Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaOdmítnutá smlouva ACTA se vrací v nové podobě

Sociální sítě

Reklama

Odmítnutá smlouva ACTA se vrací v nové podobě

Občanské sdružení Iuridicum Remedium varuje před schválením návrhu mezinárodní dohody „Transatlantické obchodní a investiční partnerství” (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP), především části stanovující mechanismus urovnání vztahů mezi investory a státy (investor-to-state dispute settlement, ISDS).

Poslední vývoj při vyjednávání dohody TTIP spočívající ve snaze zařadit problematiku ochrany osobních údajů do této obchodní dohody ohrožuje zároveň úroveň ochrany osobních údajů v EU.

ISDS dává investorům možnost žalovat země před speciálními tribunály v případě, že by změny zákonů dané země mohly vést ke snížení jejich odhadovaných zisků. Rozšířená obdoba v České republice dobře známých arbitráží může znemožnit jakékoli legislativní změny, které by mohly být v neprospěch zahraničních investorů. Může se jednat například o znemožnění reformy autorského práva. Uvedený mechanismus ohrožuje samu podstatu demokracie, neboť v praktických dopadech omezuje možnosti národních parlamentů při tvorbě a změnách legislativy.

„Vyjednávání TTIP rovněž postrádá odpovídající veřejnou diskuzi stejně jako veřejností odmítaná smlouva ACTA, která se snažila podobným způsobem omezovat demokratické rozhodování v záležitostech autorského práva”, kritizuje návrh IT expert sdružení Iuridicum Remedium Václav Novák. V případě schválení smlouvy včetně ISDS by nadnárodní korporace mohly obcházet i nejvyšší soudní instance v EU a USA, což je principiálním nedostatkem, kterému by evropské země měly jednoznačně zabránit.

Poslední kola jednání o dohodě TTIP rovněž ukazují nárůst lobyingu v prospěch USA, který se snaží oslabit důslednost ochrany osobních údajů v EU zařazením problematiky ochrany osobních údajů právě do obchodní dohody TTIP. Jak upozornila ve své tiskové zprávě organizace EDRi (European Digital Rights), která sdružuje několik desítek nevládních organizací včetně IuRe, jedná se mimo jiné o důsledek aféry PRISM, která spolu s dalšími aférami vedla ke snížení důvěry v systém ochrany osobních údajů zejména občanů ze zemí mimo USA, které jsou v držení amerických společností. Americká ústava totiž chrání pouze soukromí Američanů. Toto zřejmě bude mít vliv na velké oslabení pozice USA na trhu cloud computingu, který se jen v rámci Evropské unie odhaduje v roce 2020 na 45 miliard euro.

„Dohoda týkající se standardů ochrany osobních údajů mezi USA a EU je i vzhledem k aféře PRISM a dalším případům z pohledu evropských standardů nepřijatelných zásahů do práv občanů EU v USA určitě potřebná. Nepovažujeme ale za vhodné ji spojovat s jakoukoli obchodní dohodou. Obě jednání i případné dohody by měly zůstat odděleny a základní lidské právo na ochranu soukromí nesmí být obětováno kvůli ekonomickým zájmům. Očekáváme, že orgány, které se jednání účastní za Českou republiku budou tuto pozici hájit,” uzavřel Václav Novák.

Zdroj: slidilove.cz

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+6 # 12345 2013-06-21 12:35
Pořád má někdo málo nahrabáno...
+4 # Labros007 2013-06-21 14:22
Si asi upadl na hlavu ingžo, kdo stojí o další politickou stranu. Stačilo už jsme jich tu měli dost a jedna je vypečenější než druhá, nazdar stou globálním nesmyslem se můžeš tak akorát vyfotit.
+1 # Cross 2013-06-21 14:39
Dobrý den pane Labros007.

