Česká brněnská společnost Zetor, která vyrábí traktory, ke konci března propustí 260 pracovníků, což činí 40 procent zaměstnanců. Odboráři uvádí, že Zetor dávno má ekonomické problémy. Informuje o tom zpravodajství České televize.

„Včera (v pondělí) jsme se na tom domluvili s vedením společnosti. K propouštění mělo nejspíš dojít dřív, ale vedení očekávalo, že se ve druhém pololetí zvýší odbyt, což se obvykle stávalo. Ke zvýšení odbytu bohužel nedošlo," uvedl vedoucí odborů Alois Kazelle. Oznámil také, že propouštění se týká profesí napříč podnikem od manažerů po dělníky.

Podle výročních zpráv pokles ve firmě začal v roce 2015, přitom Zetor potvrdil, že má silné postavení jak na českém, tak i na světovém trhu.

V roce 2015 pokles Zetoru na nejdůležitějších trzích v Německu a Polsku činil asi 6 %, ve Velké Británii už 10 procent. Na řeckém, maďarském, litevském a finském trhu tato firma utrpěla větší škody — 20 až 30 procent.

V roce 2016 se ekonomická krize v Zetoru ještě více prohloubí. Podle údajů z tohoto roku tam pracovalo přes 700 lidí.

Společnost Zetor byla založena v roce 1946. Vyváží zemědělskou techniku do Evropy, Ameriky a Asie. V období mezi lety 1946 a 2015 firma prodala 1,3 milionů traktorů.