24. února Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu. Na zpravodajství AC24.cz můžete sledovat aktualizované dění. (Foto: Flickr / ilustrační)


1. května 2022

20:15 Kompletní záznam rozhovoru bez cenzury generálního tajemníka OSN s Putinem

15:23 Ukrajinský prezident na Twitteru oznámil, že byla zahájena evakuace civilistů z oceláren Azovstal ve městě Mariupol na jihu země, přičemž jako první odešla skupina asi 100 lidí.

13:39 Ruské ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že jeho systémy protivzdušné obrany sestřelily v noci nad Charkovskou oblastí dva ukrajinské bombardéry Su-24m.

11:22 Americká herečka Angelina Jolie musela jít do krytu během návštěvy na Ukrajině

Angelina Jolie a její doprovod byli během návštěvy západního města Lvov na Ukrajině odvedeni do bezpečí.

Herečka a režisérka Angelina Jolie byla 30. dubna spatřena v kavárně v západoukrajinském Lvově.

Jolie je zvláštní vyslankyní Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

10:09 Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Pelosiová se v Kyjevě setkala se

Zelenským

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová nečekaně navštívila Kyjev a setkala se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

V tweetu s videoklipem, který ukazuje Pelosiovou v ulicích ukrajinského hlavního města, prezident Zelenskyj uvedl, že „Spojené státy jsou lídrem v silné podpoře boje Ukrajiny proti ruské agresi“.

„Děkujeme, že pomáháte chránit suverenitu a územní celistvost našeho státu!“.

Pelosiovou doprovázel její kolega, vysoce postavený demokrat Adam Schiff, a další tři kongresmani. Ta se k návštěvě zatím nevyjádřila.

09:20 Pasti médií: Václav Klaus v ČT jako hvězda ruské propagandy

08:37 Ukrajinská armáda ukázala video s údery na ruský konvoj

Ukrajinská národní garda zveřejnila záběry, na nichž je patrně vidět údery proti ruskému obrněnému vojenskému konvoji poblíž města Izjum na východě Ukrajiny.

Na videu jsou podle ukrajinské národní gardy vidět zasažené tanky a obrněné transportéry.

12:20 Rusko se snaží zničit veškerý život v Donbasu, řekl Zelenskyj

Rusko dělá vše pro to, aby zničilo „jakýkoli život“ v regionu Donbas na východě země, prohlásil ukrajinský prezident.

Volodomyr Zelenskyj ve svém nočním projevu obvinil Rusko z neustálých úderů na infrastrukturu a obytné oblasti, které „ukazují, že Rusko chce tuto oblast učinit neobydlenou“.

Ruský ministr zahraničí prohlásil, že to, co země nazývá „speciální vojenskou operací“ na Ukrajině, se „vyvíjí přesně podle plánu“ – navzdory tvrzení Západu, že je tomu jinak.

10:11 USA tvrdí, že s Putinem nelze na G20 jednat jako obvykle

Spojené státy tvrdí, že svět nemůže jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jako dosud, poté co ho Indonésie pozvala – stejně jako ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského – na listopadový summit G20.

Prezident Joe Biden „veřejně vyjádřil svůj nesouhlas“ s Putinovou účastí, zatímco USA „uvítaly účast Ukrajinců“, uvedla tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Naznačila, že pozvání Ruska na summit na ostrově Bali přišlo ještě před Putinovou invazí na Ukrajinu. Samostatně mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jalina Porterová uvedla, že s Ruskem nelze na mezinárodní scéně jednat „jako obvykle“.

Neřekla, zda se USA summitu přesto zúčastní. Rusko je na rozdíl od Ukrajiny členem skupiny G20, kterou tvoří největší světové ekonomiky.

08:09 Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď prohlásil, že sousední Polsko je připraveno střežit slovenský vzdušný prostor, pokud se země rozhodne uzemnit svou flotilu stárnoucích stíhaček MiG-29 ze sovětské éry.

29. dubna 2022


21:40 Zelenskyj je připraven setkat se s Putinem navzdory ruským zvěrstvům

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl polským médiím, že je stále připraven mluvit s Vladimirem Putinem navzdory ruským zvěrstvům v Bucha, Mariupolu a dalších místech.

Zelenskyj říká, že se chce s prezidentem Putinem setkat, protože v Rusku „o všem rozhoduje jediný člověk“.

Řekl také, že riziko rozpadu rozhovorů je vysoké kvůli akcím Ruska v oblastech Ukrajiny, které jeho síly obsadily.

„Po Buči a Mariupolu chtějí lidi jenom zabít. Když existuje takový postoj, je těžké o něčem mluvit,“ řekl Zelenskyj.

Dále uvedl, že je se svými lidmi „srdcem i duší“, ale „pokud je jediná šance, měli bychom mluvit“.

