Před několika hodinami se čínští astronauti nebo taikonauti, Liu Boming (Liou Po-ming) a Tang Hongbo (Tchang Chung-po), vydali na první výstup do vesmíru ve fázi výstavby vesmírné stanice Tianhe (Tchien-che), druhý výstup do vesmíru v historii Číny od Shenzhou (Šen-čou) -7 v roce 2008. (Foto: Youtube)

Během této extravehiculární aktivity (EVA) měli oblečený nový skafandr a instalovali vybavení a 10metrové robotické rameno, které bude v budoucnu použito pro pohyb vesmírných modulů. Pro Čínu je to další pozoruhodný úspěch.

Ukazuje to rychlý rozvoj čínského vesmírného průmyslu, včetně skvělých programů pro pozorování Země, navigace a aplikací pro lidi, pozemních instalací, vesmírných robotických misí, jako je lunární program Chang’e a mise na Mars Tianwen (Tchien-wen) / Zhurong (Ču-žung) a úspěchů v kosmických letech člověka.

17. června 2021 přistála kosmická loď Shenzhou-12 šest hodin po svém vypuštění u jádrového modulu vesmírné stanice Tianhe. Svědkem této historické události byla konference Global Space Exploration Conference (GLEX) v Petrohradě se 700 odborníky na průzkum vesmíru, 20 astronauty a dalšími, kteří byli ohromeni a obdivovali technologii Tianhe a tento lidský úspěch.

S čtvrtinovou velikostí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a konfigurací ve tvaru písmene T je vesmírná stanice Tianhe pozoruhodná pro vědu, technický rozvoj a mezinárodní spolupráci. Další moduly a vědecké a technické experimenty budou odeslány později.

Až budou dokončeny původní stavební cíle čínské vesmírné stanice, což je plánováno v roce 2022, stane se doplňujícím projektem pro mezinárodní vesmírnou stanici, která má fungovat minimálně do roku 2025, a mohla by se vyvinout tak, aby zahrnovala více komerčních operací. Existují budoucí projekty menších amerických, ruských a komerčních stanic a bude zajímavé navázat spolupráci mezi Tianhe a dalšími lidskými stanicemi a kosmickými loděmi na nízké oběžné dráze Země.

Čína uskutečňuje dvoustrannou spolupráci a výměnu s Francií, Itálií a dalšími zeměmi ohledně experimentů na vesmírné stanici Tianhe v oblastech základní fyziky, vesmírné medicíny a vesmírné astronomie. To je důležité pro posílení spolupráce na vesmírné stanici a pro provádění nového vědeckého výzkumu.

Od roku 2016 Čína rovněž spolupracuje s Úřadem OSN pro záležitosti kosmického prostoru a zve všechny členské státy OSN k účasti na experimentálních projektech spolupráce, které mají zájem o provádění těchto projektů na čínské vesmírné stanici.

Bylo vybráno devět projektů ze 17 zemí. Patří sem astrofyzika, fyzika a biologie mikrogravitace, pozorování Země a technologie, jako je polovodič arsenid gallia a mikrofázové chlazení.

Čína také uvažuje o lidské misi na Měsíc po roce 2030 a začala pracovat na mezinárodní lunární výzkumné stanici (na oběžné dráze a na povrchu) s partnery, jako je Rusko a evropské země. Toto bude navazovat na předchozí úsilí, protože Čína vyvinula lunární robotický průzkumný program Chang’e (Čchang-e) a lunární automatický návrat vzorků. To bude pokračovat v budoucích misích Chang’e.

Rusko vyvinulo historické lunární mise s Lunochodem a třikrát dopravilo vzorky z Měsíce na Zemi a s příspěvky Evropské vesmírné agentury vyvíjí nové přistávací jednotky Luna 25, Luna 26 orbiter a Luna 27 modul pro přistání v polárních oblastech. Rusko má velké zkušenosti s vesmírnými lety s lidskou posádkou se svými raketami a moduly Sojuz, s budováním stanice MIR provozovanou od roku 1986 do roku 2001 a klíčově příspívá ke stanici a provozu ISS. Evropa zahájila první lunární misi tisíciletí SMART-1 a na lunárních projektech spolupracovala s Čínou, Ruskem a USA.

Díky čínskému technickému a vědeckému pokroku v oblasti kosmických letů a robotů a partnerům z Ruska, Evropy a světa budou příležitosti k vybudování výzkumné stanice na povrchu Měsíce a v možné koordinaci s Artemis a dalšími programy měsíčního průzkumu.

V současnosti už probíhá testování některých prototypů měsíční základny s kandidátskými astronauty v podobně extrémních podmínkách na Zemi. Budou zde velké příležitosti pro vědu, technologii, zdroje, ekonomiku, mírovou spolupráci, inspiraci veřejnosti a vesmírné vzdělávání pro všechny.

V tuto chvíli jsou začátek lidských operací v Tianhe a dnešní vesmírná procházka historickými milníky, které pozitivně povzbuzují náš svět k vesmírnému znovuzrození mimo Zemi.

Prof. Bernard Foing