Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZ domovaDalší test potravin potvrdil nejhorší obavy: Zatímco v německé pizze je mozzarella a eidam, v té české není ani sýr

Sociální sítě

Reklama

Další test potravin potvrdil nejhorší obavy: Zatímco v německé pizze je mozzarella a eidam, v té české není ani sýr

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) vypracovala pro ministerstvo zemědělství testy, z nichž vyplývají znepokojující závěry o kvalitě potravin. 

Jen 7 výrobků z 21 testovaných dětských výživ, krmiv pro domácí zvířata a výrobků obchodních řetězců bylo stejných v Německu, Rakousku, Česku, Slovensku a Maďarsku. Zbývající se diametrálně lišily kvalitou.

Například Billa Clever kečupy měli rozdílné receptury s různým obsahem základních složek včetně použitých konzervačních látek - rakouský kečup vyšel z hodnocení lépe než slovenský. Podobně jsou na tom i Billa Clever špagety: ty pro rakouský trh byly vyrobeny z tvrdé pšenice, zatímco pro slovenský a český trh z obyčejné pšenice.

Výjimkou není ani Kaufland a jeho ledový čaj s příchutí citron, který deklaroval jiné zastoupení a pořadí složek a rozdílnou výživovou hodnotu. Ananasové plátky z Lidlu určené na německý a rakouský trh byly naloženy v ananasové šťávě, zatímco ty pro Slováky, Čechy a Maďary v cukrovém sirupu. Vědecký pracovník VŠCHT Jan Pivoňka podotkl, že „ananasová šťáva je samozřejmě nákladnější složka než cukrový sirup,“ informuje ČT.

Přestože se oba produkty shodně volají Freshona ananas (jednou v sladkém nálevu, v druhém případě ve vlastní šťávě), česká mluvčí Lidlu Zuzana Holá tvrdí, že nejde o stejný produkt. „Na etiketě produktu je také uveden jiný název. Zde tedy jde o srovnání zcela odlišných výrobků. Všechny etikety našich výrobků vždy splňují náležitosti plynoucí z platné české legislativy.“

Snad největší rozdíl mezi východoevropských a západoevropským trhem byla salámová pizza ze sítě supermarketů Globus - výrobky se lišily deklarovaným složením, výživovými hodnotami a senzorickými vlastnostmi. Zatímco německá pizza se ze 16% skládala z eidamu a mozzarelly, česká verze obsahovala náhradu sýra ai to jen v objemu 11,4 procenta. Podobně je na tom i pomerančová limonáda z téhož řetězce, která na německý trh dodává produkt s větším ovocným podílem pomerančové šťávy.

I v případě pomerančové šťávy se obaly produktů mírně odlišují - dokud na obalu německé verze je vyobrazen pomeranč, na té české chybí. „Jde vlastně o grafický důsledek složení výrobku, protože vůbec pomerančovou šťávu neobsahuje,“ řekl Pivoňka. Legislativní je takový obal zcela v pořádku, protože složení odpovídá etiketě. Jde tedy o rozdíl, zda si kupujeme „pomerančovou limonádu“ nebo „limonádu s příchutí pomeranče“.

Miroslav Kobern, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory, řekl, že očekával horší výsledky, ale objevily se i excesy: „Že se na pizze namísto sýra objeví takzvaná alternativa, v podstatě nějaký palmový ztužený tuk, to je za hranicí slušnosti.“

A jak se bránit proti produktům nízké kvality? „Pokud spotřebitel výrobek podřadné kvality nekoupí, tak ho nebude nikdo vyrábět a obchodník ho nebude nabízet,“ tvrdí Kobern.

Prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková dodala, že ačkoli „jsou produkty jako takové zdravotně nezávadné, je podstatné mluvit o ochraně spotřebitele a poskytnutí informací spotřebiteli tak, aby ho nezmiatli“. Zákony jsou nastaveny tak, že pokud reálné složení odpovídá složení na etiketě, legislativní je vše v pořádku. „Pokud dva produkty rozdílné kvality vypadají identicky, můžeme říci, že ke klamání spotřebitele může do jisté míry docházet, protože mu říkáme, že vypadá stejně, ale ve skutečnosti stejný není.“

Zdroj: hs.sk

 

Loading...