19:09 Jan Tománek: Kam že se mají hlásit ty lži a dezinformace?

17:28 Bývalý americký mariňák byl údajně zabit na Ukrajině

Dvaadvacetiletý bývalý mariňák Willy Cancel údajně pracoval na částečný úvazek pro soukromou vojenskou dodavatelskou společnost.

Byl ženatý, měl sedmiměsíčního syna a je zřejmě prvním Američanem, který zahynul v boji v konfliktu, uvádí CNN.

Brittany Cancelová řekla televizi Fox News Digital: „Můj manžel skutečně na Ukrajině zemřel. Jel tam s tím, že chce pomáhat lidem, vždycky cítil, že to je jeho hlavní životní poslání.“

Cancel žil v Tennessee, ale údajně pocházel ze státu New York.

Zpráva přichází den poté, co bylo oznámeno, že na Ukrajině zemřel Brit Scott Sibley. I on byl srozuměn s tím, že bojuje na straně ukrajinských sil, a je prvním občanem Spojeného království, u něhož bylo potvrzeno, že byl při invazi zabit.

14:31 CNN přiznává k válce na Ukrajině: „Válka je dobrý byznys“

11:38 Ukrajinský ministr zahraničí vyzývá spojence, aby rozhodli o bezpečnostních zárukách

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval spojence země, aby se „rozhodli, jaké bezpečnostní záruky jsou připraveni poskytnout“ Kyjevu.

Ve svém tweetu uvedl, že Ukrajina se vzdala svých jaderných zbraní „v zájmu světového míru“, ale v důsledku toho zůstala zranitelná.

„Pak jsme klepali na dveře NATO, ale ty se nikdy neotevřely.“

10:00 Zelensky: Ukončení války je základem prevence potravinové krize

Zelenskyj uvedl, že válka s Ruskem brání zásobování světa dostatečným množstvím potravin.

Zelenskyj uvedl, že spolu jednali o deblokování ukrajinských přístavů, které by umožnilo vývoz potravin a odvrátilo celosvětovou potravinovou krizi.

07:42 Západní země otevřeně vyzývají Ukrajinu k útoku na Rusko, zní z Kremlu

Západní země nyní otevřeně vyzývají Ukrajinu k útoku na Rusko, tvrdí mluvčí kremelského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Ve svém projevu poté, co jeden z vrcholných britských ministrů prohlásil, že ukrajinské údery na ruské cíle jsou legitimní, varovala, že Západ by měl brát vážně sliby Moskvy, že na údery na svém území odpoví.

Její komentáře přišly poté, co Rusko včera ohlásilo několik výbuchů a požár muničního skladu na jihu země, což je poslední z řady incidentů, které jeden z nejvyšších ukrajinských představitelů označil za „karmu“.

„Pokud by se Ukrajina rozhodla zaútočit na logistickou strukturu ruské armády, bylo by to podle mezinárodního práva legitimní,“ řekl Wallace.

Začátkem tohoto týdne jiný britský ministr uvedl, že by bylo legitimní, kdyby Ukrajina použila na ruském území zbraně dodané Západem.

„Na další provokace, které by Ukrajinu přiměly k úderu proti ruským zařízením, bude Rusko reagovat tvrdě,“ řekla.

Rusko se nenechá západními představiteli na návštěvě Ukrajiny odradit od provedení odvetných úderů na blízké ukrajinské cíle, varovala rovněž.

„Pobyt poradců ze západních zemí v rozhodovacích centrech Ukrajiny nemusí být pro ruská odvetná opatření nutně problémem.“

28. dubna 2022


21:40 Kyjevský starosta Vitalij Kličko uvedl, že tři rakety zasáhly centrální Ševčenkovu čtvrť. Jedna střela údajně zasáhla spodní patra obytné budovy. Kličko uvedl, že tři lidé byli převezeni do nemocnice.

Tisková tajemnice Státní služby pro mimořádné situace Světlana Vodolaga uvedla, že druhá střela zasáhla nejmenovaný objekt v blízkosti obytné budovy.

20:24 Spojené království vyzývá k vytvoření „globálního NATO“

16:30 Biden žádá finanční prostředky ve výší 33 miliard dolarů Ukrajině

Americký prezident Biden říká, že je velmi důležité, aby Kongres co nejdříve schválil dodatečné finanční prostředky ve výši 33 miliard dolarů, které navrhuje.

Biden říká, že podpora Ukrajiny „není levná“, ale USA nemohou „stát stranou“.

Americký prezident představil návrh balíčku podpory pro Ukrajinu ve výši 33 miliard dolarů.
Americký prezident Joe Biden je na pódiu v Bílém domě a nastiňuje své plány na další podporu Ukrajiny.

