Vlastníš-li mobil, můžeš zrovna tak dát svému soukromí polibek na rozloučenou. Mobilní společnosti o nás ví více, než by se většina z nás vůbec odvážila si představit. Tvá mobilní společnost tě všude sleduje, ať jdeš kamkoliv, a vytváří záznamy o všem, co se svým telefonem děláš. A co je ještě horší, je dost dobrá šance, že tvoje telefonní společnost tyto informace prodává komukoliv, kdo je za ně ochoten zaplatit tu cenu – a to i místním orgánům vynucení zákona. Navíc je veřejným tajemstvím, že federální vláda monitoruje a zaznamenává všechna volání z mobilů. Ty „soukromé hovory“, co jsi měl dnes s kamarádem se uskladní do databank federální vlády na mnoho následujících let. Pravdou je, že používáním mobilu ze sebe úmyslně činíš vězně digitálního světa, kde se každý pohyb, který učiníš, a každá konverzace, co máš, permanentně nahrává.

Nejsou to ale jen mobilní společnosti a vládní agentury, z čím by sis měl dělat starosti. Jak uvidíš na konci tohoto článku, pro kohokoliv je neuvěřitelně snadné stát se stalkerem, co si tě hackne a pak bude sledovat každý tvůj pohyb pomocí tvého mobilu. Ve skutečnosti spousta spyware programů hackerům umožňuje tě přes tvůj mobil i odposlouchávat, i když máš mobil vypnutý. Bohužel většina uživatelů mobilů nemá o ničem z toho ani ponětí.

Příště, až tě mobilní společnost upozorní na „změny“ v politice ochrany soukromí, měl bys tomu chtít věnovat bedlivou pozornost. Tvoje mobilní společnost se možná chystá prodat tvoje nejosobnější informace někomu, kdo je ochoten vypsat dostatečně velký šek. Následující je z nedávného článku na CNN

Vaše telefonní společnost ví, kde bydlíte, jaké webové stránky navštěvujete, jaké aplikace si stahujete, na jaká videa se rádi koukáte i kde se zrovna nacházíte. A teď někteří začínají prodávat tyto cenné informace těm, co dají nejvíc.

V polovině října Verizon Wireless mění svou politiku ochrany soukromí tak, aby společnosti umožnila zaznamenávat data o poloze zákazníka a historii prohlížení webu, a to v kombinaci s dalšími osobními informacemi jako věk, pohlaví, agregované s daty milionů dalších zákazníků, a to zcela anonymně prodat.

Kdo si tyto informace kupuje?

To prostě nevíme.

Co ale víme, je, že místní agentury vynucující zákon po celé zemi čím dál více využívají dat z mobilních telefonů k lokalizaci podezřelých a často jsou to společnosti mobilní telefonie, co jim prodají ta data z mobilních telefonů, která potřebují.

Podle nedávného článku v New York Times mnoho místních policejních oddělení to činí, aniž by před tím měly soudní příkaz …

„Sledování mobilů se při vynucování zákona poté, co se to místně převzalo převážně od federálních agentů, stalo mocným a široce používaným dozorčím nástrojem místních policejních činitelů s tím, že stovky oddělení, velkých i malých, jej agresivně využívají s malým nebo žádným dohledem soudů.“

Ten samý článek říká, že mobilní společnosti mají standardní ceny, které účtují místním činitelům vynucení zákona za informace, které požadují…

„Mobilní operátoři personálně vybavení týmy pro součinnost s vynucovateli zákona účtují policejním oddělením od několika stovek dolarů za lokalizaci telefonu až po více než 2 200 dolarů za plnocenný odposlech podezřelého.“

Pokud porušuješ zákon, tak možná tvou mobilní společnost používají, aby sbírala důkazy a sledovala tě. Ve Spojených státech se od mobilních společností ze zákona vyžaduje, aby byla schopna zaměřit lokalizaci zákazníka na 100 metrů. Jestli jsi tedy lump, tak by je tvůj mobil mohl přivést přesně k tobě, i když si zrovna čteš tenhle článek.

Někdy ale ani telefonních společností nevyužívají. Nedávno zveřejnil Wall Street Journal článek, který diskutoval o schopnostech „trnuch“ (stingray device), které mnohé agentury k prosazení zákona teď využívají.

„Trnucha“ funguje jako telefonní věž pro mobily a dovede shromažďovat ty informace, které dovede i normální telefonní věž. Následující výňatek je z nedávného článku ve Wired, který tyto „trnuchy“ popisuje …

Můžete mít telefonní hovor přes svůj mobil v domnění, že jedinou věcí, co stojí mezi vámi a příjemcem hovoru, je mobilní věž vašeho operátora. Ve skutečnosti tou věží, se kterou se váš telefon spojuje, může být i nástraha nalíčená vynucovateli zákona, aby vyčenichala váš telefonní signál a možná i propojila vaše spojení.

