Obrázek si někdy uděláte nejlépe podle detailu. V nové rubrice si autor ZENu Milan Vidlák, se kterým AC24 spolupracuje, všímá nenápadných, ale o to důležitějších ekonomických informací.


BERLÍNE, ZLATÝ VOČI!  Německá Bundesbanka začala v uplynulých týdnech stahovat zpět do sídla ve Frankfurtu část svých zlatých rezerv, které před padesáti lety uložila kvůli obavám z Ruska během studené války v New Yorku a Paříži. Podivné je, že podle plánu má přesun 500 tun zlata trvat sedm let. Sedm týdnů OK, sedm měsíců možná, ale sedm let?! Být na místě Bundesbanky, měl by ZEN docela stažený zadek. Víme, že objem zlata, se kterým se na světových trzích obchoduje, je mnohonásobně větší než množství, které fyzicky existuje. Co když německé zlato z trezorů amerického Fedu skončilo výměnou za spotřební zboží v Indii a Číně, kde je po zlatě enormní poptávka? Píše to alespoň obvykle výborně informovaný server Money Morning*. A navíc, když Němci poslali své lidi, aby si zlato v newyorských sejfech prohlédli, Američané jim ho odmítli ukázat. Au! Taková nedůvěra mezi letitými přáteli? Co se to k čertu děje?

TĚŽKO HO ZABÍT. Že by Obama lhal? Vždyť je to takový sympaťák… Well, celých 84 % amerických občanů se domnívá, že vláda jim neříká pravdu ohledně 11. září. A Phillip Marshall** to číslo asi ještě zvýší. Vojenský veterán a bývalý elitní vládní pilot se smlouvou pro „zvláštní činnosti“ se proslavil jako autor třaskavých knih o pozadí americké politiky, kde píše například o tom, že za teroristickými útoky 11. září 2001 nestála al-Káida, ale vlády USA a Saúdské Arábie. Teď byl Marshall nalezen doma i se svými dětmi a psem s kulkou v hlavě. Podle policie jde o sebevraždu. Jeden z diskutujících to na internetu glosuje: „A pes se zabil proč?“ ( ZDE a ZDE)

VÝCHOD SE BOUŘÍ. Ruský poslanec Jevgenij Fjodorov připravuje iniciativu, která má jeho stát přimět k tomu, aby odstoupil od dolaru. Rubl je totiž vázán na dolar, a jelikož americká centrální banka (Fed) i Evropská centrální banka (ECB) tisknou peníze jako o závod, s každým vytištěným dolarem a eurem klesá i hodnota ruských rezerv. Klíčovou chybu vidí Fjodorov v tom, že bylo Rusko po rozpadu SSSR donuceno vydávat rubly přes měnovou burzu. A tak každý rubl, který Rusko vyrobí a dá na burzu, musí vykoupit v dolarech a eurech. Jenže jde o dolary, které byly Fedem a ECB nově vytištěny – Rusko tak de facto financuje ekonomiky USA i EU tím, že vytváří svoje rezervy z jejich aktiv. Proto je sazba ruské centrální banky mnohem vyšší, než by byla, kdyby mohlo Rusko financovat svoji ekonomiku přes národní banky pomocí nižších sazeb tak, jako to dělá Západ. Způsob, jak odstoupit od dolaru, hledají i Čína, Indie či Brazílie. A jak se na pád dolaru a postdolarový měnový systém připravují? Za uplynulých deset let skoupilo Rusko 570 tun zlata a Čína jenom loni rekordních 383 tun. ( ZDE)

ZLATO JAKO PARALEN. Do našeho ekonomického sloupku patří i bytost esoterická. Šaman Augustýn z Ekvádoru *** do Čech pravidelně přijíždí pořádat tzv. ayahuaskové ceremonie. Pije se při nich droga z pralesních rostlin. Šaman byl celé mládí v pralese trénován, aby zvládl divoký trans a psychosomatické projevy, které lidé při cestě podobné LSD tripu zažívají. (Pozvracíte se jako nikdy.) Zajímavé je, že při rozhovoru se ZENem Augustýn uvedl, že ekvádorští indiáni začali ayahuasku používat až po nájezdu španělských konquistadorů v 16. století, kteří jim ukradli všechno zlato. Žlutý kov totiž indiáni používali k léčení těla a duše, pro „posouvání vědomí do vyšších frekvencí“. Dělali to tak i staří Egypťané. Jo jo, zlaté časy… ( ZDE a ZDE)

[quote align="center" color="#999999"]

* Vynikající americký server pro soukromé investory  ** Mezi autorovy knihy patří např. Falešná vlajka 911: Jak Bush, Cheney a Saúdové stvořili svět po 11. září  *** O šamanovi, který v ČR také sbírá peníze na záchranu pralesa v Ekvádoru, čtěte více na www.ac24.cz[/quote]