Požádá Kongres o 33 miliard dolarů vojenské, ekonomické a humanitární pomoci na podporu Ukrajiny „na příštích pět měsíců“.

Balíček zahrnuje více než 20 miliard dolarů vojenské pomoci, 8,5 miliardy dolarů ekonomické pomoci a 3 miliardy dolarů humanitární pomoci.

12:29 Americké tajné služby pomohly Ukrajině sestřelit ruské letadlo se stovkami výsadkářů

12:05 Proces připojení Finska a Švédska k NATO bude rychlý, říká šéf aliance

NATO je připraveno rychle přijmout Finsko a Švédsko, pokud se rozhodnou požádat o členství, řekl ve čtvrtek novinářům generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

V projevu na tiskové konferenci v Bruselu generální tajemník uvedl, že je na rozhodnutí každé země, zda o členství požádá, ale pokud se tak rozhodnou, budou v NATO „přivítány s otevřenou náručí“.

Stoltenberg uvedl, že formální proces přistoupení bude „rychlý“, pokud o členství požádají Finsko a Švédsko. Dodal, že vojenská aliance NATO bude obě země podporovat i v přechodném období mezi podáním žádosti a formální ratifikací.

Rusko – které s Finskem sdílí hranici dlouhou 1 340 km – již dříve uvedlo, že pokud by finská žádost o členství v NATO prošla, muselo by „vyrovnat situaci“ vlastními opatřeními. Šéf NATO novinářům řekl, že má v plánu později během dne hovořit s finským prezidentem Saulim Niinistem.

12:01 Vláda uvádí, že do pondělí přijelo do Spojeného království na základě zvláštního vízového režimu přibližně 27 100 Ukrajinců, což je méně než třetina z celkového počtu osob, kterým byla vydána víza.

10:46 Rusko tvrdí, že zničilo „velkou dávku“ západních zbraní

Ruské ministerstvo obrany (MO) ve středu oznámilo, že „ruské válečné lodě vypustily z Černého moře rakety Kalibr, zaměřily a zničily vojenský sklad, který údajně obsahoval „velkou dávku zahraničních zbraní a munice, dodaných USA a evropskými zeměmi ukrajinské armádě“, uvádí se v prohlášení MO.

07:31 Rusko považuje veškerý obchod za zbraň, uvedl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj právě přednesl své noční video poselství národu, ve kterém se zabývá tím, co nazývá „energetickým vydíráním“ Ruska vůči Evropě.

Přerušení dodávek plynu do Polska a Bulharska podle něj ukazuje, že „nikdo v Evropě nemůže doufat v udržení jakékoli normální hospodářské spolupráce s Ruskem“.

Zelenskyj dodává: „Rusko považuje nejen plyn, ale jakýkoli obchod za zbraň. Čeká jen na okamžik, kdy bude moci tu či onu obchodní oblast použít.“

Rusko podle něj „vidí sjednocenou Evropu jako cíl“ a čím dříve se všichni na kontinentu dohodnou, že nemohou být na Rusku obchodně závislí, tím dříve nastane stabilita.

Ukrajinský prezident rovněž uvítal dohodu s EU o pozastavení cel a kvót na ukrajinský vývoz a uvedl, že Rusko chce vytvořit chaos na světových trzích – zejména s potravinami. Ukrajinský vývoz by podle něj pomohl stabilizovat trhy a podpořit ekonomiku země v době krize.

27. dubna 2022


20:44 Polský prezident Andrzej Duda prohlásil, že proti ruskému dodavateli energie Gazpromu budou podniknuty „příslušné právní kroky“ poté, co přerušil vývoz plynu do Polska a Bulharska.

19:07 Velitel 36. brigády ukrajinské námořní pěchoty obklíčené v Mariupolu se ve videoposelství zveřejněném na Facebooku obrátil na světové lídry a diplomaty s výzvou k „odsunu“ vojáků a civilistů jako v Dunkerku.

17:42 Vměšovatelé na Ukrajině riskují bleskovou reakci, uvedl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že na jakékoli vměšování do dění na Ukrajině bude reagováno rychlou reakcí.

„Pokud se někdo zvenčí pokusí zasáhnout na Ukrajině,“ řekl právě v projevu k ruským zákonodárcům, „naše odpověď bude blesková.“

„Máme všechny nástroje [k reakci], kterými se nikdo nemůže pochlubit. A nebudeme se jimi chlubit, použijeme je, pokud to bude nutné,“ dodal.

Ruský vůdce dodal, že všechna rozhodnutí o tom, co bude tato reakce zahrnovat, již byla učiněna, ale žádné další podrobnosti neuvedl.

