Z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, vyplývá, že se musíme připravit na silné až velmi silné bouřky po celém Česku. (Foto: Flickr)

Aktualizace výstrahy ČHMÚ

V pátek 21. 6. budou teploty v přílivu velmi teplého vzduchu od jihu překračovat na mnoha místech 31 °C, chladněji bude na západě a severozápadě Čech. Vysoké teploty ukončí studená fronta a s ní spojené bouřky, které se začnou tvořit během odpoledních hodin a budou i velmi silné.

Nejdříve se bouřky objeví na západě Čech, mohou být doprovázené přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 mm, menšími kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h.

Během pátečního odpoledne začnou ještě intenzivnější bouřky (s vysokým stupněm nebezpečí) vznikat na ostatním území Čech a později odpoledne a večer i na Moravě a ve Slezsku. V těchto oblastech budou bouřky doprovázené nárazy větru i kolem 90 km/h, většími kroupami (o průměru i přes 2 cm) a přívalovým deštěm, při kterém může v krátké době napršet kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo v kombinaci bouřek s deštěm ojediněle i kolem 70 mm.

Intenzivní srážky mohou způsobovat lokální zatopení, rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění menších vodních toků. Aktuální informace sledujte na výstražném webu ČHMÚ.

ČHMÚ