Koronavirová epidemie se promítá i do společenského života. Jinak tomu nebude ani dnes večer, na Silvestra. Kvůli přísným protiepidemickým opatřením totiž platí jistá pravidla a například se nebudou konat tradiční venkovní oslavy. Co je dnes večer dovoleno? A na co bychom si měli dát naopak pozor? (Foto: Wikimedia)

Oslavy venku, večírky až do rána, velkolepé ohňostroje a alkohol na veřejnosti – s takovou představou se můžeme rovnou rozloučit, protože přesně tak nebude vypadat letošní Silvestr. Vzhledem k tomu, že se Česko kvůli zhoršující se epidemiologické situaci stále nachází v 5. stupni systému PES, platí zákaz vycházení od 21 hodin večer do 5. hodiny ranní.

Lidé se navíc nepodívají ani do restaurací, jelikož ty jsou již několik dnů uzavřeny. Podobně je to i u hotelů a za zmínku stojí také omezení počtu účastníků hromadných akcí na dva lidi. Nicméně, to ještě není zdaleka vše – podle nařízení vlády je na veřejně přístupných místech také zakázáno pití alkoholu. Lidé se tak budou muset hodně přizpůsobovat.

Opatření se týkají také bohoslužeb, kterých se může účastnit maximálně 15 lidí. Z tohoto důvodu se bude většina z nich živě přenášet na internetu. To se vztahuje i na půlnoční mši, kterou bude ve Staré Boleslavi sloužit kardinál Dominik Duka.

S omezením souvisí také odpalovaní petard a ohňostrojů. Vzhledem k nočnímu zákazu vycházení tak mají mnozí milovníci pyrotechniky značně ztížené možnosti pro její odpalování. Stejně tak platí, že města zrušila tradiční novoroční ohňostroje.

Hlavní město navíc vydalo rozhodnutí, které se týká omezení počtu míst, kde je možné petardy a světlice používat. Například se nesmí odpalovat v centru města, v okolí domovů pro seniory, v přírodních parcích, v okolí vodních toků a okolí zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.

V souvislosti s tím přišlo varování od policistů i hasičů, kteří na sociálních sítích vyzývali lidi, aby pyrotechniku neodpalovali z oken svých bytů a balkonů. Mohlo by se totiž stát, že zapálí svůj byt nebo střechu sousedních budov.

Co však není omezeno, je počet lidí, kteří se mohou sejít v jedné domácnosti. I pro ně ale platí dodržení zákazu vycházení v daném čase.

Nicméně, český ministr zdravotnictví Jan Blatný na Twitteru resortu zdravotnictví vyzval všechny občany, aby byli zodpovědní.

„Prosím vás, buďte zodpovědní a omezte tradiční oslavy konce roku. Je to nepříjemné, ale zvládneme to. Jde o zdraví našich blízkých,“ apeloval na občany.

​Policie se bude činit

Na to, zda obyvatelé naší země dodržují tato nařízení, budou dohlížet stovky policistů a strážníků. Kontroly tak budou posíleny nejen v Praze, ale také na jiných místech Česka. Například policisté z Olomouckého kraje hlásí, že se budou snažit řešit případné nedodržování vládního nařízení o silvestrovské noci hlavně domluvou.

„Hlídky budou posíleny podobně jako v předchozích letech,“ uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Slovenská vláda povolá v příštím roce vojáky pro zajištění veřejného pořádku kvůli opatření proti koronaviru

Ten upřesnil, že pokud domluva na místě nepomůže, pak přijde na řadu předání přestupku správnímu orgánu či pokuta ve výši až 10 000 Kč. Policisté z

Královéhradeckého kraje se zase hodlají zaměřit na místa, na kterých by se mohli shromažďovat lidé. Na mysli tím mají například centra měst. 

„V případě, že budou venku skupinky lidí, policisté budou vyhodnocovat všechny okolnosti a podle toho budou věc řešit například domluvou, upozorněním na platná nařízení nebo přistoupí k restriktivním opatřením, jako je pokuta nebo oznámení na příslušný úřad,“ vyslovila se k postupu policistů mluvčí krajské policie Eva Prachařová.

Policejní kontroly zaměřené na dodržování protikoronavirových opatření plánuje posílit i policie ve Zlínském kraji.

Zdroj: snews.com