17:43 Trump: Naši zemi teď řídí hloupí lidé, svět se rozpadne na kusy

16:46 Odpojení plynu je provokace, říká šéfka EU

Rozhodnutí Ruska zastavit dodávky plynu do Polska a Bulharska je agresivní krok, který EU považuje za formu vydírání, prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Zajistíme, aby rozhodnutí Gazpromu mělo co nejmenší dopad na evropské spotřebitele,“ řekla dnes odpoledne na tiskové konferenci.

Šéfka EU rovněž varovala evropské dodavatele energie před tím, aby vyhověli ruským požadavkům na placení za plyn v rublech s tím, že by se s největší pravděpodobností jednalo o porušení sankcí EU.

„Platit v rublech, pokud to není stanoveno ve smlouvě, je porušením našich sankcí,“ řekla.

Podle ní by společnosti, které nemají ve smlouvách uvedenou platbu v rublech, neměly ruským požadavkům ustupovat, protože by to pro ně bylo „vysoce rizikové“.

14:40 Polsko a Bulharsko obvinily Moskvu z „vydírání“ poté, co ruský energetický gigant Gazprom oznámil, že přerušil vývoz plynu do těchto zemí.

14:11 Bloomberg: Čtyři evropští odběratelé plynu platí za plyn v rublech

08:50 Gazprom potvrdil přerušení dodávek plynu do Bulharska a Polska

Ruský energetický gigant Gazprom tvrdí, že přerušil veškeré dodávky plynu do Bulharska a Polska poté, co obě země odmítly začít platit za dodávky v rublech.

Polští i bulharští dodavatelé energie již dříve uvedli, že od ruského dodavatele plynu obdrželi oficiální oznámení o ukončení dodávek.

Oznámení Gazpromu přichází po určitém zmatku z dnešního rána, kdy údaje ukazovaly, že dodávky plynu do Polska přes Bělorusko byly dočasně sníženy na nulu a poté obnoveny.

Bulharská plynárenská síť rovněž uvedla, že země od dnešního rána stále dostává ruský plyn. Od oznámení Gazpromu před chvílí jsme zatím neviděli žádné údaje o objemech plynu do Polska nebo Bulharska.

08:01 Za útoky v moldavském separatistickém regionu stojí Rusko, uvedl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že za sérií výbuchů v proruském separatistickém regionu Moldavska stojí ruské „zvláštní služby“.

Podněstří, které sousedí s Ukrajinou, bylo v posledních dnech svědkem řady útoků. Byly zničeny dva rozhlasové stožáry. Byla napadena vojenská jednotka. Ministerstvo státní bezpečnosti bylo údajně zasaženo granátometem.

Ruskem podporovaná vláda regionu vyhlásila „červenou pohotovost“ před terorismem. Ukrajina však tvrdí, že se jedná o takzvané operace „pod falešnou vlajkou“ – pokus Ruska destabilizovat region a rozšířit konflikt.

Již dříve jeden z hlavních poradců prezidenta Putina prohlásil, že rusky mluvící obyvatelé Moldavska jsou utlačováni – což je stejná záminka, jakou byla ospravedlněna invaze na Ukrajinu.

V separatistickém moldavském regionu – který zatím do války na Ukrajině nevstoupil – je umístěno 1 500 ruských vojáků.

Panují obavy, že by mohli otevřít novou frontu na západě Ukrajiny nebo poskytnout Moskvě záminku k tomu, aby se protlačila až do Moldavska.

26. dubna 2022


21:03 Ukrajina se může rozpadnout na několik států, uvedl ruský politik

Ukrajina by se v důsledku války mohla rozpadnout na několik menších zemí, prohlásil jeden z nejvyšších ruských představitelů obrany.

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev obvinil USA a další západní země, že se snaží na Ukrajině vyvolat nenávist vůči Rusku – a uvedl, že „historie učí, že nenávist se nikdy nemůže stát spolehlivým faktorem národní jednoty“, informoval deník.

Výsledkem „politiky Západu a jím řízeného kyjevského režimu může být pouze rozpad Ukrajiny na několik států,“ řekl ruskému listu Rossijskaja gazeta.

19:50 Stále očekáváme diplomatické řešení, uvedl Putin

Putin podrobně zopakoval své zdůvodnění invaze na Ukrajinu. Antoniu Guterresovi však řekl: „Stále očekáváme a doufáme, že se nám podaří dosáhnout dohody diplomatickou cestou.“

Putin uvedl, že nedávné rozhovory v Istanbulu dosáhly „průlomu“, ale naznačil, že byly zmařeny po zprávách o zvěrstvech vůči civilistům v ukrajinském městě Bucha.

Tvrdil, že se jednalo o „provokaci“, a dodal, že „ruská armáda s tím nemá nic společného“. Uvedl však, že rozhovory pokračují a že doufá, že dosáhnou pozitivního výsledku.

