„Zabil lidi cez padáky“ a další nelichotivé výroky premiéra Andreje Babiše (ANO) vůči bývalému poslanci TOP 09 Miroslavu Kalouskovi jsou chráněny svobodou slova. (Foto: Wikimedia)

Ve středu o tom rozhodl Okresní soud pro Prahu-západ. Kalousek se ale nevzdává.

„Žalovaný (Babiš) se svých výroků dopustil na půdě Parlamentu, která zaručuje maximální míru svobody projevu,“ uvedla soudkyně Simona Kačerová. Podle ní jeho výroky navíc souvisely s výkonem pravomoci předsedy vlády a za jeho slova nesl odpovědnost stát, a nikoliv Babiš osobně.

Přitom loni Kačerová rozhodla opačně, a to tak, že Babiš osobní odpovědnost nese, a musí se proto Kalouskovi omluvit jak písemně, tak i ústně na schůzi Sněmovny. Nyní se ale musela řídit závazným názorem odvolacího senátu. Verdikt není pravomocný.

Soudkyně Kačerová při vynášení rozsudku poznamenala, že politiky nelze za jejich slova žalovat přímo, což je problém, který se před jejím soudem vyskytuje opakovaně. Ochrana parlamentní imunitou podle ní vede k narůstání agrese a pocitu beztrestnosti.

„Zdejší soud se žalovaného (Babiše) několikrát pokusil přimět k omluvě, zatím však vždy neúspěšně,“ uvedla.

Slovní roztržka se na půdě Sněmovny odehrála v roce 2018, kdy se hlasovalo o důvěře vládě ANO a ČSSD. Kalousek osočil Babiše, že lže, křivě přísahá na zdraví svých dětí a že není chlap. Babiš poté na něj slovně zaútočil. Tehdejšímu poslanci tykal, nařkl ho, že je „zase ožralej“ a označil za „zloděje zlodějského“, který „zabil lidi cez padáky“.

Premiér svými výroky odkazoval na Kalouskovo působení ve funkci náměstka ministra obrany a na kontroverzní zakázku na nákup padáku VTP-100. V roce 1997 při seskoku s tímto padákem zahynul voják. Armáda poté toto vybavení nevyužívala.

Na rozhodnutí soudu již reagoval sám Kalousek. Ten uvedl, že Babiš evidentně lhal, což nemá nic společného s tím, zda se podle soudu má omlouvat.

„Na skutkové podstatě se nic nemění, ta zůstává stejná: Andrej Babiš evidentně lhal sněmovně i veřejnosti. Zda se za to má či nemá omluvit, na to mají soudy různé názory. Takže já to rozhodně nevzdám, lhářům se ustupovat nesmí,“ napsal Kalousek na svůj Twitter.

Zdroj: snews.com