Amatérský portál Počasí online Morava přinesl minulý týden varování před tornádem, jeho predikce se naplnila. Přinášíme s šikovným amatérským meteorologem Wiki Suarezem rozhovor. (Foto: MetDesk, Facebook)

Jak jste se dostal k předpovídání počasí?

K počasí jsem se dostal zcela náhodou. Jako malého mě bavilo nebe a hlavně vývoj bouřkových oblaku. Připomínalo mě to takové květáky. Když sem byl malý, myslel jsem si, že oblaka jsou z cukrové vaty. Postupem časem jsem to začal brát vážně a už 15 let se tomu věnuji jako amatér.

Z jakých zdrojů analyzujete předpovědi? Spolupracujete s meteorology?

Používám zdroje dostupné pro veřejnost. Hlavně sleduji GFS, který mi přijde nejpřesnější. Počasí předpovídáme z různých modelů a vždy hledíme na to, jak každý model značí něco jiného. S profesionály nepracuji, ale mám spoustu přátel amatérských meteorologů, s kterými jsem tu situaci řešil.

Vaše nedávná předpověď varovala před možným výskytem tornád a naplnila se.

Moje stránka varovala před situaci ojedinělého tornáda a ta bohužel vyšla a to mě velmi mrzí… Už několik dní dopředu jsem sledoval tu možnou situaci extrémně silných bouří (Supercel) ještě před obědem v úterý jsem napsal první možnou situaci na čtvrtek, že byly bouřky extrémní není překvapením.

Ty podmínky byly vysoké. jak Cape/Střih/Cape shear/rosný bod/ a hlavně supercels composite a hlavně podle posledního jmenovaného jsem tu šanci na tornádo dal. Zde ta hodnota byla opravdu vysoká na Česko, byla tak vysoká, jako v Oklahomě, kde bývají tornáda normálním jevem.

Překvapilo vás to?

Ta síla tornáda… že se zde ukáže F4? Prostě hrůza a těch lidi v zasažených místech je mi moc líto.

ČHMÚ podobné varování nevydal, jaký na to máte názor?

ČHMU? K tomu se raději nebudu vyjadřovat, ale řeknu vám, že u mě hodně klesly potom co napsali dnes ráno o mají stránce Počasí online Morava.

„Podle CHMÚ měl amatérský portál pouze štěstí, že se zrovna svou výstrahou trefil.“ Dá se to předpokládat, ale není to předpověď. Takových podmínek se za rok sejde mnoho a jen jednou z toho bylo takové tornádo.“

Tohle jsem od profesionálu nečekal. Takových podmínek je několik do roka? Za posledních 10 let jsem nezaznamenal tak extrémní hodnoty, raději k tomuto nemám další komentář, ať si každý o tom udělá svůj obrázek, ale mrzí mě to.

Jaké plány máte do budoucna?

Počasí mám v oblibě, jsem amatérsky meteorolog, kterého baví vše ohledně počasí. Je to můj koníček. Zároveň to mám spojené i s fotografováním. Rad fotím krajiny různých částí Česka. Mým snem je, že bych se chtěl stát profesionálním meteorologem a nebo aspoň reportérem v téhle oblasti, uvidíme… třeba se mi to jednou splní.

Držíme palce a děkujeme za rozhovor!