Jak informuje ČTK, koalice SPOLU, která zahrnuje ODS, lidovce a TOP 09 společně s koalicí Pirátů a STAN dnes podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Zároveň požádaly prezidenta Miloše Zemana, aby pověřil předsedu ODS Petra Fialu jednáním o sestavení kabinetu. (Foto: ČT24)

Šéf SPOLU Petr Fiala uvedl, že budou koalice jednat o vládě jen společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty. „Strany deklarují vůli vytvořit společně vládu a žádají prezidenta, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení takové vlády,“ konstatoval Fiala.

Petr Fiala již dříve avizoval, že osloví Piráty. „Naše koalice zůstane pospol, v nejbližší době oslovíme Piráty se Starosty a budeme s nimi vyjednávat o sestavení nové vlády. S ANO ani SPD jednat nebudeme,“ uvedl.

Otázkou však zůstává, koho prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády. Dříve se totiž zmínil o tom, že sestavením nového kabinetu pověří nejsilnější stranu, a tou je ANO. Nehledě na to však i spolu s mandáty strany SPD bude mít jenom 92 křesel.

Fiala si ale myslí, že Zeman většinu dvou koalic nemůže ignorovat. Fiala proto doufá, že to s ním Zeman v dohledné době projedná.

Šéfové Pirátů a STAN po deváté hodině přišli na jednání s koalicí SPOLU. Předseda Starostů Vít Rakušan uvedl, že chtějí koalici poblahopřát k vítězství a vyjádřit svoji ochotu spolupracovat.

„Jedeme poblahopřát vítězům, což se sluší. A deklarovat, že spolu chceme spolupracovat,“ uvedl. Ivan Bartoš dodal, že teď záleží na Miloši Zemanovi, jak se k tomu postaví.

Zdroj: snews.com