Epidemiolog Rostislav Maďar promluvil o promořování populace. Podle jeho slov promořování společnosti probíhá neustále, už teď a jde o přirozený proces. Informoval o tom portál TN.cz. (Foto: Pixabay)

„Existuje totiž skupina lidí, která nemá žádné příznaky. Je to jakási imunizace, jedině tak může populace získat kolektivní imunitu. Naším úkolem teď je ochránit nejrizikovější skupinu obyvatel a vracet společnost postupně do normálu,“ uvádí.

Říká, že slovo „promořování" společnost vnímá negativně, ale je to přirozený proces – taková imunizace. Cílem ale je, aby virus směřoval pouze do zdravé části populace. Rizikovou skupinu je stále třeba ochránit a odizolovat, dodal Maďar.

Imunizace společnosti podle jeho slov předpokládá promořování zdravé části populace do takové míry, aby vznikla kolektivní imunita, tedy zhruba 60 až 70 %. Riziková skupina ale i nadále musí dodržovat zvýšená hygienická opatření. To znamená stále mít roušky na sobě, dodržovat 2metrovou vzdálenost a mýt si ruce.

„Promořování společnosti probíhá neustále, nonstop. Žádná země ho nemá pod kontrolou. Existuje totiž skupina bezpříznakových lidí, kteří nevykazují žádné symptomy. Ti si infekcí procházejí, nebo ji už prodělali," říká.

Epidemiolog také uvedl, že společnost by se měla ke svým běžným životům vracet postupně ze zdravotnických a z ekonomických důvodů.

„Všechna opatření se budou postupně zvedat, až když si budeme jisti, že riziková zařízení a riziková místa včetně domácí péče budou zásobeny v nejlepší možné míře ochrannými pomůckami," dodává.

Dříve jsme informovali, že ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v rozhovoru vysvětlila klady promořování populace. Podle ní lze promořením například snížit riziko další vlny epidemie. Jágrová ozřejmila, že asi třetina populace se s koronavirem setká, je tedy žádoucí, aby si vytvořila protilátky a tzv. ochrannou hradbu pro citlivé skupiny.

Zdroj: snews.com