Ty tzv. trchnuchy jsou novým high-tech nástrojem, kterého úřady využívají k vašemu sledování a identifikaci. Zařízení o velikosti asi příručního kufříku šálí, že je skutečnou telefonní věží, aby nalákalo blízké mobily a další zařízení bezdrátové komunikace, aby s takovouto věží spojily, jako to dělají se skutečnou věží.

Vláda trvá na tom, že tyhle trhnuchy neporušují práva plynoucí ze Čtvrtého dodatku, jelikož v Americe nelze legitimně očekávat soukromí dat poslaných z vašich mobilních telefonů a dalších bezdrátových zařízení na telefonní věž.

Není to ohromné?

Přístup agentur vynucujících zákon vypadá tak, že jakmile už používáme mobil, tak jsme v podstatě svolní vyhodit svá práva plynoucí ze Čtvrtého dodatku oknem.

V určitých oblastech Spojených států policie také fyzicky vytahuje data z mobilních telefonů kdykoliv se jí zachce. Podle ACLU státní policie v Michiganu využívá „extrakčních zařízení“, aby si stáhla data z mobilů motoristů, které zastavuje. K tomu dochází, i když motorista, kterému to stáhnou, nepáchá nic špatného. Následuje popis z článku vystaveném na CNET News, jaké jsou schopnosti těchto „extrakčních zařízení“…

Zařízení prodávané společnosti zvanou Cellebrite dovede stáhnout textové zprávy, fotky, videa a i GPS data z většiny druhů mobilních telefonů. Tyto příruční mašinky mají různá rozhraní pro práci s různými modely a mohou dokonce obcházet bezpečnostní hesla a přistoupit tak k určitým informacím.

Tato „extrakční zařízení“ jsou však naštěstí napadána u soudů. Doufejme, že budou zakázána.

Ale to, co dělají místní činitelé vynucující zákon bledne v porovnání s tím, co dělají federální agentury.

Např. FBI tvrdí, že si může kdykoliv vyžádat prohlédnutí vašich dat z mobilů, kdykoliv se jí zlíbí.

Nejen to, FBI rovněž dálkově aktivuje mikrofony na mobilech podezřelých, které si chce odposlouchávat. To lze udělat, i když je mobil vypnutý…

FBI zjevně začala při kriminálním vyšetřování využívat novou formu elektronického dozoru: dálkovou aktivaci mikrofonů mobilních telefonů a využívá toho k odposlechu konverzace v blízkosti.

Tato technika se nazývá „potulná štěnice“ a činitelé US ministerstva spravedlnosti ji schválili k použití proti členům rodin New Yorského organizovaného zločinu, kteří si dovedou poradit s běžnými technikami dozoru jako pověšení se na podezřelého či napíchnutí se k němu.

Mohlo by tě FBI zrovna teď odposlouchávat?

Je-li v místnosti mobil, tak by mohli.

Ale řada federálních agentur odposlouchává daleko více mobilních hovorů než FBI.

Je už dávno veřejným tajemstvím, že federální vláda monitoruje a zaznamenává všechny mobilní hovory, což činí z důvodů národní bezpečnosti.

Ve skutečnosti federální vláda dokonce zkouší shromáždit záznamy hovorů, které byly provedeny ve vzdálené minulosti. Podle USA Today je cílem „vytvořit databázi každého hovoru, co byl kdy uskutečněn“…

Agentura národní bezpečnosti tajně shromažďuje záznamy telefonních hovorů desítek milionů Američanů pomocí dat poskytnutých AT &T, Verzion a BellSouth, což USA TODAY řekli lidé s přímou znalostí těchto opatření.

Federální vláda navíc v poušti v Utahu konstruuje největší datové centrum v historii světa. Tohoto datového centra se bude využívat k uskladnění téměř nepředstavitelného množství digitálních dat (včetně vašich telefonních hovorů). Následuje popis tohoto nového zařízení z nedávného článku ve Wired

Pro Národní bezpečnostní agenturu staví dodavatelé s nejvyšším bezpečnostním osvědčením objekt s nevinným jménem Uhažské datové centrum. Projekt s nesmírným utajením představuje konečný kousek ve složité skládačce sestavované v posledním desetiletí. Jeho účelem je zachytit, rozluštit, analyzovat a uskladnit širokou sbírku světové komunikace, co sestupuje ze satelitů a proudí skrze podzemní a podmořské kabely mezinárodních, cizích i domácích sítí. Toto těžce opevněné středisko za 2 miliardy dolarů by mělo být hotovo a v provozu v září 2013. Přes jeho servery a routery a do jeho skoro bezedných databází potečou všechny formy komunikace včetně úplného obsahu soukromých e-mailů, mobilních volání a hledání přes Google, zrovna tak jako všechny druhy osobních dat, pohybových tras, parkovacích stvrzenek, dopravních itinerářů, nákupů u knihkupce a dalšího digitální „smetí z kapes“.

Není ale pro federální vládu ilegální zachycovat naše telefonní hovory?

No, je studenou a tvrdou realitou této záležitosti, že využívají všech druhů děr a právních kliček, aby to obešli.

