Člověk má vrozené schopnosti, které kvůli systému nemůže naplno využívat. Než si člověk uvědomí co jsou jeho silné stránky, je veden k práci která ho nebaví a ve které nevyužije celý svůj potenciál. Pokud však zjistíme, jak dnešní SYSTÉM funguje, můžeme se v něm naučit pohybovat. Od svých jednadvaceti let se ve svém investičním klubu potkával s multimilionáři. Viděl stovky podnikatelských záměrů a nyní vydává vlastní knihu s názvem Ukradený potenciál. V této unikátní publikaci popisuje, jak markantní rozdíly jsou mezi investorem a člověkem s nápadem. Kniha vznikla naprosto neplánovaně, neboť autora zasáhla minulý rok velmi nepříjemná událost, která ho, jak říká, donutila o těchto věcech psát. Autorem je český podnikatel Michal Mrhač, kterého můžete znát především pod jeho uměleckým jménem Claudio Depeyrac.


[quote align="left" color="#999999"]

Ukradený potenciál, Claudio Depeyrac

[/quote]

AC24: Musel jste se určitě potkat s mnoho zajímavými lidmi, jak s těmi, co se snažili sehnat peníze pro své podnikání, tak s opravdovými investory, kteří disponují velmi vysokými částkami. Co vy osobně vidíte jako největší rozdíl mezi těmito dvěma typy lidí?

Claudio Depeyrac: Těch rozdílů je velmi mnoho, nelze to nějak shrnout či kategorizovat, každý člověk je trochu jiný, ale je to především o informovanosti. Jak už jsem řekl v jednom z mých rozhovorů, většina lidí v dnešní společnosti věří v nějaký systém, který je zažitý, jako že jdou do školy, tam se něco naučí, pak se snaží dělat kariéru v nějaké firmě, čím víc pracují, tak si myslí, že více vydělají, opak je však pravdou, tohle bohužel nefunguje.

Naproti tomu lidé, kteří mají hodně peněz, dobře vědí, že když budou dělat to, co dělají všichni ostatní, budou snadno nahraditelní. Automaticky klesá tržní hodnota toho, čeho je na trhu hodně, logicky pak lidé méně vydělají, proto se tito lidé snaží vždy přemýšlet a dělat věci jinak, i když to velmi často nebývá ta nejjednodušší cesta. Kdo však vytrvá, sklízí ovoce.

Mnoho knih je především o podnikání, Vy jste však šel ještě dál, ve Vaší knize čtenáři naleznou také detailní popis, jak dnešní svět funguje, ať už to jsou banky, média, velké korporace apod. Proč jste se rozhodl psát také o těchto věcech?

Máte určitě pravdu. Nemůžeme říci, že podnikání zahrnuje pouze čas, kdy jsme v kanceláři, řešíme strategie, rozpočty apod. Osobní život a podnikání jsou spojené nádoby, to, co nás ovlivňuje v osobním životě, si přinášíme do podnikání a naopak. Ve své knize jsem se proto snažil popsat člověka jako určitou jednotku v dnešním systému a popsat, co vše nás ovlivňuje a utváří naši osobnost, ať už se jedná o špatné vzdělání, nedostatečné informace, dluhy, dezinformace v médiích, nedostatek času apod.

Posléze se tyto aspekty podílejí na našem uvažování a rozhodování, což má následně velký vliv na náš úspěch. Toto je tím hlavním důvodem.

V jednadvaceti letech jste s Vašimi přáteli založil první investiční klub v České republice, nyní v čerstvých čtyřiadvaceti letech vydáváte svoji první knihu, přesně rok od svého zranění. Musíte mít určitě nějaký recept na úspěch, prozradíte nám ho?

Jestli mám nějaký recept na úspěch? Nemám! (smích) Ne, opravdu se musím přiznat, že nic takového. Jen jsem vždy kladl velký důraz na lidi, kterými se obklopuji. Podle mě můžete být nejlepší pouze tehdy, když spolupracujete s těmi nejlepšími. Nezapomínejme, že každý náš úspěch je také úspěchem našich kolegů, rodiny a přátel, neznám nikoho, kdo by velkého úspěchu dosáhl sám, vše je vždy o spolupráci mezi lidmi. Také je to o aktivitě, před svým zraněním jsem v podstatě nedělal nic jiného, než pořád pracoval. Často se také hodně ptám, přemýšlím dlouho nad věcmi a snažím se pochopit jádro problému, to jsou podlé mě mé nejsilnější schopnosti.

V současné době již nejste v investičním klubu, rozhodl jste se úplně odejít z oblasti financí, co Vás k tomu vedlo?

Během mého zranění a událostem, které následovaly, se změnila moje životní filozofie, celkově jsem přehodnotil životní priority, jak ve vztahu k podnikání, tak k osobnímu životu. Uvědomil jsem si, že jsem mladý člověk a mám ještě prostor ve svém životě udělat radikální změnu a začít dělat to, co mě opravdu baví.

Nechci už chodit každý den do práce v kravatě a obleku a své nejkrásnější roky trávit schůzkami s právníky a lidmi, jimž jde jenom o peníze. Také když dosáhnete určité úrovně v oblasti financí, máte přístup k informacím a poté víte, co se ukrývá za pomyslnou oponou bankovního světa, je to velmi náročné na psychiku a čím více toho zjišťujete, tím máte větší problém se se s tím vyrovnat. Oblast financí byla a vždy bude hlavně o penězích, to je hlavním důvodem mého odchodu.

Co v současné době děláte a co plánujete? Rýsuje se nějaký nový podnikatelský záměr?

Nyní se věnuji především své knize, jež mě neskutečně naplňuje. Po roce intenzivní práce je najednou knížka venku a já stále ještě tomu nemohu uvěřit. Píší mi lidé, které jsem v životě neviděl, svěřují se mi s jejich osobními příběhy a to je skvělý pocit.

Podnikatelské projekty se rýsují dva. Jeden bohužel prozradit nemohu, co se týče toho druhého, s několika přáteli jsme se již domluvili, že v Praze založíme nový klub, kde se pravidelně budou scházet zajímaví lidé, kteří chtějí něco vytvářet a ne žít pouze konzumní život jako většina dnešní společnosti. Ať už to budou malíři, spisovatelé, zpěváci, fotografové, režiséři či jen lidé, kteří jsou na začátku a zatím chtějí najít svůj nový směr. Pravidelně budeme pořádat akce – jak pro naše členy, tak i pro veřejnost. Mnoho lidí je klasickým spotřebním životem nenaplněno, věřím, že tento klub, stejně jako má kniha, mohou spoustě lidem pomoci ke změně.

Mimo akcí související s mou knihu občas přijmu také nějakou zakázku, zařizuji např. reklamní činnost pro některé festivaly a velké akce v ČR. Občas poskytnu i placenou konzultaci podnikatelům.

[quote align="center" color="#999999"]