Vladimir Putin uvedl, že jednání s Ukrajinou budou pokračovat v online formátu a doufá, že rozhovory přinesou pozitivní výsledek. S odkazem na současnou situaci v Mariupolu, kterou označuje za „komplikovanou a tragickou“, dodává, že v obleženém městě již neprobíhají ruské vojenské operace.

18:52 Americká armáda říká, že SpaceX odrazila ruské pokusy o rušení Starlinku

18:11 Rusko zbaveno pořadatelství mistrovství světa v ledním hokeji mužů

Rusko bylo zbaveno jako hostitel mistrovství světa v ledním hokeji mužů 2023, což je poslední událost, která byla odebrána zemi po její invazi na Ukrajinu.

Rada Mezinárodní federace ledního hokeje uvedla, že existují „významné obavy ohledně bezpečného volného pohybu hráčů a úředníků do Ruska, z Ruska a v rámci Ruska“ pro turnaj, který se měl konat v Petrohradě v květnu 2023.

V únoru bylo Rusku a Bělorusku až do odvolání zakázáno účastnit se mezinárodních hokejových turnajů.

17:43 Moldavská prezidentka Maia Sanduová vyzvala občany, aby zachovali klid poté, co série výbuchů v oblasti sousedící s Ukrajinou vyvolala obavy z přelití konfliktu s Ruskem.

17:09 Podle společnosti Onet Rusko zastavilo dodávky plynu do Polska

16:10 Představitel moldavského Podněstří obvinil Ukrajinu z útoku

Představitel Podněstří, proruského separatistického území v Moldavsku, obvinil tři neznámé infiltrátory z Ukrajiny z granátového útoku, který poškodil bezpečnostní velitelství na tomto území.

Nejmenovaný úředník, kterého citovaly ruské tiskové agentury RIA a Interfax, uvedl, že vstoupili z Novovladimirovky, 8 km severně od Tiraspolu, stříleli na budovu v Tiraspolu a poté se vrátili na Ukrajinu. Nebyly hlášeny žádné oběti.

Úředník to označil za „teroristický čin“ a obvinil Ukrajinu z „vyprovokování rozšíření konfliktu na území Podněstří“.

Pro toto tvrzení neexistují žádné nezávislé důkazy.

Ukrajina nebyla zmíněna v souvislosti s dalšími dvěma hlášenými útoky v Podněstří – na stožáry rozhlasu a ruskou vojenskou jednotku.

13:47 Musíme ukončit válku, řekl generální tajemník OSN Lavrovovi

Generální tajemník OSN Antonio Guterres na začátku jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem zdůraznil, že je třeba udělat vše pro ukončení války na Ukrajině.

Guterres – který se dnes setká také s prezidentem Vladimirem Putinem – říká, že chce pomoci vytvořit podmínky pro dialog, příměří a nakonec mír.

Příměří potřebujeme „co nejdříve“, říká.

Prioritou podle něj musí být minimalizovat lidské utrpení v zemi.

Rozhovory nyní probíhají za zavřenými dveřmi, ale vrátíme se k nim s aktuálními informacemi, až Lavrov a Guterres uspořádají tiskovou konferenci později.

12:40 Evropská komise tvrdí, že je možné platit za ruský plyn v rublech

12:15 Agentura OSN pro uprchlíky zvýšila svůj odhad počtu lidí, kteří podle ní letos opustí Ukrajinu kvůli válce, na 8,3 milionu.

10:13 Finsko a Švédsko se chystají v květnu současně oznámit, že chtějí vstoupit do NATO, informovaly finské a švédské bulvární listy.

09:21 Lavrov varuje svět, aby nepodceňoval riziko jaderné války kvůli Ukrajině

08:48 Podle předběžných údajů protivzdušná obrana ukrajinských vzdušných sil zneškodnila v Charkovské oblasti ruský dvoumístný stíhací bombardér Su-34.

07:57 NATO v podstatě vede válku s Ruskem, uvedl Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že dodávky západních zbraní na Ukrajinu znamenají, že aliance NATO „v podstatě vede válku s Ruskem“.

V rozhovoru, který byl odvysílán v pondělí, řekl: „Tyto zbraně budou legitimním cílem ruské armády jednající v rámci speciální operace.“

Lavrov rovněž řekl státní televizi: „NATO v podstatě vede válku s Ruskem prostřednictvím zmocněnce a tohoto zmocněnce vyzbrojuje. Válka znamená válku.“

20:15 Ukrajinský ministr obrany děkuje USA za „opravdové bratrství“

Ukrajinský ministr obrany poděkoval USA za jejich vojenskou pomoc a označil vztahy mezi oběma zeměmi za „opravdové bratrství“. Komentáře Oleksije Reznikova na Twitteru následovaly po nedělní návštěvě amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena a ministra obrany USA Lloyda Austina v Kyjevě.