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

Komentáře   

-23 # peto8 2017-10-13 13:31
pred mnoha rokmi jsem prejel na bio potraviny
www.youtube.com/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+23 # Pepa z Depa 2017-10-13 18:05
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # r.m. 2017-10-13 19:44
S Pomerančovou limonádou z Globusu je to horší než AC24 píše. Žádné pomeranče. Obarvená jabka ovoněná pomerančovým aroma a umělá sladidla.
Zdroj: Němci mají v pomerančové limonádě citrusy, Češi jablka. Jurečka ukázal nový test
blesk.cz/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+37 # Věra Štimová 2017-10-13 13:50
Kupte si pole, dnes je zdevastované, je na vás, kdy bude rodit. Zatím tam roste jenom obilí, to nepotřebuje ani čmeláka. Opyluje se větrem, protože je to tráva. Až na tom bodlákovišti uvidíte první včelku, čmeláka, hmyzáky, máte vyhráno. Můžete sázet i stromy. Bodlák je medonosná rostlina, je nutná k ozdravení půdy a životu v ní. Ta pole budete nutně potřebovat, protože potraviny jen tak nebudou. I šípky a ostružiny jsou cennější než pica z Glóbusu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # r.m. 2017-10-13 19:50
městská slečna rozpráví
- - --
Kamióňák Pišta ke kvalitě kávy Nestlé v Čechách a v Británii
www.seznam.cz/.../pista-1142
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+45 # josh (xy) 2017-10-13 14:10
Víme všichni dobře, co za sračky se nám tu podstrojuje,... .ještě pár dní může Jurečka exibovat a po volbách může zase padnout do pomyslného politického kóma.
Ty jeho tahy jsou bez odezvy.
Ten německej póvl prohrál v 45tém, ale vyhrál v 89tém. Ti by měli pád železné opony (jak nazval Churchill) mít jako státní svátek.
Hnus, stát, který prohrál válku, namísto repatriace, nás tu 28 let okrádá.....
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Petko Kotov 2017-10-13 23:31
Kdo neskace neni Cech -
Kdy se skakalo podle ruskeho piskani tak si lidi moc vyskakovat nemohli , platy meli 40x nizsi nez dnes, zili v oplocenem lagru a nemohli ani podnikat v oboru ktery meli radi...trouba jakym, ty jsi mel plat jako lekar. tebe tehdy nehorazne preplaceli, lekare sproste okradali....
Kdyz se piska podle Nemecka tak se Cesi maji nejlepe v historii. Ruskym svabum omamenym nechutnou ruskou propagandou se ale nelibi ze ve svobodne spolecnosti uz nemaji slovo a lide jimi opovrhuji za jejich hloupost a neschopnost. Proto se snazite poskodit demokracii - protoze zavidite uspesnym kterych je naprosta vetsina. Jen opravdova totalne neschopna luza se dnes ma hur nez za bolsevika.
Nemecko Cesku poslalo uz stovky milliard, zajistuje lidem praci i odbyt vyrobku pri ferovem obchodovani. Okrada vas Rus ktery vam bez mrknuti oka prodava ropu jednou za 100, podruhe za 50, pak i za 30 a vzapeti zase za 100...Rus je tim kdo se na vas i dnes bezduvodne obohacuje a navic se chova tak ze kvuli nemu musite nakupovat zbrane pro obranu pred tim agresorem. Sve prijmy neporovnavej s Nemecke, porovnavej je s Ruskem, troubo. Prej sobe zivot jaky maji Rusove v Rusku kdyz nejsi schopny zit jako ziji Nemci v Nemecku.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+51 # Klouček V 2017-10-13 14:22
Pro západ jsme cosi podřadného, proto se nestydí nás krmit hůře než zvířata, Ale my jim jasně dáváme najevo, že nám to nevadí stylem "klidně si do nás kopejte a vytírejte si s náma zadky, my vám stejně vlezeme do prdele a už ji neopustíme". Má smysl se divit, že k nám nechovají respekt jako k lidským bytostem? Máme co jsme si zasloužili a vycinkali klíčema.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Petko Kotov 2017-10-13 18:30
jestli nekdo ze Zapadu cte diskuze tady na ac24 a je dodavatelem na cesky trh - bud rad ze to co doda se da alespon sezrat. neprej si vedet co za " potraviny" byste dostali od pana Petka Kotova za to jak se chovate.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Petkо Kоtоv 2017-10-13 22:48
Ja jsem vivynul pomazanku na chleba z fekalii. Vyklidim septik a pridam glutamat sodny, trochu rozemletych krys a svabu, vse svarim a pomazanka je hotova. Mazat se da vyborne.
A potom po takove pochoutce my jde vyborne psat prispefky na AC24 pro putinovske zoufalce.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # fujiminavaja 2017-10-14 12:32
Cituji Petkо Kоtоv:
Ja jsem vivynul pomazanku na chleba z fekalii. Vyklidim septik a pridam glutamat sodny, trochu rozemletych krys a svabu, vse svarim a pomazanka je hotova. Mazat se da vyborne.
A potom po takove pochoutce my jde vyborne psat prispefky na AC24[quote name="Petkо Kоtоv"]Ja jsem vivynul pomazanku na chleba z fekalii. Vyklidim septik a pridam glutamat sodny, trochu rozemletych krys a svabu, vse svarim a pomazanka je hotova. Mazat se da vyborne.
A potom po takove pochoutce my jde vyborne psat prispefky na AC24 pro putinovske zoufalce.


