Karlovarská hygiena bude řešit nedodržování epidemiologických opatření na filmovém festivalu v Karlových Varech. (Foto: Youtube)

Většina návštěvníků zahajovacího ceremoniálu totiž neměla respirátory. Mezi nimi byl dokonce i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Nařízení pro boj s epidemii koronaviru nejspíše neplatí pro všechny. Páteční zahajovací ceremoniál v hlavním sále hotelu Thermal byl naplněný známými osobnostmi. Většina ovšem na sobě neměla respirátor. Přitom podle nařízení resortu zdravotnictví je v kinech, divadlech a dalších uzavřených prostorách povinná ochrana dýchacích cest.

Na nedodržování pravidel upozornil například epidemiolog Rastislav Maďar.

„Když máte jít příkladem ostatním, ale nějak to nevyjde. Když máte ukázat, že jsme v tom všichni společně, ale zase nic… Díky všem, kteří tam poctivě respirátory nosí, i když to příjemné není nikomu. Za 10 dní se otevírají školy, fakt nepotřebujeme dávat deltě tolik prostoru,“ napsal Maďar na Twitteru.

Bez respirátorů ale nebyly jen celebrity. Kamery fotoreportérů bez zakrytých dýchacích cest zachytily i ministry Adama Vojtěcha, Lubomíra Zaorálka i ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).

Ministerstvo zdravotnictví ovšem Vojtěcha hájí. „Jak je na fotografii vidět, tak má v ruce sklenici. Podle opatření není nutné mít v době konzumace roušku,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl Blesku.

Naopak Zaorálek chybu připustil a slíbil, že si bude dávat větší pozor.

„Je to chyba, ale jsou tu přísná pravidla a kontroly. Nicméně se omlouvám a budu si na to dávat pozor jako do včerejšího večera,“ řekl ministr kultury novinářům Blesku.

Přitom fotografové Blesku zachytili bez respirátorů nejen Zaorálka, ale i jeho partnerku a mluvčí jeho resortu.

Aby toho nebylo málo, respirátor neměl ani epidemiolog Petr Smejkal. Přitom, jak tvrdí Blesk, byl spolu s Vojtěchem klíčovým poradcem pro prezidenta festivalu Jiřího Bartošku a jeho tým v otázce hygienických pravidel během festivalu.

Porušením pravidel by se mohli zabývat karlovarští hygienici, kteří mohou uložit pokutu až do výše tří milionů korun.

Zdroj: snews.com