Reprezentantka Tulsi Gabbard (Demokratka – Havaj) se v Aleppu sešla i se syrskými náboženskými vůdci vedenými arcibiskupem Denysem Antoinem Chahdou ze syrské Katolické církve v Aleppu doprovázeným arcibiskupem Josephem Tabjim z Maronitské církve v Aleppu, reverendem Ibrahimem Nseirem z Arabské evangelické presbyteriánské církve v Aleppu a s dalšími. Všichni volali po míru a po ukončení podpory teroristům, kteří se pokouší odstranit syrskou sekulární, pluralistickou a svobodnou společnost.


Reprezentantka Tulsi Gabbard říká, že provedla tajnou čtyřdenní cestu do Sýrie – kde se setkávala s běžnými lidmi, ale i s prezidentem Bašárem Asadem – protože utrpení Syrského lidu „mě v mém srdci nesmírně tíží.“

„Chtěla jsem zjistit, zda existuje nějaký alespoň malý způsob, kterým bych mohla vyjádřit lásku a aloha Amerického lidu o lidi v Sýrii a to, že nám na nich záleží, a vidět z první ruky, co se tam děje, vidět tamní situaci,“ řekla ve středu Gabbard CNN v pořadu „The Lead“ s Jakem Tapperem.

Vrátila se s poselstvím:

„Řeknu ti, Jaku, co jsem od syrských lidí, s nimiž jsem se setkala, slyšela procházejíc ulicemi Aleppa a Damašku.

„Projevovali radost a potěšení, že viděli i Američana procházejícího jejich ulicemi. Ale také se ptali, proč USA a jejich spojenci poskytují podporu a zbraně teroristickým skupinám jako al-Nusra, al-Kaida nebo al-Sham a ISIS, které tam v poli znásilňují, unáší, mučí a zabíjejí Syřany.“

„Ptali se mě, proč Spojené státy a jejich spojenci podporují právě tyto teroristické skupiny, které ničí Sýrii, když to byla přeci al-Kaida, kdo 11.9 zaútočil na Spojené státy, a ne Sýrie. A já pro ně neměla odpověď,“ řekla Gabbard.

„Skutečností je, že ať jsem přišla na jakékoliv místo, a mluvila s kterýmkoliv člověkem, tak jsem jim kladla jednu otázku, na kterou mi bez váhání všichni odpovídali, žádní umírnění rebelové neexistují. Kdo to jsou vlastně ti umírnění rebelové, o kterých někteří lidé neustále mluví?“

„Je tam spousta dalších jiných skupin – ty všechny ale v podstatě bojují po boku vždy té nejsilnější skupiny, co se pokouší svrhnout Asada, nebo přímo pod jejím velením.“

„Lidé v Sýrii vědí, že kdyby byl svržen prezident Asad, tak to bude al Kaida nebo nějaká skupina podobná al Kaidě, co vraždí křesťany, zabíjí lidi prostě jen kvůli jejich náboženství, nebo protože nepodporují jejich teroristické aktivity, kdo převezme vládu nad Sýrii, uznávají, že to potom nebude jinak.“