24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Twitter)


19:46 Švýcarsko zakázalo přelet letadel, která poskytují vojenskou pomoc Ukrajině

17:36 „Stačí náhodný ruský výstřel a NATO zareaguje plnou silou,“ uvedl Sullivan

16:41 Poradce ukrajinského prezidenta říká, že si myslí, že v příštích dnech dosáhnou výsledků jednání s Ruskem.

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoliak v neděli prohlásil, že si myslí, že v příštích dnech dosáhnou „konkrétních výsledků“ z rozhovorů s Ruskem.

Ve videu zveřejněném na Twitteru Podoliak, vysoký poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedl, že Rusko „začíná být mnohem citlivější k ukrajinské pozici“ a „začalo konstruktivně jednat“.

„Naše návrhy jsou na stole. Jsou velmi tvrdé. Mezi nimi stažení vojsk, příměří,“ dodal Podoliak. „Z žádného bodu neustoupíme, už z principu.“

16:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky navštívil zraněné ukrajinské vojáky v nemocnici.

15:26 Leonid Sluckij, člen ruské delegace pro ukrajinsko-ruské rozhovory, prohlásil, že od začátku jednání s ukrajinskou delegací bylo dosaženo „významného pokroku“, informuje ruská státní tisková agentura RIA.

„Porovnáme-li pozice Ruska a Ukrajiny při jednáních na samém začátku a nyní, vidíme významný pokrok,“ řekl Sluckij.

„Očekávám, že pokrok může přerůst v jednotnou pozici obou delegací a v dokument k podpisu,“ dodal.

14:11 Papež František prosí „ve jménu Boha“ o zastavení útoků na Ukrajinu

13:05 Putinovo použití zbraní hromadného ničení by „změnilo pravidla hry“, říká polský prezident.

Polský prezident Andrzej Duda v neděli prohlásil, že pokud ruský prezident Vladimir Putin použije jakékoli zbraně hromadného ničení, bude to „změna hry“ a NATO bude muset vážně uvažovat o tom, co dělat.

V rozhovoru pro BBC Duda uvedl: „V současné době je to pro nás velká hrozba: Samozřejmě všichni doufají, že se toho neodváží, že nepoužije zbraně hromadného ničení, ani chemické zbraně, ani biologické zbraně, ani žádnou formu jaderných zbraní. Všichni doufají, že se to nestane.“

A dodal: „Ale jak říkáme v Polsku, když použiji trochu anglický výraz, pokud použije nějaké zbraně hromadného ničení, pak to změní celou věc.“

Na otázku, zda by Putinovo použití chemických zbraní bylo „červenou čárou pro NATO“, Duda odpověděl, že „Severoatlantická aliance a její představitelé v čele se Spojenými státy budou muset zasednout ke stolu a budou muset opravdu vážně přemýšlet, co dělat – protože pak to začne být nebezpečné nejen pro Evropu, nejen pro naši část Evropy nebo náš region, pro střední Evropu, ale pro celý svět.“

11:30 Ukrajinská vláda v neděli oznámila, že humanitární konvoj pro obléhaný přístav Mariupol, který v sobotu opustil město Záporoží, dosáhl pokroku.

10:43 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov odsoudil ruský letecký útok na Mezinárodní mírové a bezpečnostní centrum (IPSC) a označil jej za „teroristický útok“ na mír a bezpečnost.

Den po ruských slovech, že terčem útoků bude i zahraniční vojenská pomoc, se výhrůžka zaměřená zejména na západ Ukrajiny naplnila.

„Jedná se o nový teroristický útok na mír&bezpečnost v blízkosti hranice EU-NATO,“ napsal v neděli Reznikov na Twitteru ze svého oficiálního účtu a dodal, že „je třeba podniknout kroky k jeho zastavení“.