Názor že jsme tu měli mnoho politických stran je hodně zcestný. Pokud bychom se řídili tím co říkáte tak budeme dokola volit ODS a ČSSD stejně jako od 89 a k tomu občas jinou menší stranu. Tak to dál nejde jsou to všechno zloději a od 89 vytrvale rozkrádají co se dá. Co vám vadí na menší politické straně která je bez členů vázaných na korupci za poslední dekádu ? Jejíž cíle nejsou antilidové ?
Vadí vám že VV všechno zničili ? Mě spíš VV připadají jako nastrčené figurky aby v lidech vyvolali přesně ten pocit který tu prezentujete a to že malé strany jsou kničemu ale tak to neni. Z tohoto kruhu demagogie se dá stále dostat ale musí se změnit pravidla pro politickou scénu celkové ale to se již řešilo na fórech tolikrát že to rozebírat znova nemá cenu.
+3 # kpt.fischkopf 2013-06-21 14:53
Pane Cross řeknu to stručně. Nevěřím žádným zástupcům že udělají něco za mě pořádně !!!
Lidi nepotřebují politiky na něco co si můžou rozhodnout samy. www.tso.cz/uvod/
0 # Cross 2013-06-21 15:43
Dobrý den pane Scotty. Děkuji za informace k TSO večer si to důkladné prostuduji. Tím co píši nechci deklasifikovat Váš názor ale i Politici můžou mít nastavená pravidla tak aby se nemohli dopouštět korupce. Jsou bezpečnostní pojistky jako přímá volba, odvolatelnost po petici , zrušená doživotní Imunita , vykázání majetku politika a rodiny , povinost stvrzovat svá rozhodnutí biometrickými údaji kontrola může být i mnohonásobná ( odpadne vymlouváni že ten podpis je falešný ) , přímá odpovědnost hmotná , jenom lidi ze zaměření na úřední posty př: je nesmysl aby ministra financí dělal Chemik to se už nikdy nesmí stát. Dejme tomu i odvolatelnost sněmovny prezidentem po okamžité demisi.
Je smutné že se furt řeší kdejaký tunel ale furt za něj nikdo nemůže.
To samé by mělo platit pro řadové úředníky ( samozřejmě zde je kontraproduktiv ní třeba i plat s porovnáním jaká by byla zodpovědnost) ale i to se dá vyřesit.
+2 # Labros007 2013-06-22 14:55
Pane Cross jediné co bude opravdu globální nebude vaše strana ale revoluce na jejich likvidaci.
+1 # Pavol 2013-06-25 15:03
Cross nemáš pravdu. Na tak malom Slovensku je strán už priveľa. Možno aj v Čechách. A poviem ti ešte že žiadna strana u Vás a na Slovensku a to jej jedno či malá alebo veľká sa správa iba čestne pred voľbami poprípade v opozícii ale ako náhle sa hociktorá strana dostane k moci tak začne hrabať pre seba, svojich členov a finančné skupiny JaT, Banky, Pentu, Monsanto atď..a to vždy..sa dajú uplatiť. Tieto spoločnosti sa neštítia prostredníctvom svojich lobistov skorumpovať politikov za prísľub financovania ich strán a súkromných účtov formou provízii. Deje sa to stále už 23 rokov a iba naivka si myslí že to tak nie je. A preto je jediné možné riešenie PRIMA DEMOKRACIA a zrušiť všetky politické strany ako na Islande, Švajčiarsku. To že je tak na to ber jed. Pokiaľ tu budú politické strany ktoré len kradnú pre seba a voličov potrebujú iba na to aby sa dostali k moci tak sa to nikdy nezmení. A toto tvrdenie je podložené skúsenostiam za 23 rokov čo nás len okrádajú a vodia za nos. Ale stačilo!!!!!!!! !!! A ešte jedná vec. Lobistov by som postavil mimo zákon, lebo korupciu politikov majú hlavne oni na svedomí a dosť často aj nezmyselné zákony, len aby bolo podporené výrobky firiem ktoré si za to dobre zaplatia formou úplatkov.
+5 # kpt.fischkopf 2013-06-21 14:39
Od těch co teď řídí Ameriku co raději vybombardovala civilisty v Libyi místo zaplacení 200 miliardového dluhu za ropu nemůžete čekat žádné slitování. Stačí že sem naše vláda dovolila nacpat ty jejich banky co nás tu tak vesele vysávají. czechfreepress.cz/.../...
+3 # Ivo Stránský 2013-06-22 21:12
ACTA má být dalším krokem k NWO, nadvláda nadnárodních korporací vlastněných bangstery nad zákony suveréních států, aby měli všechno pod kontrolou a mohli nás beztrestně vysávat. Tohle by mohl podepsat jedině psychopat nebo vlastizrádce.
Doufám, že k tomu nedojde.
Klid a mír všem dobrým lidem

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás