Měřicí přístroje na Karvinsku v pátek zaznamenaly důlní otřes okolo jednoho stupně na Richterově škále. V údajích Evropsko-středozemního seismologického centra ve Francii se ale objevil údaj 3,5 stupně. (Foto: Flickr)

Došlo však k omylu. Vedoucí seismické služby Geofyzikálního ústavu Akademie věd Jan Zedník vysvětlil, že se jednalo o chybu.

„Jednalo se o chybu, která se pak dostala do médií. Ve skutečnosti se jednalo jen o důlní otřes s minimálním zásahem. Takový nemohl nikdo na Karvinsku pocítit,“ uvedl Zedník.

Zmiňme, že naposledy silnější zemětřesení zasáhlo Moravskoslezský kraj před čtyřmi lety. V prosinci 2017 bylo epicentrum v hloubce asi 12 kilometrů poblíž Hlučína na Opavsku, přičemž dosáhlo síly až 3,5 stupně. Podle Zedníka se jednalo o vzácný jev.

„Bylo to opravdu zemětřesení, nebyl to žádný důlní otřes. Bylo to někde u Hlučína na půl cesty mezi Opavou a Ostravou, hloubka kolem 12 kilometrů a magnituda 3,5, což už je docela silný otřes na naše poměry v České republice. Takhle silné jevy bývají v západních Čechách, ale ve Slezsku je to velmi vzácné,“ konstatoval tehdy Zedník.