Nizozemská firma Fynerdale Holdings požaduje po České republice v arbitráži celkem 1,8 miliardy korun. Společnost měla dle tvrzení přijít o peníze, které investovala do obchodů s mákem. Obchod, který měl být původně velmi výnosný, se však ukázal jako podvod. Informoval o tom portál irozhlas.cz s odkazem na Českou televizi. (Foto: Wikimedia)

Portál uvádí, že v daném případu už sice padly určité tresty, ale policie nedokázala dohledat žádné investované peníze. Proto je společnost z Nizozemska nyní požaduje po ČR.

Investoři měli na daný obchod s mákem vynaložit téměř tři miliardy korun. Jak již bylo řečeno, později se ukázalo, že se jedná jen o jeden velký podvod. Případem se proto začala zabývat policie. V souvislosti s tím byli odsouzeni manželé Stavjaníkovi. Právě jejich firma totiž měla dané peníze inkasovat. Částka však nebyla dohledána, píše  portál.

„V tomto případě se orgány činné v trestním řízení zachovaly velmi neaktivně. Nebyla dohledána ani jedna jediná koruna," cituje portál slova advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové.

České ministerstvo financí má podat podrobné vyjádření k žalobě zhruba do poloviny února.

„Ministerstvo v současné době připravuje za Českou republiku první vyjádření žalovaného v této věci," prozradil mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Celé řízení by mělo dle informací probíhat v nizozemském Haagu. Daná advokátka z neúspěšného pátrání po finanční částce viní dozorující státní zástupce.

„V první fázi dozoroval tuto věc na státním zastupitelství pana doktor Šaroch, následně to byla paní doktorka Máchová," vysvětlila.

Portál připomíná, že Jaroslav Šaroch má v současné době na starosti kauzu Čapí hnízdo. Jeho kolegyně Dagmar Máchová je však mimo službu. Ta čelí obvinění v kauze úniků informací ze spisů. Ani jeden z nich s novináři prý nekomunikuje.

Nejsou však jediní, kdo se k případu nechce vyjadřovat. Stejné je to také s městským státním zastupitelstvím. To se bude k věci vyjadřovat pouze v případě, že příslušné orgány požádají o oficiální vyjádření.