IPSC je velká vojenská základna, na které se konají cvičení se západními vojáky, včetně těch ze Spojených států. Loni na podzim se zde konalo vojenské cvičení Rapid Trident, mnohonárodní ukrajinsko-americké vojenské cvičení, uvádí se na oficiální stránce Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny.

10:20 Předpověděl vpád na Ukrajinu, nyní uvedl, co přijde v roce 2025

10:07 Hackerská skupina Anonymous vyzvala ruské občany, aby sesadili ruského prezidenta Vladimira Putina.

09:00

12. března 2022


14:00 Záběry včerejšího přepadení ruského konvoje, na nichž je vidět zničení T-72(B3) a BTR-82A.

11:24 Plachetnice A, superjachta ruského oligarchy Andreje Melničenka byla zabavena v Itálii. Stalo se tak v pátek v Itálii, místní policie potvrdila, že superjachta patřící miliardáři Andreji Melničenkovi je nyní uskladněna v Terstu.

Rozhodnutí zmrazit plavidlo v severním přístavu Terst přišlo poté, co se Evropská unie na začátku tohoto měsíce rozhodla uvalit na Melničenka sankce kvůli jeho vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Plachetnice A je impozantní plavidlo, výrobce Nobiskrug ji označuje za „jednu z největších a nejmodernějších superjachet na světě“. Měří 143 metrů (469 stop) a má celkovou hmotnost 12 558 gt, má 8 palub, hybridní pohonný systém a dokonce i přistávací plochu pro vrtulník.

Superjachta dosahuje maximální rychlosti 21 uzlů a její dojezd se odhaduje na necelých 5 400 nm (tedy asi 10 000 km).

Není to první působivý úlovek Itálie. Jen na začátku tohoto měsíce se italské policii podařilo zabavit majetek ruských miliardářů v hodnotě 153 milionů dolarů, včetně dvou ikonických superjachet Lena a Lady M.

10:41

10:38 Vasylkovské letiště, muniční sklad a ropný sklad zasáhlo v 7 hodin ráno 8 ruských raket, sdělila mi starostka Vasylkivu Natalia Balasynovych. „Letecká základna je zcela zničena,“ řekla.

09:40

07:55

11. března 2022


21:07

19:46 Putin plánuje „teroristický útok“ na černobylskou jadernou elektrárnu, tvrdí Ukrajina

18:54 Policie ČR a CTHH na Twitteru vyvrátila nepravdivé informace, že mezi lidmi prchajícími před válkou na jsou údajně amnestovaní zločinci.

17:55 WHO doporučila Ukrajině zničit patogeny ve zdravotnických laboratořích, aby se zabránilo šíření nákazy

17:26

17:04 Televizní kanál ruského ministerstva obrany sdílel tyto záběry syrských bojovníků připravených „dobrovolně“ působit na Ukrajině. (Putin před chvílí takové nasazení podpořil a prohlásil, že Západ otevřeně posílá žoldáky.)

15:03 Včera jsem se setkala s lidmi vysídlenými z Ukrajiny. Spojené státy budou i nadále pomáhat ukrajinskému lidu, který čelí humanitární krizi způsobené Putinovou vyvolenou válkou.

14:41 Rusko přistoupilo k zákazu Instagramu a zároveň označilo společnost Meta za „extremistickou organizaci“.

Označení technologického giganta přišlo od Generální prokuratury Ruské federace, jak uvádí zpráva agentury Interfax.

„V souladu s federálním zákonem ‚o boji proti extremistické činnosti‘ zaslala Generální prokuratura Ruské federace soudu žádost o uznání společnosti Meta Platforms Inc. za extremistickou organizaci a zákaz její činnosti na území Ruské federace,“ uvedla dnes Generální prokuratura Ruské federace.

WhatsApp „nebude opatřeními proti společnosti Meta dotčen, protože se jedná o komunikační prostředek, nikoliv o zveřejňování informací“, uvedl zdroj státní agentury RIA Novosti, což je v rozporu s původními zprávami.

