Cestovní kanceláře a pašeráci rozšířili oblast služeb. V katalogu je nový hit pro jejich pokladny – destinace Bělorusko. (Foto: Flickr/ilustrační)

Nabídka je zaměřena především na zákazníky z Blízkého východu, kteří plánují pouze „jednosměrný lístek“ a pokud možno motorizovanou další cestu.

Cestovní náklady do říše snů se pohybují v řádu tisíců dolarů, výhodná nabídka zaručené péče: Měsíční dávky, kapesné, bezplatné ubytování, péče o dítě a zdravotní pojištění, přídavky na děti a opětovné sjednocení rodiny pro příbuzné. Není divu, že díky rostoucí poptávce běží cestovní průmysl na plné obrátky.

Uprchlíci mohou v současné době jednoduše létat do Běloruska z mnoha zemí Blízkého východu, aby byli pašováni do Evropy.

Funguje to takto: Pašeráci a cestovní kanceláře organizují „turistickou cestou“ z Iráku, Sýrie, Libanonu, Turecka, Íránu a Jordánska: Vízum, letenku a rezervaci hotelu na měsíc v Bělorusku (Minsku) – poté jedete taxíky dále a pěšky do Evropy, často do zemí EU, jako je Německo.

„Cesta stojí mezi 1700 a 3000 dolary,“ říká Syřan, který chce zůstat v anonymitě. Kromě toho: „Za překročení hranice s Polskem musíte zaplatit 1 500 USD. Pak je tu dvanáctikilometrová procházka a poté se lidé dostanou do taxíků, které je za dalších 1 500 dolarů odvezou do Německa,“ doplnil Syřan.

Zdroj: pz.cz