Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný ve svém prvním rozhovoru pro Právo řekl, že se sice zpřísňování opatření nebrání, musí být ale podloženo daty. Promluvil také o tom, proč přijal návrh premiéra, co si myslí o totálním lockdownu a nejnovějších opatřeních. (Foto: Seznam TV)

Na otázku, proč přijal nabídku premiéra Babiše stát se ministrem zdravotnictví, odpověděl, že to bere jako výzvu.

„Jsem lékař, nejsem straník, dokonce nejsem ani volič žádné z koaličních stran, takže politická motivace v mém rozhodnutí nehrála roli. Pokud by se jednalo o mírový stav, ani by mě to nenapadlo. V současné době jsem si ale té nabídky nesmírně vážil,“ uvedl.

Podle jeho slov se situace dá v době pandemie řešit dvěma způsoby. Buď máte v čele epidemiologa, který má kolem sebe kliniky, nebo máte v čele klinika, který má kolem sebe schopné epidemiology. Obě varianty mohou fungovat, míní.

„V mém případě se jedná o druhou variantu a mám kolem sebe šikovné epidemiology,“ dodal.

Co se týká opatření, pak podle Blatného je spolupráce s ČLK (Česká lékařská komora) naprosto klíčová.

„Kdyby se zdálo, že současná situace není řešitelná jinak než dalším zpřísňováním opatření, já se tomu nebráním. Z dat, která zatím vidím, se zdá, že to nebude nezbytně nutné, ale nechci se k tomu teď vyjadřovat, protože se ta data nějakým způsobem vyvíjejí,“ zdůraznil.

Co se týká fungujících opatření, uvedl, že si musíme vždy počkat dva týdny, abychom mohli ocenit jejích efektivitu. Nechce kritizovat práci svých předchůdců, ale chce, aby další opatření byla transparentnější.

Promluvil i o počtu nakažených v přepočtu na obyvatele. Ministr je přesvědčen, že v Česku začala druhá vlna o něco dříve než v řadě ostatních zemí. Znamená to, že srovnávat stávající čísla, kdy druhá vlna epidemie trvá šestý týden, bychom měli jenom s těmi zeměmi, které jsou na tom podobně, například Belgie a některé další západoevropské státy, konstatoval.

„Věřím, že za několik týdnů na tom budeme dobře a jiné země budou mít problém. Nebylo by správné říct, že my jsme dobří a oni jsou špatní. O druhé vlně se mluvilo už od jara. Člověk je ale z principu optimista a často má tendenci věřit v lepší zítřky,“ dodal.

Během rozhovoru zmínil i bývalého ministra Prymulu a uvedl, že jako expert zůstane v některé z poradních skupin, jelikož jsou takto domluveni.

Zdroj: snews.com