Luděk Maděra, dlouholetý bojovník za svobodný přístup k informacím a kandidát Pirátů ve sněmovních i senátních volbách, uspěl v průlomovém soudním sporu. Poté co mu Zlínský kraj 15x nezákonně odmítl poskytnout požadované informace a ministerstvo vnitra rozhodnutí krajského úřadu 15x zrušilo, rozhodl se vystoupit z tohoto nekonečného úředního kolečka a obrátil se na soud. Okresní soud ve Zlíně mu rozsudkem z 21. dubna 2015 přiznal právo na zadostiučinění ve výši 40 tisíc korun. "Způsob vyřizování podání žalobce [Luďka Maděry] byl naprosto neakceptovatelný, když žalovaný [Zlínský kraj] projevil nebývalou neúctu nejen k žalobci a realizaci jeho politického práva, ale také k moci zákonodárné, výkonné i soudní," píše se v odůvodnění rozsudku.


Luděk Maděra k rozsudku říká: "Poté co mě kontaktovala advokátka Petra Bielinová se svým návrhem postupu, dostala celá kauza jiný rozměr. Věřím, že úřady nebudou chtít odškodné platit a nakonec informace raději poskytnou. Pro celý případ je příznačné, že v období mezi rozhodnutím soudu a písemným vyhotovení rozsudku mi bylo doručeno 19. nezákonné rozhodnutí o odmítnutí poskytnutí informací z krajského úřadu."

Jakub Michálek, zastupitel Pirátů v Praze, ke kauze doplňuje: "V Praze se setkáváme s úplně stejným porušováním zákona o svobodném přístupu k informacím. Budeme požadovat, aby způsobenou škodu nahradili odpovědní politici a úředníci."

"Nejsmutnější na celé kauze je fakt, že úřad raději zaplatí pokutu, než aby informace poskytoval v souladu se zákonem. Stále by mě zajímalo, jestli hájí princip (ne)otevřenosti, nebo se informace prostě bojí poskytnout, protože se dozvíme o nějakém kostlivci. Vidím zde i další absurditu. Piráti se jako strana soudí v řadě pro občany principiélních kauz a výroky soudů nižších instancí, které v našem případě často rozhodují v náš neprospěch, respektujeme a řídíme se jimi (například jsme stáhli videospot s legopanáčkem). Pokud je na lavici obžalovaných úřad nebo státní instituce, těmito výroky se prostě neřídí a nařízení shora ignorují,“ uzavírá předseda Pirátů, Lukáš Černohorský.

Plné znění rozsudku: ZDE

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]