V neděli večer vykolejil v jižním Španělsku vysokorychlostní vlak a narazil do jiného vysokorychlostního vlaku. Podle místních úřadů při nehodě zahynulo nejméně 39 lidí a desítky dalších byly zraněny. (Foto: X)

Jedná se o nejtragičtější železniční nehodu ve Španělsku od roku 2013, kdy 80 lidí zahynulo poté, co vlak vykolejil na zakřiveném úseku trati na severozápadě země. Španělsko má druhou nejdelší síť vysokorychlostních železnic na světě.

Ke srážce došlo v neděli v 19:45 místního času (18:45 irského času) v Adamuzu v jižní provincii Córdoba. Vlak, který vykolejil jako první, byl soukromý vlak jedoucí z Málagy na jižním pobřeží země do Madridu. Zadní vagóny tohoto vlaku spadly na protější kolej, kde se srazily s protijedoucím vlakem provozovaným španělskou národní železniční společností, který směřoval do jižního města Huelva, západně od Sevilly.

Společnost Iryo, provozovatel prvního vlaku, uvedla, že v době nehody bylo ve vlaku asi 300 cestujících. Společnost Renfe, provozovatel druhého vlaku, neuvedla, kolik cestujících ve vlaku bylo.

Španělská státní agentura pro železniční infrastrukturu v prohlášení uvedla, že železniční doprava mezi Madridem a několika velkými městy v jižní Andalusii – včetně Córdoby, Sevilly, Málagy a Huelvy – bude v pondělí přerušena.

Záchranné týmy pokračovaly v pondělí brzy ráno v prohledávání trosek havarovaného vlaku, přičemž úřady varovaly, že počet obětí může ještě stoupat.

Co způsobilo vykolejení?

Na rozdíl od katastrofy v roce 2013 došlo k vykolejení v neděli na rovném úseku trati. Byla zřízena nezávislá komise, která má vyšetřit příčiny nehody.

Óscar Puente, španělský ministr dopravy, novinářům sdělil, že první vlak, který vykolejil, byl starý jen několik let a že úsek trati, kde k nehodě došlo, byl nedávno renovován.

„Nehoda je velmi podivná,“ řekl. „Stala se na rovném úseku. Všichni odborníci, se kterými jsme konzultovali, jsou velmi zmateni.“

Dodal: „Kdyby nejel protijedoucí vlak, nemluvili bychom o žádných obětech.“

Španělský premiér Pedro Sánchez vyjádřil na sociálních médiích soustrast rodinám obětí a uvedl, že „celá země je s nimi v této mimořádně těžké chvíli“.

„Dnešní noc je pro naši zemi nocí hlubokého smutku,“ řekl.

Andaluská vláda zřídila na místě nehody zdravotnické stanoviště pro oběti, zatímco vláda města Córdoba vydala naléhavou výzvu lékařům, aby pomohli ošetřit zraněné.

Paco Carmona, ředitel hasičského sboru v Córdobě, řekl ve veřejné televizi, že záchranné týmy upřednostňují pomoc obětem, které jsou stále uvězněny ve dvou vagónech nejvíce poškozených při nehodě.

Zdroj: irishtimes.com