Bylo odhaleno tajemství osobního života prvního prezidenta České republiky. Václav Havel zemřel před sedmi lety, tedy 18. prosince 2011. Je známo, že měl oficiálně dvě manželky. Během svého života měl ale také milenku, Jitku Vodňanskou. Ta se s Václavem Havlem scházela celých 14 let. (Foto: Wikipedia)

Jitka Vodňanská není jen českou psychoterapeutkou. V tomto roce vydala i vlastní knihu s názvem Voda, která hoří. Ta je plná osobních vzpomínek. Mimo jiné v ní najdeme i důležitou kapitolu o jejím příteli a politikovi, Václavovi Havlovi. Vodňanská uvedla, že Havel byl jejím naprostým protikladem. Podle ní byl prezident spíše systematik, měl rád pořádek a pravidla. Vodňanská přiznala, že ona je spíše chaotik a potřebovala tak jakousi pomoc. Proto se bez Havla nemohla obejít.

Ve zmiňované knize se také píše, že bývalý prezident své milence plánoval program na každý den. V knize je toto tvrzení doloženo i ukázkou: „Úterý — po práci být doma, uklízet, prát, žehlit, atd. (…) Středa — večer budeme u tebe — telecí řízky + hranolky (domácí). (…) Čtvrtek — večer se musíš definitivně sbalit, já také. Většinu věcí odneseme do auta."

Když se Václav dozvěděl, že s ním Jitka čeká dítě, napsal jí sáhodlouhý dopis. Vysvětluje v něm, proč má jít raději na potrat.

„Nicméně nahlíženo z hlediska reálného stavu věcí – kdo jsi Ty, kdo jsem já, do jakých vztahů jsme zapleteni, nahlíženo tedy z tohoto hlediska, je to asi řešení rozumné a nejschůdnější, byť jakási nedobrá příchuť v puse po tom asi nám zůstane. Jenomže já skutečně nemám právo svou chuť mít syna Vašíčka (beztak by to byla jistě holka) nadřadit všemu ostatnímu, tj. reálnému zhodnocení situace,“ píše disident Havel.

Před potratovou komisi s těhotnou milenkou však odmítl jít s odůvodněním, že mu zrovna v ten den přivezou na Hrádeček fůru trámů a odvezou pohovky k čalouníkovi. Místo toho napsal potratové komisi prohlášení. A na závěr nebohou Jitku »povzbudil « větami:  „Hlavu vzhůru! Nejsi ani první, ani poslední! Ber to sportovně!“

Zdroj: cas.sk