Jak jsme již informovali v nedávných článcích o prudce rostoucí spolupráci mezi Čínou a Zeměmi střední a východní Evropy (CEEC), tak 8. 6. 2021 začala druhá výstava prodejců z těchto zemí ve východočínské provinici Zhejiang v městě Ningbo s oficiálním názvem China-CEECs Expo and International Consumer Goods Fair. (Foto: Wikimedia)

K zahájení výstavy poslal blahopřejný dopis čínský prezident Xi Jinping vyjadřující závazek Číny prosazovat vzájemně výhodnou spolupráci s evropskými zeměmi a naději, že všechny strany budou moci využít této příležitosti k odhalení potenciálu pro spolupráci a pro rozšíření prostoru pro tuto spolupráci.

Při zahajovacím ceremoniálu se v kooperativním tónu vyjadřovali zástupci zemí CEEC včetně našeho prezidenta Miloše Zemana a srbského prezidenta Aleksandara Vucice jasně ukazující, že pokusy ideologů a jestřábů z Washingtonu pokoušející se narušit ducha vzájemné spolupráce v business kruzích a u pragmatických politiků moc úrodnou půdu nenachází, a že na nadcházejícím summitu G7 se USA podaří Evropu proti Číně sešikovat těžko. S tím mají konfrontační kruhy USA potíže i u vlastního domácího businessu a musí se proto uchylovat k mocensky vynucovaným sankcím.

Základem výstavy je hala o 200 000 metrech čtverečních s 425 vystavovateli z CEEC, kteří zde nabízí rozmanitou škálu zboží od vín a potravin, přes strojírenské výrobky včetně jacht a lehkých letounů, aby to nabízeli 7 000 profesionálním kupcům, s nimiž se budou uzavírat smlouvy.

Prezident Xi ve svém dopise vyjádřil naději, že výstava přispěje k lepší obeznámenosti čínských trhů se zbožím z CEEC, aby se ty očekávané dovozy do Číny za 170 miliard $ v nadcházejících pěti letech uskutečnily.

Což si třeba v úterý zástupce polské Vici Group pro Global Times pochvaloval, že se daří, když loni i přes pandemii prodali 2 200 kontejnerů mléčných produktů a letos čekají prodeje 3 200 kontejnerů.

Loni přes hospodářskou depresi spojenou s pandemií nárůst obchodu Číny s CEEC překonal i velice rychlá tempa z předchozí dekády a letos i oproti loňskému růstovému roku za první čtyři měsíce objemy obchodů narostly o 47,9 procenta na 40,71 miliardy $.

Souběžně s Expem byla zároveň podepsána nová smlouva o zemědělství Čína-CEEC a ze Zhejiangu vyrazily do Budapešti nové nákladní vlaky. Už před Expem bylo dohodnuto přes 200 obchodních schůzek mezi 68 firmami CEEC a 200 čínskými firmami.

Země CEEC se stávají také dobrým předmostím pro čínské investory, aby se v nich usídlili a pokoušeli se do zbytku Evropy pronikat právě odsud, např. čínská Minth Group se chystá v Srbsku a v České republice postavit továrny na doplňky pro auta na nové energie.

Na pozadí toho všeho teď v EU slyšíme kampaně k sešikování společenství proti Číně pod vedením USA pod všemožnými „ušlechtilými“ záminkami, jako jsou „ubozí utlačovaní muslimové v Xinjiangu“, jimž je naší „svatou povinností“ obětovat své ekonomické zájmy a nenechat se zlákat svobodným trhem.

To se stupňuje ještě teď před summitem G7, kde budou USA chtít EU šikovat proti Číně, když už se jim v EU podařilo mobilizovat ideologii upřednostňující síly, aby se prozatím v Evropském parlamentu zastavilo projednávání Komplexní smlouvy Čína-EU o investicích (CAI) a dokonce přimět Litvu, aby z ideologických důvodů vystoupila z kooperačního mechanismus Čína-CEEC a s její letošní neúčastí na tomto Expo. Samotné výstavy se však účastní i vrcholní představitelé řady zemí CEEC jako z Polska, Maďarska a Řecka a na výstavu se protlačily i na čínský trh natěšené firmy z Německa apod., které formálně k CEEC nepatří. I ti vůdci zemí CEEC, kteří se osobně výstavy neúčastní, na úterním zahajovacím ceremoniálu přes video-linky promluvili, aby pronesli přání úspěchů a varování před nebezpečími Nové studené války, jakou by ideologové nejradši rozpoutali.

Zúčastnění politici, kteří jsou obecně této spolupráci velice nakloněni, a ještě více vůdci businessu, kteří v ní vidí jednu z největších příležitostí, jaká se na globálních trzích otvírá, se nejenže vyjadřovali k rozvíjející se vzájemně výhodné spolupráci s nadšením, ale také zdůrazňovali nutnost tlumit politické rozmíšky a nezavlékat je do businessu, což se bohužel ale, jak je vidět na příkladu Litvy, ne vždy daří.

Když Global Times požádal bývalého řeckého ministra obchodu George Katrougalose, aby se k tomuto kroku Litvy vyjádřil, tak řekl: „Myslím, že důvody, které přiměly Řecko a další evropské státy, aby se k této iniciativě připojily, jsou dnes velice na místě. Mezi ty nejdůležitější mezi nimi patří multilateralismus, vzájemné ekonomické zisky a sdílená prosperita.“

Všímal si také toho, že účast na spolupráci s Čínou není v žádném konfliktu s účastí v EU, nic na tom není proti právním ani politickým pravidlům Evropy.

Řadě zasvěcených lidí však současné počínání Bidenovy administrativy s pokusy rozvrátit slibně se rozvíjející spolupráci Číny s Evropou dělá starosti a na příkladu Litvy vidíme, že oprávněně. I v zemi, jako je Maďarsko, kde vláda a business vidí ve spolupráci s Čínou jeden z největších příslibů nadcházející prosperity, se některé části opozice chovají vůči spolupráci s Čínou až nepříčetně, jak vidíme např. na Budapešťské radnici. I my známe v našem politickém spektru síly, které by se nejraději k naší škodě zachovaly jako Litva.

Určité problémy tedy zřejmě vznikat budou, ale pokud by nějaký skutečný vůdce evropské země, který si na rozdíl od opozice nemůže dovolit být více ideologický hráč než spolupracovník businessu, zkusil vlastní businessmany zradit, tak by se evidentně se zlou potázal.

Prezident Evropské rady Charles Michel v interview před schůzkou s Bidenem to i přes hrátky debatou o CAI v Europarlamentu ohledně spolupráce s Čínou vidí jasně: „Osobně jsem přesvědčen, že to, co je na stole, je ohromný krok správným směrem.“

Také řídící jednatel pro činnost v Číně a v Jihovýchodní Asii u naší české investiční skupiny CzechInvest Jan Zapletal to s CAI vidí jasně: „Myslím, že od Číny to byla velice štědrá nabídka a myslím, že Evropa by z ní měla prospěch. Jsem proto na další vývoj dost zvědavý,“ kdy se vyjadřoval i k tomu, že má z toho, co je teď v jednání v Europarlamentu na stole má radost a i z toho, jak je česká republika k čínským společnostem otevřená. Tak doufejme, že to nějaké politické otřesy, které by dosadily v naší zemi k moci ideology, nerozvrátí.

Zdroj: cri.cn