Koronavirus se elektromagnetickým polem skutečně nešíří, tvrdí tři česká ministerstva. V pátečním společném prohlášení tak uvádí, že neexistuje žádná spojitost mezi epidemií nemoci covid-19 a zaváděním mobilních sítí páté generace (5G). (Foto: AF.mil)

Se společným tiskovým prohlášením přišla ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj. Vedly je k tomu spekulace o spojitosti mezi covidem-19 a sítěmi 5G, které se poslední dobou šíří internetem. Tři resorty tvrdí, že se jedná o „fake news“.

„Elektromagnetické pole generované zařízeními sítě 5G nemá příčinnou souvislost s šířením ani průběhem nemoci covid-19,“ uvedla ministerstva.

V tiskové zprávě zdůrazňují, že sítě 5G nevybočují z limitů pro elektromagnetické záření, které se studují a nastavují od začátku 20. století. Tato technologie představuje pouze novou verzi již používaných mobilních technologií, avšak umožňuje rychlejší datové přenosy.

„Tyto limity vycházejí z detailní znalosti interakce elektromagnetického pole a živé tkáně a jsou nezávislé na technologii, která elektromagnetické pole generuje,“ stojí v prohlášení.

„Infikování onemocněním covid-19 je možné pouze na základě fyzického kontaktu s koronavirem. A protože elektromagnetická pole generovaná z 5G sítí nemohou viry přenášet, nemohou s nimi ani nikoho kontaktovat,“ poukazují ministerstva.

Zdroj: snews.com