„Ve světle probíhající invaze na Ukrajinu jsme udělali dočasnou výjimku pro ty, kteří jsou postiženi válkou, aby mohli vyjadřovat pocity vůči invazním ozbrojeným silám, jako například ‚smrt ruským okupantům‘,“ uvedla Meta v prohlášení.

„Prozatím děláme úzkou výjimku pro chválu pluku Azov striktně v souvislosti s obranou Ukrajiny, respektive v jejich roli jako součásti ukrajinské Národní gardy. Nadále však zakazujeme veškeré nenávistné projevy, nenávistnou symboliku, chválu násilí, obecnou chválu, podporu nebo reprezentaci pluku Azov a jakýkoli jiný obsah, který porušuje naše komunitní standardy,“ uvedla Meta pro The Independent.

14:05 Nikl zastaven po historickém nárůstu o 250 %, který čínského magnáta stál miliardové ztráty z marží

13:40 Sankce v konečném důsledku posílí ekonomuickou suverenitu Ruska, uvedl Putin.

Pokusy omezit náš rozvoj tady byly vždy, teď jsou rozsáhlejší, ale my překonáme potíže a bude to pro nás prospěšné, řekl ruský prezident Vladimir Putin.

„Určitě vás budu informovat o situaci směrem k dění na Ukrajině, zejména o tom, jak teď vypadají jednání, která se nyní konají prakticky denně. Je tam určitý pozitivní pokrok, jak mě informovali členové naší delegace. Řeknu vám o tom všem podrobněji,“ uvedl ruský prezident během schůzky s Lukašenkem.

„A teď je masivní úder nanesen ekonomice. Praxe posledních let ukazuje, že tam, kde Západ proti nám uvaloval sankce a omezení, jsme získali nové kompetence a oprášili staré na technologické úrovni. A všechno to funguje. A my jsme teď v tomto smyslu silnější,“ řekl Putin.

„Tady máte samozřejmě pravdu, můžeme říci, že je to období možností pro to, abychom šli cestou své technologické, ekonomické samostatnosti. Kvůli tomu jsme se dnes setkali, proto teď o tomto všem mluvíme podrobněji,“ řekl Putin svému běloruskému protějšku.

09:20 Meta, Facebook a Instagram umožní výzvy k násilí proti Rusům a Putinovi

07:40

10. března 2022


18:32 Zrušení přimíchávání biopaliv znamená podporu Putinova režimu, uvedl Babiš

https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/zruseni-primichavani-biopaliv-znamena-podporu-putinova-rezimu-uvedl-babis/

18:15

18:00 Parlament EU odhlasoval sankce proti Maďarsku a Polsku uprostřed války na Ukrajině

16:59 Oleksii Reznikov: Dobrý večer, jsme z Ukrajiny. Prezident, vedení země, členové vlády-všichni pracují, na svých místech. Víme jak je to smutné pro Rusko, doporučuji každému ruskému vojákovi, aby se vydal za ruskou lodí, než bude pozdě. BTW, Ukrajina přijme ruskou kapitulaci s pochopením.

16:35

13:42 Western Union pozastavuje činnost v Rusku a Bělorusku

12:34 Záběry z bezpilotního letounu ukazující ukrajinské útoky na ruskou obrněnou kolonu v Brovarech, včetně ukořistěného tanku T-72A. Podle zvukového záznamu byl velitel pluku zabit. Zdá se, že šlo o kombinaci ukrajinského dělostřelectva a tankových úderů na kolonu.

11:23 Schůzka ruského ministra zahraničí Lavrova s ukrajinským ministrem zahraničí Kulebou skončila. Trvala 90 minut.

„Hovořili jsme také o příměří, ale v této věci nebylo dosaženo žádného pokroku,“ řekl Dmytro Kuleba novinářům po setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Schůzku označil za „obtížnou“ a obvinil Lavrova, že přinesl „tradiční narativy“.

