvědčují z pokrytectví, neboť tam, kde ze zastání neplyne benefit, jsou, zdá se, hluší, slepí a němí.

Ne. Není možné tomu přihlížet a bát se, že dostaneme tolik oblíbené a zjednodušující nálepky. Palestinsko-izraelský “konflikt” je výzvou pro všechny, kteří nevidí etnikum, vyznání a územní politikaření jako důvod k nenávisti, či zástěrku agrese. Utrpení palestinských civilistů nemůže zůstat nepovšimnuto a má být vykoupeno aktivizací soucitného srdce každé lidské bytosti, schopnosti postavit se za princip nenásilí a znovunastavení hranic toho co je, a co už zcela určitě není lidské.

A takové zastání nemůže vzejít z masy, nýbrž z jedince. Proto apeluji na každého, kdo má byť sebemenší pochybnosti o pravdě, nebojte se ozvat, buďte aktivní, neboť právě to je známkou skutečnosti, kterou tak dobře pojmenoval Spiderman, alias Peter Parker: Pod tou maskou může být každý. Každý, kdo není lhostejný k utrpení druhých a vystoupí ze své komfortní zóny ve prospěch ideálu lásky, rovnosti a spravedlnosti, je právoplatným hrdinou doby.

Modlím se za palestinské a izraelské děti, modlím se za všechny děti světa, aby nemusely nadále snášet donekonečna opakované křivdy rodičů a jejich rodičů a co nejvíc, aby za ně už ani jedno nemuselo zaplatit životem.

ZASTAVTE PALBU!

Tomáš Klus