Agentura pro ochranu hranic Frontex na svých webových stránkách uveřejnila video, na kterém je zachycena „mateřská loď“, která je používána k ilegální přepravě velké skupiny migrantů přes moře, než je vyloží na menší loď. Poslanec Poslanecké sněmovny PČR a předseda hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty Lubomír Volný se vyjádřil k tomu videu. (Foto: Youtube)

Jak informuje ve své tiskové zprávě agentura Frontex, video bylo natočeno pomocí letadla a dronu, které několik hodin sledovaly podezřelý rybářský trawler, který s sebou tahal menší loď.

Dron zachytil pašování migrantů

„Loď byla prázdná, ale něco upoutalo pozornost odborníků z agentury. Frontex pozoroval loď několik hodin a najednou se začali objevovat lidé z podpalubí. Pašerák vyskočil na menší loď a povzbudil skupinu migrantů, aby ho následovali,“ píše Frontex ve své tiskové zprávě.

Frontex popisuje dále: když všech 81 migrantů nastoupilo na menší loď, mateřská loď byla oddělena a začala plout na jih, zatímco malý člun začal směřovat k italskému ostrovu Lampedusa.

„To byl jasný příklad „mateřské lodi“, kterou zločinci používali k přepravě velké skupiny migrantů přes moře směrem k cíli, než je vyložili na menší loď,“ uvádí Frontex.

Letadlo Frontex varovalo italské a maltské úřady a službu EUNAVFOR Med. Italské národní koordinační centrum zahájilo komplexní operaci, která zahrnovala italskou Guardia di Finanza a Guardia Costiera. Italské orgány zatkly sedm podezřelých pašeráků a chytily rybářský trawler.

„Většina migrantů pocházela z Bangladéše, Maroka a Libye. Většina z nich neměla na sobě záchranné vesty, když je pašeráci lidí nechali uprostřed moře,“ uvádí Frontex.

Poslanec Lubomír Volný sdílel toto video a poukázal na kriminální spojení pašeráků a neziskových humanitárních organizací. „Pašeráci lidí právě vytvořili „trosečníky” a neZiskoví mafiáni je tak mohou zneužitím mezinárodního práva „zachránit“ a ohánět se u toho jak zákony, tak falešnou solidaritou a humanitou,“ píše poslanec ve svém příspěvku na Facebooku.

„Každý, kdo je v tomto řetězci zapojen, je obyčejný kriminálník, každý, kdo jej obhajuje, je spolupachatel. Celý tento systém je postaven na lži a citovém vydírání původních Evropanů a nemá nic společného ani se skutečnou migrační krizí, ani se skutečnou solidaritou, ani se skutečnou humanitou,“ alarmuje Volný.