Nedávno osmkrát osm poslanců navrhlo trestat ty, kteří hanobí prezidenta a tato problematika byla i středem zájmu televizního diskusního pořadu Máte slovo, který byl vysílaný první prosincový čtvrtek večer na ČT. "Návrh zákona jsem předložil, neboť společnost hrubne,“ měl jasno poslanec KSČM Zdeněk Ondráček jeden z navrhovatelů zákona.


"Tento návrat zavání komunistickou ochranou papalášů. Ve svobodné společnosti nemají mít politici ochranu před vlastními voliči,“ prohlásil europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a jedním dechem dodal, že sám není rozhodně příznivcem vulgarit. "Ve chvíli, kdy je politik chráněn více než občan, je papaláš," prohlásil Pospíšil a slovo papaláš se mu tak zalíbilo, že jej v pořadu uvedl celkem asi dvacetkrát.

"Tento návrh podporuje ztrátu svobody nás všech. Politik, veřejná osoba, musí snést i drsné slovo. Takto vypadá postupné omezování svobody slova," přidal se ještě ředitel Občanského institutu Roman Joch, aby dodal, že … "Pan Miloš Zeman je starý, nemocný člověk, kdyby váš zákon byl přijat, musí jít pan prezident do vězení, neboť nikdo nehanobí prezidentský úřad tak jako on," domníval se muž jménem Joch.

"Pan doktor Joch těžko pana prezidenta urazí. Ty snahy jsou tedy velmi marné," poznamenal psychiatr a vydavatel webu Nová republika Ivan David, jemuž vadilo zejména označení "Starý nemocný muž," kterým řečník stojící na straně společně s Pospíšel řekl."Vulgární nadávky nejsou kritikou a kritikou nejsou ani lživá tvrzení,“ dodal David.

"Tento zákon existoval za T. G. Masaryka, existuje v řadě zemí," připomenul spisovatel Krystek, který seděl mezi diváky.

"Jestliže udělám vaši hlavu jako rozmázlé lejno, tak vám to nevadí?" zeptal se v následné bouřlivé diskusi Ondráček Pospíšila.

"A víte, kolik dostanu kritických dopisů? Ale mně to nevadí. Dal jsem se na vojnu, musím bojovat," hájil se europoslanec Pospíšil.

"Proč by měl mít soudruh prezident větší ochranu?“ zeptal se jeden z diváků a zavinil tak velký zmatek. Za značného křiku a při hádce zařvala moderátorka hromovým "Moment!" a dosáhla na chvíli ve studiu klid.

"Pomluva není hanobení. Pomluva je to, že o jiném řeknete ošklivý údaj. Hanobením se rozumí subjektivní, hrubě urážlivý projev zesměšňující projev dané osoby," prohlásil poslanec Ondráček, ale "My chceme vědět, za co budeme zavření,“ dožadoval se Pospíšil.
"Jak je vidět, komunistický poslanec není schopen ani říct, co je hanobení. Pan Ondráček má pocit, že je 16. listopad 1989 a on má pendrek a těší se, až nás zbije," řekl Joch. "Problém je, že pan Joch nemá právní vzdělání a šíří hysterii," nedal se vytočit Ondráček, který byl dříve ve službách Veřejné bezpečnosti, jak se nazývala dříve Policie ČR.

Probíraly se i situace když někdo slyší taková slova od prezidenta, tak pak nejsou schopni reagovat jiným slovníkem?

"Pokládám to za dobrou příležitost, abychom se rozhovořili o úrovni komunikace," řekl Ivan David a připomenul, jak získaly popularitu skupiny Pussy Riot, Ztohoven a další.

Zákon je totiž podle Davida nebezpečný i v tom, že mnozí lidé se budou snažit najít sprosté slovo, aby byli co nejzajímavější. „Ten zákon je kontraproduktivní. Ale vznikl proto, že je potřeba zabránit verbálním útokům na prezidenta,“ sdělil David, který není nikterak nakloněný k tomu, aby byl přijatý v navrhované podobě.