Např. je-li hovor „zachycen“ mimo Spojené státy a pak poslán do vládní budovy uvnitř Spojených států, tak to považují za OK.

Samozřejmě, že je to naprostý nesmysl, ale je to způsob, jakým oni uvažují.

A je to velice děsivé, že vlády po celém světě jsou schopny nás takhle monitorovat a sledovat.

Po celém světě vlády čím dál víc využívají mobilů k lovu na lidi, které nemají rády a odvlékání do žaláře. Např. nedávný článek Bloomberg rozvádí, jak agresivně iránská vláda využívá mobilů k rozdrcení disidentů…

Iránští důstojníci, co vyrazili Sajedovi Pourhejdarovi čtyři přední zuby, tomuto opozičnímu žurnalistovi rovněž leccos objasnili. Když byl držen ve vězení Evin čtyři týdny po svém zatčení počátkem loňského roku za protesty, tak říká, že se dověděl, že nejenže bojuje proti režimu, ale i proti společnostem, co Teherán vyzbrojili technologiemi k monitorování disidentů, jako je on.

Pourhejdar (30) řekl, že moc tohoto nepřítele se ukázala, když se zpravodajští důstojníci během jeho zadržení začali ohánět přepisy jeho telefonních hovorů, e-mailů a textových zpráv. Asi polovina politických vězňů, s nimiž se v žaláři setkal, mu řekla, že policie sledovala jejich komunikaci a pohyby přes jejich mobily, říká.

Křesťané jsou v Iránu poučováni, že si ze svých mobilů musí úplně vybrat baterie, než se shromáždí k domácí bohoslužbě. Pokud si baterky z mobilů nevyberou, je tu velká šance, že se to ukáže tajné policii a ta je odvleče do žaláře.

Většina Američanů si prozatím nemusí dělat starosti, že by byli odvlečeni do žaláře z politických či náboženských důvodů, existuje však další aspekt bezpečnosti mobilů, který by potenciálně mohl ovlivnit nás všechny.

Většina Američanů si naprosto neuvědomuje, co mohou potenciálně provést stalkeři, pokud se jim povede hacknout se do mobilu. Např. věděli jste, že spyware stalkerovi umožňuje po 24 hodin denně monitorovat, kde jsi, a odposlouchávat cokoliv, co řekneš, i když máš mobil vypnutý? Následující je z článku vystaveného na WTHR

Prodejci spyware tvrdí, že tím se lze napíchnout do něčích hovorů, číst jejich textovky a sledovat jejich pohyby – „kdekoliv, kdykoliv“.  Říkají, že „mohou nachytat nevěrnou manželku“, ochránit vaše děti před zlým hlídáním a „poslechnout si, co o vás říká váš šéf.“ A zatímco vy špehujete ostatní, říkají Spyware společnosti, že „se to nikdo nikdy nedoví,“ protože je to údajně „zcela neviditelné“ a „absolutně neodsledovatelné“.

Bezpečnostní experti říkají, že to není žádný internetový hoax.

„Je to reálné a dost děsivé,“ říká Rick Mislan, bývalý důstojník vojenského zpravodajství, který nyní učí forensní kybernetiku na Purdue University na fakultě Počítačových a informačních technologií.

Mislan prozkoumal v Laboratořích forenzní kybernetiky v Purdue tisíce mobilů a říká, že špehovací software nyní činí zranitelnými i ty nejpokročilejší mobily.

Abyste se dověděli více od WTHR o tom, co mohou stalkeři provést s vašimi mobily, tak se jen koukněte na tohle udivující video. Je to jedna z nejlepších reportáží, co jsem kdy viděl.

Už začínáš chápat, jak z tebe tvůj mobil činí vězně digitálního světa?

Policajti tě mohou poslouchat a sledovat, kdykoliv se jim zachce.

Federální vláda tě může poslouchat a sledovat, kdykoliv se jim zachce.

Velké korporace si mohou koupit veškeré osobní informace, které mobily shromáždí, kdykoliv se jim zachce od telefonních společností.

Stalkeři si tě mohou odposlouchávata sledovat tě 24 hodin denně, pokud se jim povede hacknout se ti nějak do mobilu.

Máš-li mobila a pořád chceš mít nějaké to soukromí, tak je zapotřebí, abys úplně vybíral baterku z mobilu, když ho zrovna nepoužíváš.

Náš svět se stává daleko méně soukromým místem a my všichni si potřebujeme být plně vědomi těch změn, k nimž dochází.

Bohužel jak se náš vlastní svět stává daleko více vzájemně provázaný a více závislý na technologiích, bude ta míra soukromí, co všichni ještě máme, nadále ubývat. Všude kolem nás se konstruuje kontrolní síť digitálního Velkého bratra a v budoucnu by tato kontrolní síť potenciálně mohla být zneužita k velice zlovolným účelům.

Tak buďme moudří jako hadi a nevinní jako holubice. Náš svět se mění a nikoliv k lepšímu.


Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: www.endoftheamericandream.com