Asi vas zklamu, to jste nevyvinul vy, toho jsou plné suprmarkety
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+29 # oskar 2017-10-13 14:49
Ať si provokují méně hodnotnými potravinami, nás přece neodradí, neboť Bohuš a celá vláda (mám na mysli ty nejinteligentně jší, kteří ví, že hloupému plebsu by se nemělo umožnit referendum) má naprosto jasno...patříme na vysněný ZÁPAD, přímo do jádra EU!!! Aj rypákmi budeme zemi ryť, jen nás nechejte v EU - pak si ale nic jiného než pomeje nezasloužíme, neboť žrát potravu bez GMO a jiných svinstev třeba z Ruska, je přece pod naší úroveň :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+11 # krleš 2017-10-13 15:16
Co se děje? Pět [...]ů tu dneska nebylo, aby nám vysvětlil, že americký sejra je mnohem lepčejší než ruský?
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Petko Kotov 2017-10-13 18:35
o tom nikdo nepochybuje, troubo. FDA dohlizi na kvalitu potravin pro americky trh velice bedlive. Kazdy vyrobce dobrot by chtel dodavat na americky trh, zdaleka ne kazdemu se ale jeho sen vyplni. Pro to musi splnovat nejprisnejsi podminky a trefit se do chuti mlsnych Americanu.
Vim ze se mistnim zoufalcum po Panu Petkovi Kotovovi styska kdyz tady neni, To je snad jedina vec ze vseho co delaji ktera ma nejake opodstatneni.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-3 # fujiminavaja 2017-10-13 15:17
Co kdo jí je jeho rozhodnutí. Výmluvy a domněnky typu - zdravé jídlo je drahé - jsou neopodstatněné. Tito lidé se nešli podívat ani dál jak na konec ulice, a zjistit jestli to tak doopravdy je....
Natož zjistit si něco o metabolismu a přínosu různých potravin...

-díky takovým lidem tu máme drahé výzkumy, které nám musí říci, že průmyslové potraviny nejsou nijak přínosné...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # r.m. 2017-10-13 19:48
S českou nemocenskou, mateřskou, důchodem a mzdou od 1. do 6. třídy dle vyhlášky o zaručené mzdě nemáš šanci
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # fujiminavaja 2017-10-14 12:33
No a to je další navazující kapitola...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+23 # Audit 2017-10-13 16:14
Nezabili byste to prase z Nestle:

Svíčková taky nechutná všude stejně, říká k dvojí kvalitě potravin ředitel z Nestlé