„Chci zopakovat, že Ukrajina se nevzdala, nevzdává a nevzdá,“ řekl Kuleba. Řekl, že je připraven sejít se znovu.

„Rusko během posledního kola jednání představilo Ukrajině konkrétní návrhy řešení krize. Ukrajina projedná ruský návrh řešení konfliktu a dá svoji odpověď, dodal Lavrov,“ uvedl Lavrov

Lavrov uvedl, že na Ukrajině „vznikla situace, která přímo ohrožuje bezpečnost Ruské federace,“ což bylo důvodem pro zahájení speciální operace. „Chceme, aby Ukrajina byla neutrální, jsme připraveni diskutovat o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu společně s bezpečnostními zárukami pro evropské země a Rusko,“ uvedl Lavrov.

Lavrov a Kuleba projednali možnost schůzky ruského prezidenta Putina s ukrajinským prezidentem Zelenským. Lavrov dodal, že ruský prezident nikdy neodmítá kontakty.

10:30 Jsem na cestě do turecké Antalye, kde budu jednat o naléhavé otázce zajištění bezpečnosti ukrajinských jaderných zařízení, uvedl šéf MAAE.

09:53 Snižte doma teplotu o 4 stupně, ukažme nezávislost na Rusku, vzkázala Remišová

09:40

08:36 Pákistánský premiér Imran Chán kritizuje výzvy v dopisu EU a NATO k odsouzení Ruska:

„Jsme snad vaši otroci, abychom plnili vaše rozkazy? Co si o nás myslíte?“

Pákistán, tradiční spojenec Západu, se zdržel hlasování, když Valné shromáždění OSN drtivou většinou pokáralo Rusko za invazi na Ukrajinu.

„Jsme přáteli Ruska a jsme také přáteli Ameriky, jsme přáteli Číny a Evropy, nejsme v žádném táboře,“ dodal Chán s tím, že Pákistán zůstane „neutrální“ a bude spolupracovat s těmi, kteří se snaží ukončit válku na Ukrajině.

08:15 Ministři zahraničí Ukrajiny a Ruska se dnes setkají v Turecku

9. března 2022


19:48

18:57 Ukrajinská babička vykázala ruské vojáky ze svého pozemku.

18:39

17:30

16:40 Vláda zrušila povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot

14:58 Popis videa: Neúspěch Porošenkova pokusu o sebepropagaci ve vojenské uniformě vypadá takto.

„Pracujeme, nevměšujte se,“ řekl voják Petru Porošenkovi, který přijel na místo evakuace lidí.

Bývalý ukrajinský prezident se však rozhodl, že se nevzdá, a obrátil se na civilisty:

„Zdravím vás,“ řekl Porošenko. „Ale já vás nezdravím,“ odpověděl mu muž.

14:05

12:19 Černobyl je odpojen od elektrické energie. Chlazení palivových tyčí je ohroženo, říká Energoatom

10:39 Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty odmítly hovor s Bidenem

10:13 Ukrajině byla dodána další zahraniční vojenská pomoc – ukrajinské síly obdržely várku německých protitankových raketometů Panzerfaust 3.

Na základě předchozích zpráv by Ukrajina měla obdržet více než 1400 Panzerfaustů 3 z Německa, Nizozemska a Itálie.

09:44 Není to dezinformace? Nulandová připouští biologický výzkum na Ukrajině

08:59

08:19 Ruská armáda obdržela dokumenty Národní gardy Ukrajiny potvrzující přípravu Kyjeva na březnovou útočnou operaci na Donbasu, uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

„V průběhu speciální vojenské operace se tajné dokumenty velení Národní gardy Ukrajiny dostaly k dispozici ruských vojáků. Tyto dokumenty potvrzují skrytou přípravu kyjevského režimu na útočnou operaci na Donbasu v březnu roku 2022,“ řekl generál.

Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

07:42

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.