Člen KDU-ČSL Hayato Okamura, který byl zvolen do Poslanecké sněmovny za koalici Spolu, navrhl kontroverzní řešení problému s občany, kteří volili krajně pravicové strany. (Foto: Wikimedia)

Dotyčný si myslí, že by česká vláda vůči těmto voličům měla postupovat stejným způsobem, jakým postupovala vláda SRN vůči bývalým podporovatelům nacistické strany.

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, které se odehrály minulý týden v České republice, přinesly zklamání pro víc než milion voličů. Tito občané totiž odevzdali svůj hlas stranám, které se v konečném důsledku nedostaly do parlamentu. Mezi těmito stranami jsou jak tradiční levicové síly, jako například KSČM (3,60 % hlasů) či ČSSD (4,65 %), tak i pravicové politické subjekty, jako hnutí Trikolóra Svobodní Soukromníci (2,76 %) a Volný blok v čele s Lubomírem Volným (1,33 %). Další konzervativní pravicová strana, která zaujímá kritické stanovisko vůči politice Evropské unie a nelegální migraci, je hnutí SPD (9,56 %), v jehož čele stojí Tomio Okamura. Tato strana dopadla mnohem lépe a suverénně překonala pětiprocentní bariéru pro vstup do Sněmovny.

Ještě líp dopadla opoziční koalice Spolu (27,79 %), která zahrnuje tři politické subjekty – ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Jedním ze zvolených poslanců za tuto koalici se právě stal člen KDU-ČSL Hayato Okamura, který si přitom nemyslí, že by si vláda či stát měly nějak lámat hlavu nad tím, jak uspokojit skutečné potřeby těch, kdo volil strany, které nepřekročily hranici pro vstup do Sněmovny. To, že zhruba jeden milion občanů vůbec není reprezentován v parlamentu, politikovi z KDU-ČSL moc nevadí. Hayato Okamura ve svém rozhovoru pro ČRo Plus dokonce prohlásil, že by voliči krajně pravicových stran měli být převychováni ve stylu, jak to bylo s občany Německa po ukončení druhé světové války.

„Je tam řada stran, které jsou spíš extremističtější, krajní pravice. Je to Volný blok třeba, Trikolóra má také tenhle charakter… Je to věc také občanského vzdělávání, občanská výchova totiž není jenom pro děti, pro nějaké žačky, ale i pro dospělé. A o tom by mohli vyprávět v Německu. Po druhé světové válce v Západním Německu, aby překonali tu nacistickou diktaturu, tak museli vzdělávat lidi všech věkových skupin, aby vybudovali novou demokratickou společnost. Takže, tam bych viděl to řešení,“ vymezil svůj pohled na věc Hayato Okamura.

Kontroverzní výrok Hayata Okamury o nutnosti převýchovy občanů, kteří podporují krajně pravicové či konzervativní strany, se nevyhnul kritice na internetu. Řada komentujících tato doporučení hned přirovnala k totalitním praktikám. Právník Martin Chmela například podotkl, že tato strategie by zřejmě mohla být naplněna za účasti Evropské unie.

„Tak převychovávat občany se tzv. Demobloku zachtělo. Třeba by stavba převýchovných táborů mohla být spolufinancována nějakým dotačním programem EU,“ napsal na svém Twitteru Chmela.

Jeden z uživatelů poznamenal, že by kvůli těmto prohlášením bylo na místě podat na Hayata Okamuru trestní oznámení.

„Řekl bych, že to zavání trestným činem, a pan Hayato by si zasloužil, aby na něj podali výše uvedené strany TO, a také občané, kteří tyto strany volili,“ píše Stanislav Hejhal.

Zdroj: snews.com