Portál Seznam dnes přisel se zprávou, že kousek od Prahy ve vědeckém centru ELI Beamlines již v průběhu dvou měsíců bude spuštěn jeden z nejvýkonnějších laserů světa. (Foto: GZNP)

Redaktorka portálu vyrazila do Dolních Břežan, aby na vlastní oči viděla laboratoř, ve které se nachází laserový systém L4. Místnost je maximálně hygienická, každý zaměstnanec a návštěvník před vstupem do ní musí projít speciální přechodovou komorou.

Jde o opravdu výkonný laser, který by měl střílet jednou za minutu. Hlavní optik laserového systému Daniel Kramer vysvětlil, že zařízení v hodnotě 50 milionů dolarů slouží čistě vědeckým účelům.

„Jde o specifický koncept, který byl vyvinut původně v Americe s jedním petawattem výkonu, tento náš laser je postaven na desetkrát vyšší výkon,” dodal Kramer.

Momentálně odborníci týmu pracují na doplnění optiky, po které může být laser uveden do provozu. „Budeme se pokoušet dosáhnout parametrů 1 a 24 nul, což se dá porovnat s výkonem celého Slunce, které má jedničku a 26 nul,” vysvětlil Kramer.

Laser pracuje na principu ultrakrátkých pulzů, nominální výkon po kompresi je 10 petawattů. Může dosáhnout až 2000 joulů za výstřel. Podle vědkyně Evy Klimešové má nový laser také sloužit k celé řadě experimentů v oblasti medicíny. „Zajímá mě, jak dochází k interakci částic, můžou to být viry, nanočástice nebo molekuly, s intenzivním zářením, jak reagují, detekujeme elektrony, které pak můžou ničit DNA,” řekla.

ELI Beamlines  je vědeckým laserovým centrem financovaným z evropských dotací. Centrum funguje jako výzkumná infrastruktura, patří pod Fyzikální ústav Akademie věd. Zároveň je součástí evropské sítě světového významu, jejíž další centra jsou v Rumunsku a Maďarsku. Sloužit by měl pro vědce z celého světa.

Zdroj : seznamzpravy.cz