Pan Reznikov uvedl, že podpora poskytnutá Bidenovou administrativou se „neměří penězi, ale zachráněnými životy Ukrajinců“.

Pan Reznikov rovněž sdílel video, na němž je vidět, jak si s Austinem potřásá rukou a objímá se s ním, doprovázené popiskem: „Tohle je víc než partnerství státních úředníků – tohle je skutečné bratrství.“

18:44 Spojené království poskytne Ukrajině obrněná vozidla na pomoc protivzdušné obraně

Spojené království poskytne Ukrajině „malý počet“ obrněných vozidel Stormer vybavených odpalovacími zařízeními pro protiletadlové střely Starstreak, aby posílilo protivzdušnou obranu země.

Ministr obrany Ben Wallace řekl v Dolní sněmovně, že vozidla poskytnou lepší „schopnosti protivzdušné obrany krátkého dosahu ve dne i v noci“.

Uvedl, že střely Starstreak již byly na Ukrajině rozmístěny a používány poslední tři týdny.

Wallace uvedl, že podle britského odhadu je nyní čtvrtina ruských sil nasazených na Ukrajině „neúčinná v boji“, a zároveň ocenil ukrajinský odpor jako „inspiraci pro nás všechny“.

17:42 Rusko vyšetřuje výbuchy a požáry skladů pohonných hmot u ukrajinských hranic

14:48 USA nepošlou vojáky do bojů na Ukrajině

Ačkoli Blinken a Austin na své cestě přislíbili novou vojenskou pomoc a jednalo se o nejvyšší návštěvu amerických diplomatů od začátku války, představitelé zdůraznili, že to neznamená, že se USA přímo zapojí.

„Prezident se vyjádřil zcela jasně, že na Ukrajině nebudou bojovat žádné americké jednotky, a to se týká i nebe nad Ukrajinou,“ řekl americkým médiím jeden z představitelů ministerstva obrany.

„Tato návštěva nepředznamenává skutečné zapojení amerických sil,“ dodali.

Na začátku války ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prosil NATO o zavedení bezletové zóny na území své země, ale byl odmítnut. Zde je naše vysvětlení, co je bezletová zóna a proč se Západ zdráhá ji prosadit.

14:21 Bývalá velvyslankyně USA na Ukrajině přiznává, že Trump by zabránil válce

11:56 Americký ministr obrany chce vidět Rusko oslabené a věří ve vítězství Ukrajiny

Šéf Pentagonu Lloyd Austin v pondělí prohlásil, že USA chtějí „vidět Rusko oslabené do té míry, aby nemohlo dělat takové věci, jaké dělalo při napadení Ukrajiny“.

Americký ministr obrany na tiskové konferenci rovněž uvedl, že věří, že Ukrajina může se správnou podporou zvítězit.

Jeho komentáře následovaly po nedělní cestě do Kyjeva spolu s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem, kde se oba setkali s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Během své cesty oznámili, že američtí diplomaté se začnou postupně vracet na Ukrajinu a že USA nabídly Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 700 milionů dolarů.

10:49 Letecké údery zasáhly řadu ukrajinských železničních stanic

Jedním ze zasažených měst bylo Krasne východně od Lvova. Maksym Kozytskyi, šéf Lvovské oblasti, na svém kanálu Telegram oznámil, že kolem 08:30 místního času (06:30 SELČ) tam raketa zasáhla elektrickou rozvodnu.

„Zatím nemáme žádné informace o obětech,“ napsal. Na místě jsou záchranné složky, které pracují na uhašení požáru.

08:49 Na Ukrajinu dorazila početná skupina izraelských vojáků, kteří nyní bojují proti ruské armádě.

08:19 USA potvrdily, že se Blinken a Austin setkali se Zelenským

Na schůzce v Kyjevě Spojené státy zopakovaly svou podporu Ukrajině a přislíbily více než 700 milionů dolarů na financování vojenských operací, aby pomohly jejímu válečnému úsilí, uvedli představitelé.

Přibližně polovina těchto peněz půjde Ukrajině, zatímco zbytek bude rozdělen mezi členy NATO a další regionální spojence.

Kromě toho USA prodají Kyjevu munici za 165 milionů dolarů. Oznámení bylo učiněno po cestě, která byla z bezpečnostních důvodů zahalena tajemstvím.

Jednalo se o návštěvu amerických diplomatů na Ukrajině na nejvyšší úrovni od zahájení ruské invaze.

24. dubna 2022


18:55 Putin „ztratil zájem“ o diplomacii, tvrdí zdroje

16:52 Shromáždění na podporu Ukrajiny v New Yorku

16:11 Rakouský ministr zahraničí řekl, že Ukrajina by neměla být přijata do EU

15:17 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteru píše, že měl „důležitý telefonický rozhovor“ se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.

