Evropská unie by se měla držet stranou politiky zemí střední a východní Evropy, prohlásil český premiér v demisi Andrej Babiš v rozhlasovém pořadu rakouské stanice ORF.

Nevyhnul se ani tématu migrační krize. Zdůraznil, že Česká republika stejně jako ostatní země V4 nadále odmítá migrační kvóty. „To, že někdo chce rozhodovat o tom, kdo bude u nás pracovat a žít, je absolutně nepřijatelné. Evropa v migraci zaspala," řekl Babiš.

Upozornil ale, že není proti Evropské unii. „Nejsem skeptický, EU je superprojekt," řekl a připomněl, že EU dokázala zachovat mír více než 70 let. Vyzdvihl také volný pohyb osob a zboží.

Kromě toho se dotkl i problému sestavení vlády. Podle něj by věc byla jednodušší, pokud by existoval systém jako ve Francii nebo USA, kde vítěz voleb samostatně sestavuje vládu.

Jak upozorňuje Express, tyto komentáře přišly na pozadí Babišovy snahy získat podporu komunistů při sestavení vlády a vzniku nové populistické koalice Ligy a Hnutí pěti hvězd v Itálii, která hrozí destabilizací EU.

Ve svém koaličním prohlášení strany chtějí změnit různé evropské smlouvy včetně Paktu stability a růstu, který omezuje vládní rozpočet třemi procenty HDP. Strany rovněž chtějí, aby Evropská centrální banka odepsala italský dluh v hodnotě 250 miliard eur.

Zdroj: snews.com