Ústředí muslimských obcí vypovědělo z církve Leonida Kušnarenka, který jako předseda pražské muslimské obce v polovině března ve videu nabídl členům obce pomoc s vyzbrojením. Informoval o tom v pondělí Deník N.

„Je to v zájmu všech. Měl jsem vizi, že přijdu s mírem a láskou. Nechci, aby se kvůli mému přístupu rozvracela cela obec,“ potvrdil  Deníku N informace pražský advokát Kušnarenko.

Vedení českých muslimů o Kušnarenkově vypovězení z církve rozhodlo jednomyslně v neděli odpoledne. „Tímto zaniká i členství pana Kušnarenka v Muslimské obci v Praze, a tedy i jeho funkce ve vedení této obce,“ stojí na stránkách Ústředí muslimské obce na sociální síti Facebook.

Leonid Kušnarenko před týdnem natočil video, ve kterém v reakci na útok na mešity v Novém Zélandu vyzval členy k ozbrojování.

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže – všichni, kteří mají zájem si udělat zbrojní průkaz, ozbrojit se kvůli ochraně zdraví a majetku, obraťte se na mě a já vám s tím pomůžu,“ uvedl ve videu právník Kušnarenko.

Po tomto prohlášení se Ústředí muslimských obcí od Kušnarenka distancovalo. Uvedlo, že tato iniciativa může vytvořit ještě větší napětí mezi muslimy a českou společností.