První reakce Pavla a Babiše k účasti na summitu NATO

Ústavní soud předběžným opatřením uložil vládě, aby bezodkladně notifikovala NATO, že součástí oficiální české delegace na summitu v Ankaře je i prezident republiky. (Foto: Flickr)
Rozhodnutí je jednorázové, vztahuje se pouze na Ankaru — o samotné kompetenční žalobě soud teprve rozhodne, a to přednostně.
Nezvykle rychlé rozhodnutí Ústavního soudu respektuji.
Andrej Babiš, premiérNezvykle rychlé rozhodnutí Ústavního soudu respektuji.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 24, 2026
Vítám, že Ústavní soud vydal předběžné opatření, které reflektuje dosavadní praxi a zajišťuje kontinuitu zastupování země na summitu NATO. Opatření také garantuje, že účast na jednání bude řádně připravena a administrativně zvládnutá. Jsem si vědom, že předběžné opatření není konečným rozhodnutím o samotném sporu a vyčkám na další kroky Ústavního soudu.
Petr Pavel, prezidentVítám, že Ústavní soud vydal předběžné opatření, které reflektuje dosavadní praxi a zajišťuje kontinuitu zastupování země na summitu NATO. Opatření také garantuje, že účast na jednání bude řádně připravena a administrativně zvládnutá. Jsem si vědom, že předběžné opatření není…
— Petr Pavel (@prezidentpavel) June 24, 2026
Tak jsem si přečetl to předběžné opatření a chápu to správně, že ÚS uložil vládě pouze to, aby prezident v té delegaci byl, ale ne aby ji vedl, tj. že vedoucí slovo na Alianční radě i účast na večeři bude mít premiér? Působí to na mě stylem, že vlk se nažere a koza zůstane celá. pic.twitter.com/016XSEAhLS
— Martin Cvrček 🇨🇿➕ (@cvrcek_martin) June 24, 2026