seznam.cz/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+29 # anča 2017-10-13 16:58
Nevyjednávať,tr eba uvaliť embargo na potraviny ktoré sa dovážajú s Eu a bude pokoj,žiadne testy dajú tam všetko čo tam má byť a s Polska zakázať dovoz najmenej na 10 rokov nech si to zožerú sami,!!!!!!!!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # r.m. 2017-10-13 21:37
šašek z jejich centrály dokonce tvrdil, že přístup k pitné vodě není lidské právo
tenhle šášula je "šéf korporátních záležitostí české pobočky Nestlé"
Jmenuje se Vratislav Janda, kua to nevymyslíš ))
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+15 # kolem jdoucí 2017-10-13 18:05
A koho to zajímá? Stejně sem budou dál valit sračky. Soudruzi demokrati nemaj na takovou prkotinu čas. Kradou cínovec.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Petko Kotov 2017-10-13 18:40
budou to dodavat kdyz to budete kupovat. Nekoupite= shnije jim to a nacpou si to do riti. Bud se polepsi nebo trh ztrati. Zalezi jen na vas samotnych. Za cenu tvrdeho chleba nemuzete dostat steak.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Ares 2017-10-13 18:20
Ona je pravda jaksi skryta za oponou. Jakou specifikaci potraviny si objednatel objedná, takovou dostane i s certifikátem. Objednáte-li si v "Českým párku" od Skopčáka 50% masa a 50% dubových pilin, dostanete 50% masa a 50% dubových pilin certifikovaných dle TUV. Tady to někdo hodí do zkušebny a je z toho řev. Skopčák vytáhne objednávku s certifikací a je ticho po pěšině...
Stručně řečeno: co si český a francouzský prasata objednají, to se jim vyrobí a s přáním dobré chuti prodá.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Petko Kotov 2017-10-13 18:46
presne tak - m kistni zoufalci pozaduji nizkou cenu a kdyz ji dostanou tak nadavaji...uz by si meli uvedomit ze sve mladi promeskali tleskanim Gottwaldovi az z toho meli rude dlane , zatimco zapadni Evropa makala aby meli slusny zivot, svobodu i slusne potraviny.
Mistni " lide" ale v tu dobu misto prace debatovali o dulezitosti pratelstvi s CCCP a proto dopadli jako kazdy jiny pritel Rusu - v bide, zmaru, neschopni zit ve svobode. Zere je zavist, vzpominaji na casy bolsevika kdy i troubove jako oni meli stejny plat jako lekar nebo architekt...Nem aji radi nikoho kdo se ma lepe nez oni- USA, Izrael, zapadni Evropu...protoz e zavidi jejich zivotni podminky. Lide ze Zapadu se snazi jim pomahat pri obnove zeme znicene ruskou okupaci - a oni tem skvelym lidem a stedrym darcum jen nadavaji. Prdel bych na ne !
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # julius 2017-10-13 19:09
No hm. Asi takto. Testy potravin se delaji takto.

1-vyrobce doda kontrole potravin ojedinely vyrobek aby prosel.

2- Vyrobce sice doda potravinu ktera se bude prodavat ale pak kontorlola potravin musi stanovit variantu testu u kterych jedna znich uzna potravinu kladnou.


Vysvetleni

Varianta 1- vyrobce vyrobi jednu serii kladnych potravin aby kontrolou prošla.

varianta 2- vyrobce doda prodavanou potravinu ale trzni prostredi nedovoli tuto potravinu oznacit za navhodnou. Je to jednoduche. Kontrolni prostredi se sklada s podnikatelskeho a to znamena pri zapornem hodnoceni ztratu klienta. A tak ma k dispozici zvolit jednu s mnoha varinat jakym zpusobem mereni projde kontrola. Neni dana norma na mereni kvality potravin. Proto lze pohodlne tyto mereni opakovat do te doby nez bude potravine merena kladne. A proto jime potraviny chutove hnusne a chemicky doslova jedovate.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # r.m. 2017-10-13 19:58
Když je někde napsano "pomerančové aróma" nebo s "příchutí pomeranče" tak skutečně tam pomeranč nemusí být. Analogicky platí pro tyčinky s krabí příchutí, ve výrobku s "masovou chutí" taky žádný maso bejt nemusí.
Platná terminologie existuje.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Stev 2017-10-14 11:35
Pak by ale etiketa měla být jiná. Aby bylo jasné, že se nejedná o totožný výrobek. A o tom to je.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Věra Štimová 2017-10-13 19:24
Co jídlo, ale čí jsou děti, ouřad mocný a nemocný ?
dnes 17:03 Rodiče Anita Lacková a Bronislav Svoboda nedbali na rozhodnutí soudu, který jim odebral jejich děti, a v pátek unesli desetiletého Davida a o šest let mladšího Leonarda z Dětského centra ve Strakonicích, uvedla policie. Kriminalisté po nich vyhlásili pátrání.
„Rodiče unesli bratry z centra v pátek během povolené návštěvy. Odjeli vozem Chrysler Voyager zelené barvy a poznávací značky BA 477HU,“ konstatoval mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Proč soud děti rodičům odebral, neuvedl.

