Nový příspěvek arcibiskupa pražského Dominika Duky rozhořčil sociálně sítě. Duka v něm kritizuje média, která by se podle něj měla více zabývat lidmi, kteří včera státní vyznamenání obdrželi, nikoliv těmi, kdo ho odmítl. (Foto: Wikimedia)

„Velmi mne mrzí, že se média u nás více zajímají o ty, kteří státní vyznamenání odmítli než o zásluhy vyznamenaných,“ napsal Duka na sociální sítě.

Ve svém vyjádření arcibiskup zjevně narážel na kněze Petra Piťhu, který si v pondělí u příležitosti 101. výročí založení republiky na Hradě nepřevzal nejvyšší státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Dnes prezidentův mluvci Jiří Ovčáček informoval, že Piťha vyznamenání odmítl.

Uživatelé sítě s rozčilením okomentovali vyjádření Duky a nechali mu u příspěvku spoustu negativních komentářů. „To jste kvantifikoval, nebo jen tak plácáte?” napsal uživatel Twitteru Michal Kunc.

„Vy byste měl raději mlčet a stydět se za všechnu to podporu, kterou věnujete těm, kteří zdejší nenávist jen rozdmýchávají a šíří – Zeman, Klaus, Okamura…. Panu Halíkovi nesaháte ani po kotníky,“ dodal Radovan Wicha.

„Velmi nás mrzí, že český kardinál je velmi nedůvěryhodnou osobou, možná je na místě klást si otázku, proč vyznamenání odmítli…“ obořil se další uživatel s přezdívkou Lepšočlověk.

Peter Piťha neodhalil důvod odmítnutí státního vyznamenání, uvedl však, že Zeman dopředu věděl o jeho rozhodnutí. „Své plné zdůvodněné rozhodnutí jsem sdělil prezidentu republiky dne 15. října,“ řekl pro Echo24 Piťha.

Hrad také nechtěl zveřejnit podrobnosti rozhodnutí kněze. „Co mohu říci, že je na každém, aby celou věc vnitřně zvážil a rozhodl se. Rozhodnutí učiněné v tichosti respektujeme,“ řekl pro Echo24 mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že tento dopis je osobní korespondencí, kterou Hrad nebude zveřejňovat.