„V předvečer jednání s [ruským prezidentem Vladimirem] Putinem jsem zdůraznil nutnost okamžité evakuace civilistů z Mariupolu, včetně Azovstalu, a okamžité výměny blokovaných jednotek.“

14:57 Rusko tvrdí, že na Ukrajině zničilo velký sklad zbraní z USA a EU

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že logistické centrum poblíž ukrajinského města Oděsa bylo zasaženo „vysoce přesnými“ raketami, které zničily velkou dávku zbraní, jež byly na Ukrajinu dodány z USA a evropských zemí.

„Dnes odpoledne zneškodnily vysoce přesné rakety dlouhého doletu ruského letectva logistický terminál na vojenském letišti poblíž Oděsy, kde byla uskladněna velká zásilka zahraničních zbraní obdržených z USA a evropských zemí,“ uvedl v prohlášení mluvčí ministerstva Igor Konašenkov.

13:13 Od začátku války uprchlo z Ukrajiny do Polska více než 2,9 milionu lidí, uvedla v neděli polská pohraniční stráž.

12:11 Americké ministerstvo zahraničí si je jisté ukrajinským vítězstvím

Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že dnes očekává návštěvu ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena a ministra obrany Lloyda Austina v Kyjevě.

Bílý dům se k těmto plánům nevyjádřil, ale mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price hovořil s BBC o válce na Ukrajině. V pořadu Sunday Morning řekl Sophii Raworthové, že je přesvědčen, že Zelenskyj ve válce zvítězí.

„Bude to vítězství pro Ukrajinu, pro Rusko to bude strategická porážka,“ řekl.

Na otázku, zda USA a jejich spojenci poskytují dostatek těžkých zbraní, Price odpověděl: „To, co jsme udělali, je, že jsme poslali přesně to, co naši ukrajinští partneři potřebují, aby odrazili tuto ruskou agresi.“

11:10 Mezi oběťmi sobotního zásahu raketami v Oděse je i matka s tříměsíčním dítětem, uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj.

09:45 Ukrajina vstupuje do třetího měsíce války s Ruskem

Za pouhých osm týdnů Rusko vrátilo čas a donutilo Ukrajinu znovu prožít nejhorší hrůzy 20. století. Tisíce mrtvých, miliony vysídlených, města proměněná v trosky.

Invazní síly obviněné z válečných zločinů po bombardování porodnic a civilistů ukrývajících se v divadle. Obléhání měst, masové hroby, bezvýsledná mírová jednání.

A přesto se Rusku nepodařilo obsadit Kyjev a svrhnout vládu. Ukrajinské síly se postavily na pevnou obranu a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prokázal vůdčí schopnosti; obojí svazuje národ těsněji dohromady.

Ale jak se ruské síly přeskupují na východě, dokáže je Ukrajina zadržet? Dokážou západní mocnosti zvýšit svou vojenskou podporu a zůstat jednotné kolem společných válečných cílů?

Nebo si čas, únava a klesající zásoby munice vyberou svou daň? Tato válka trvá již dva měsíce, ale může jich být ještě mnohem více, dodal James Landale.

08:58 Disidentka Procházková popsala, jaké jsou příčiny války na Ukrajině

23. dubna 2022


21:38 Ukončíme mírové rozhovory v případě ruského referenda, uvedl Zelenskyj

Zelenskyj hovoří také o ruských plánech uspořádat v okupovaném Chersonu referendum o nezávislosti. Pokud k němu dojde, mírové rozhovory budou podle něj přerušeny a takový krok by také zkomplikoval jakýkoli krok k ukončení války.

Znamenalo by to, že dosavadní rozhovory byly pouhým politickým divadlem, říká, „a mimochodem se skutečně špatnými herci“.

„Myslím, že ten, kdo tuto válku začal, ji bude moci ukončit,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci, kterou nadále pořádá v Kyjevě.

Uvedl, že se „nebojí setkat“ s Putinem, pokud to bude znamenat dosažení mírového urovnání mezi oběma národy.

Následně dodal: „Pokud budou naši muži v Mariupolu zabiti, Ukrajina odstoupí od jakéhokoli vyjednávacího procesu“.

18:19 Ukrajinská armáda tvrdí, že během bojů v jihovýchodní Chersonské oblasti „zlikvidovala“ další dva ruské generály.

17:53 Západ stále nakupuje ruskou ropu, tankery mají označení „cílová destinace neznámá“

16:49 Na sociálních sítích se objevily záběry budovy v Oděse, kterou měla zasáhnout ruská raketa. Na záběrech, které ověřila BBC, je vidět hustý černý dým stoupající do vzduchu.

Rusko se k útoku zatím nevyjádřilo.