„Máme však obavy, že by mohli mířit do zahraničí. Žádáme všechny, aby jakékoliv informace o jejich pohybu volali na linku 158,“ dodal Matzner.

z novinek.cz
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # julius 2017-10-13 19:58
Na to se vyjadrit je to trosku zmatene. Nevim o co konkretne jde takhle to vubec nelze hodnotit. Pardon mysleno opravdu seriozne. Aby bylo uplne jasno jsem muz ostatne to snad rika jmeno. Ale budiz. Pri rozvodu jsem dostal dite do sve pece. Jsem tomu rad jsem na to hrdy. Kdyz jsem jej dostal do sve pece koncilo zakladni skolu. Udelal jsem co jsem mohl a verte stalo to mnoho sil a premahani ale dosahl titulu mgr. Nebudete verit jak proste bylo nutne zit. Sotva vystacilo na jidlo. A to diky nasemu statu. A tak rikam Dekuju state ze jsi tak hloupej aby jsi nepochopil ze jsou lide co potrebuji pomoc. Ze te nezajima maslo za 70-300-1000000 kc je pro tebe uplne normalni zatim co nasinec vydela sotva 7 tisic s cehoz da na bydleni 13 tis za pooplatky elektrina plyn voda a td dalsich 4 tisice a to se nesprchujeme vic jak 3-5 minut a nehovorim o jinych vydajich. Ze nam darce davas potraviny utajene GMO aby jsme musely k doktorum a lecili se nekonecne do konce zivota jako nekonecny pacient s ktereho vysavaji farmacie tisice korun za nesmyslne leky o kterych netusi ani doktor k cemu jsou a jak funguji.

Ted vazne - dekuji obci Zirovnice ktera pojala moji chudobu a pomohla ze sveho k zdarmemu dokonceni a ne likvidaci. Je to o lidech a jejich citech a ne o EU ktera uz ztratila jakykoliv kontakt s obycejnym lidem. je to o lasce a je to opratelstvi a pomoci. Jen pred timto lidem mohu sklonit hlavu a podekovat. Kazdy dik se musi vybojovat o to je vsak srdecny a je hlubsi. Dekuji obci Zirovnice v okresu Pelhrimov.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # r.m. 2017-10-13 21:31
Při předvolební diskusi vyšlo najevo, že ministr Chovanec velmi nedávno navštívil Izrael. Ne jako turista. Zmínila se o tom vláda nebo vnitro a proč ne?
Kolikátý panák z kolikátého úřadu to je si netroufám odhadnout, ale cestovka je to výkonná.
youtu.be/Wd-6ea-b6So?t=1587
kousek po 26. minutě vypráví o ceně odsolované vody na pitnou (je levnější než naše např. v Praze)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Petkо Kоtоv 2017-10-13 23:06
On neni rozdil jen v kvalite, ale i v cenach.Treba uplne stajny francouzsky syr 250 gr. stoji v LIDLU na Kanarech 1.25 Eur, v Nemecku 1.35 a v Praze 69 kc. Ale mozna v Praze je uvnitr syra jeste neco lepsiho.

Jo, v USA bys dlouho nejaky syr hledal (tam takove svinstvo nepotrebuji), tam se prodavaji vetsinou jen hotove kvalitni vyrobky v MACu, KFC, a necetnych jinych fut-restauraci. Lidi na to maji. LOL. Americani nejsou zoufalci jako v Rusku, kde si musi doma sami varit borsc s kaviarem, v USA si zajdes do MACu a dostanes kvalitne pripravene drubezi stehynko nebo veprove maso z vedecky osetrenych zvirat specialnimi hormony, aby meli vice masa a mene tuku.
Tomu se rika vjeda!!!!
S USA na vjecne casy a nikdy jinak!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Petko Kotov 2017-10-13 23:39
pozadej osetrovatele jestli by ti nepomohli s vytvorenim vlastniho jmena pro diskuze, blbecku. Timto jen ukazujes jak odporna a hloupa pakaz je prorusky kolaborantsky ksindl. ktery zastupujes.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Petkо Kоtоv 2017-10-14 22:38
Uz sem tak blbej, ze kdyz stale jim ty Wasingtonska hovna z americke embasady, ze ani uz presne nevym co jsem napsal. Ale kdyz tam je moje jmeno, tak jsem to byl ja. Ale s americkyma hovnama v hlave a zaludku tu ruskou pakaz porazyme, urcite.
At zije USA!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+7 # LubinenKremlBot 2017-10-14 07:00
Chuťová odlišnost sředo a vychodoevropanú ja to že nemají rádi kvalitnější potraviny ze západu.Odchod z Eu a maximální soběstačnost .Tihle dojebanci ze západoevropskýh o chalifátu Vás nebudou brát nikdy za lidi.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Nihilist 2017-10-14 14:16
A co jako? Však jsme chtěli do €U a svobodně cestovat, ne? :D :D :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás