Pokus CNN o rozhovor v běloruské vesnici, kde žili „nejoddanější příznivci“ Alexandra Lukašenka, moc dobře neuspěl. (Foto: CNN)

Místní obyvatelé velmi chladně přijali filmový štáb amerického televizního kanálu a radili jim, aby se nezasahovali do záležitostí republiky.

Živý řetěz, který vyžaduje změnu. V pátek večer se opozice ve velkém počtu opět vydala do ulic Minska a vyzvala k novým volbám a ukončení dlouhodobé diktátorské vlády Alexandra Lukašenka, uvedla CNN ve své reportáži.

Frederik Pleitgen, hlavní mezinárodní korespondent CNN: Běloruská opozice se snaží neztratit iniciativu, kterou převzala v posledních několika dnech. Současně se Alexander Lukašenko také pokouší posílit svou pozici a kontrolu nad zemí.

Exilová vůdkyně opozice v Litvě vyzvala organizující stávky, aby tlačili na vládu, aby se nevzdávali.

Světala Tichanovskaja, vůdckyně opozice: "Stávky jsou naprosto legální a silnou zbraní proti režimu. Oni to vědí, a proto vás zastrašují."

Zdá se však, že na mnoha místech funguje vládní taktika. Jeli jsme do Soligorsku, kde jsou obrovské doly na těžbu draslíku – klíčové položky pro export. Mnoho pracovníků zde šlo do stávky. Když jsme ale dorazili, zbývalo jen pár lidí, pokračovala CNN.

Mnozí se vrátili do práce, řekli, kvůli hrozbám ze strany vedení. Manažeři dolů nereagovali na žádosti CNN o vyjádření.

„Stávka je nyní u konce," říká pracovník. „Výroba pokračovala. To je vše, co se dá říct. Každý pracovník byl povolán a měli s ním velmi podrobný rozhovor.“

V pátek, během návštěvy továrny na klobásy, byl Lukašenko povzbuzen podporou svých věrných příznivců. Nyní otevřeně prohlašuje, že USA a Evropa rozvíjejí a manipulují protesty. A dodává, že se nimi brzy vypořádá.

„Vypadá (Tichanovskaja) jako prezident?" říká Lukašenko. „Inu, viděli jste. Už přiznávají, že neexistoval žádný program, nic tam nebylo. Chtěli proklouznout na emocích. Nevyšlo to ". 

Ve vesnici známé pro svou tvrdou podporu Lukašenkovi jsme dostali přivítání hodně vzdálenému toho teplého, když jsme se ptali na potíže Lukašenkovy vlády, uvedla CNN

První žena: "Proč do záležitostí Běloruska strkáte nos? Co chcete?" (To je překlad CNN. V samotné zprávě lze jasně slyšet, jak žena říká: „Nedáme vám pít žádnou krev! Nedáme to! Rozumíte? Všichni lidé jsou proti vám!“ – pozn. red.).

Druhá žena: (směje se a křižuje štáb): „Ztrať se, Satane!

Lukašenkovi příznivci se také vydávají do ulic. Organizují vlastní shromáždění, oceňují dlouholetého vůdce, když se snaží vyhýbat svým soupeřům a držet se moci v Bělorusku, dodala reportáž CNN.

Zdroj: pz.cz