14:57 Jurečka k Putinovi: „Když někdo ubližuje, musíme mu dát přes držku“

14:03 Rusko tvrdí, že britští „sabotážní specialisté“ jsou na Ukrajině

Ruská státní média tvrdí, že „sabotážní specialisté“ z Velké Británie pomáhají ukrajinské armádě v západní Lvovské oblasti.

Podle agentury Ria Novosti byly nasazeny nejméně dvě skupiny – neboli celkem asi 20 lidí – z SAS.

„Nejsou to obyčejné speciální jednotky,“ citují Novosti zdroj z ruské rozvědky.

Zdroj dodal, že příslušníci SAS pravděpodobně „koordinují činnost sabotážních skupin“ na Ruskem kontrolovaném území.

Britská média minulý týden informovala, že podle ukrajinských velitelů jednotky SAS cvičily místní síly.

Speciální letecká služba, která byla založena během druhé světové války, je známá svými tajnými misemi, včetně získávání rukojmích, průzkumu a boje proti terorismu.

13:17 Dva ruští oligarchové nalezeni mrtví jen jeden den po sobě

11:35 Papež: „K čemu by mi bylo dobré jet do Kyjeva?“ 

Papež František prohlásil, že nenavštíví Ukrajinu, o čemž údajně uvažoval na začátku měsíce.

„K čemu by mi bylo, kdybych jel do Kyjeva, kdyby druhý den pokračovala válka?“ řekl papež argentinskému deníku La Nacion.

Pontifik zdůraznil, že je „ochoten udělat vše pro zastavení války“, ale papežská návštěva by mohla narušit „vyšší cíle“, jako je například úsilí o ukončení války.

František dodal: „Každá válka je v tomto světě a na této úrovni civilizace anachronická.“

V rozhovoru zveřejněném v pátek Svatý otec rovněž popsal svou nečekanou návštěvu ruského velvyslanectví ve Vatikánu koncem února jako „rozhodnutí, které jsem učinil během probdělé noci a přemýšlel o Ukrajině“.

„Šel jsem tam sám. Nechtěl jsem, aby mě někdo doprovázel. Byla to moje osobní odpovědnost.“

Na otázku, proč ve svých prohlášeních proti válce nikdy nejmenuje Rusko nebo jeho prezidenta, odpověděl: „Papež nikdy nejmenuje hlavu státu, natož zemi, která je nadřazena své hlavě státu.“

10:30 Šéf OSN navštíví Putina a poté Zelenského

Generální tajemník OSN Antonio Guterres se příští týden setká s vedoucími představiteli Ruska i Ukrajiny. V úterý by se měl Guterres setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a v Moskvě absolvovat pracovní schůzku a oběd s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Jeho kyvadlová diplomacie ho pak ve čtvrtek zavede do Kyjeva, kde se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou.

Na šéfa OSN byl v poslední době vyvíjen tlak, aby se aktivněji zapojil do zprostředkování konfliktu. V dopisech adresovaných oběma představitelům prostřednictvím jejich misí OSN vyzval k jednání o „naléhavých krocích k nastolení míru na Ukrajině a budoucnosti multilateralismu“.

Rusko i Ukrajina jsou zakládajícími členy OSN.

09:19 Danilov povolil útok na krymský most. Kreml reaguje

08:44 Útok na Ukrajinu je teprve začátek, říká Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil výroky ruského velitele, který řekl, že Moskva chce převzít kontrolu nad jižní Ukrajinou, protože by to umožnilo přístup do separatistického regionu Podněstří v Moldavsku.

Podle Zelenského tato poznámka ukazuje, že Rusko chce napadnout další země a že útok na Ukrajinu by byl jen začátkem.

„No, to jen potvrzuje to, co jsem říkal mnohokrát: ruská invaze na Ukrajinu byla zamýšlena jen jako začátek, pak se chtějí zmocnit dalších zemí,“ řekl Zelenskyj ve svém nočním projevu.

„Samozřejmě se budeme bránit tak dlouho, dokud to bude nutné, abychom tyto ambice Ruské federace zlomili. Ale všechny národy, které stejně jako my věří ve vítězství života nad smrtí, musí bojovat s námi. Musí nám pomoci, protože jsme na této cestě první. A kdo je další na řadě?“

„Pokud někdo, kdo se může stát dalším, chce dnes zůstat neutrální, aby nic neztratil, je to ta nejriskantnější sázka. Protože přijdete o všechno.“

Moldavsko si v reakci na výroky generálmajora Rustama Minnekajeva předvolalo ruského velvyslance.

05:55 Ruský olympijský vítěz Jevgenij Rylov byl světovým řídícím orgánem plavání Fina suspendován na devět měsíců poté, co se zúčastnil shromáždění na podporu ruské invaze na Ukrajinu.

NAČÍST PŘEDCHOZÍ DNY.