Pirátská strana dnes vydala tiskovou zprávu, ve které informuje o vyhrané žalobě nad Městským soudem v Praze. Spor se týkal elektronického doručování. Piráti zároveň oznámili, že hodlají požádat soud, aby vydal předběžné opatření, které by zabránilo skartaci dokumentů z 90. let. Kalouskovo ministerstvo odmítá informace o vykrádání českého bankovního sektoru zveřejnit. Nejvyšší správní soud zrušil usnesení Městského soudu v Praze, které se odmítlo zabývat žalobou na ministerstvo financí z důvodu, že mu tato žaloba byla doručena do datové schránky bez elektronického podpisu.

„Rozhodnutí má zásadní význam pro uživatele datových schránek (cca 460 tisíc subjektů): NSS totiž potvrdil, že občané a firmy si nemusejí kvůli datovým schránkám kupovat navíc ještě elektronický podpis. Podání do datové schránky má stejné účinky, jako kdyby došlo na podatelnu poštou a bylo podepsané,“ konstatují Piráti v tiskové zprávě.

Soud nyní bude muset žalobu Pirátů proti ministerstvu financí projednat. Piráti usilují, aby ministerstvo přestalo utajovat informace o aktérech tunelování českých bank v 90. letech. I když některé informace se již předčasem objevili na portálu PirateLeaks.cz, stále nejsou dostupné všechny dokumenty. Piráti se obávají, že ministerstvo by mohlo přistoupit i ke skartaci materiálů a hodlají podat předběžné opatření, které by takovému kroku zabránilo.

 

Další článek k tématu:

 

Zdroj: http://www.piratskenoviny.cz/?c\\\_id=33643