Téměř každý člen Kongresu, ať už demokrat nebo republikán, vzdává hold velké zelené lži. (Foto: Flickr / ilustrační)

Stejně tak všichni minulí i zbývající konzervativní kandidáti, kteří se ucházejí o post premiéra Spojeného království, a všichni kandidáti, kteří se v současnosti ucházejí o vedení Konzervativní strany Kanady. Stejně tak prakticky veškerý mainstreamový tisk. Velká zelená lež – že oxid uhličitý znečišťuje životní prostředí – je tak rozšířená, že i ti, kteří jsou považováni za skeptiky – včetně pravicových nevládních organizací a odborníků – se většinou drží ortodoxie, přičemž se neliší v tom, že CO2 znečišťuje životní prostředí, ale pouze v tom, jak katastrofální znečišťující látkou je.

Protože se nyní všichni podílejí na lži, že emise CO2 jsou špatné, debata o klimatické politice se nevede o tom, zda problém CO2 existuje, ale o tom, jak naléhavě je třeba CO2 řešit a jak by se měl řešit. Zbývá nám osm let, než se Armagedon stane nevyhnutelným, nebo desetiletí? Máme se zbavit fosilních paliv výstavbou jaderných elektráren nebo větrných turbín? Měli bychom změnit svůj životní styl, abychom potřebovali méně všeho? Nebo bychom měli toto zlo zmírnit – podle názoru těch, kteří jsou považováni za klimatické minimalisty – tím, že naše kontinenty ochráníme před stoupající hladinou oceánů tím, že je uzavřeme za mořskými zdmi?

Vzhledem k tomu, že se téměř všichni napříč politickým spektrem veřejně shodují na tom, že omezování CO2 je dobrá věc, probíhá debata mezi těmi, kteří chtějí rychle vykonat dobro tím, že v roce 2040 dosáhnou čisté nuly, a klacky pod nohy, kteří chtějí konání dobré věci zpomalit. Diskuse se stočila do králičích děr a téměř všichni se ztratili při hledání řešení bludů o Alence v říši divů – a promrhali přitom biliony dolarů.

Až do roku 2000, kdy se klimatickým změnám stále ještě říkalo globální oteplování a kdy si mainstreamová média stále ještě všímala, že se žádná z nesčetných předpovědí klimatické katastrofy nepotvrzuje – polární čepičky netají, Manhattan se nechystá být zatopen, malárie nezasahuje severní polokouli -, mnozí označovali klimatické změny způsobené člověkem za podvod. Uniklé e-maily Climategate odhalily, jak se vědci spikli, aby „skryli pokles“ teplot, který neodpovídal jejich modelům. Tvrzení, že 97 % vědců podporuje teorii globálního oteplování, bylo odhaleno jako podvod, stejně jako tvrzení, že 4 000 vědců spojených s IPCC schválilo jeho zprávu – těchto 4 000 ji neschválilo a většina z nich ji ani nečetla, ale pouze si prohlédla části zprávy a často nesouhlasila s tím, co četla.

Tvrzení, že „věda je v otázce změny klimatu rozhodnuta“, nikdy neobstálo. Vědci z celého světa podepsali řadu petic, které toto tvrzení zpochybňovaly. Oregonskou petici z roku 2008, v jejímž čele stál bývalý prezident Národní akademie věd a za níž stál Freeman Dyson, nástupce Alberta Einsteina na Princetonu a jeden z nejvýznamnějších vědců na světě, podepsalo více než 31 000 vědců a odborníků, kteří se shodli na tom, že „navrhované omezení skleníkových plynů by poškodilo životní prostředí, bránilo rozvoji vědy a techniky a poškodilo zdraví a blahobyt lidstva. … Kromě toho existují podstatné vědecké důkazy o tom, že zvýšení obsahu oxidu uhličitého v atmosféře má mnoho příznivých účinků na přirozené prostředí rostlin a živočichů na Zemi.“

Rozhodující je, že byrokracie 195 zemí Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu se po tři desetiletí pokoušela přesvědčit kohokoli jiného než sebe, důvěřivá média a relativně málo důvěřivých lidí, že změna klimatu představuje existenční hrozbu. Průzkum za průzkumem v průběhu desetiletí ukazuje, že veřejnost přikládá změně klimatu malou váhu, když má určit její důležitost.

Gallupův průzkum zveřejněný tento týden, který se Američanů ptal: „Jaký je podle vás nejdůležitější problém, kterému dnes tato země čelí?“, zjistil, že změna klimatu nesplňuje jeho kritéria z mnoha problémů, které stojí za to uvést. Jak Gallup poznamenal: „V mnoha částech země panovala v posledních týdnech rekordní vedra a jiné regiony postihly rekordní záplavy. Ale pouhá 3 % Američanů uvádějí počasí, životní prostředí nebo změnu klimatu jako hlavní problém národa.“ Stejně tak minulý měsíc, kdy „v nedávném průzkumu New York Times/Siena College označilo klimatické změny za nejdůležitější problém, kterému země čelí, pouhé 1 % voličů ….. Dokonce i mezi voliči mladšími 30 let, tedy ve skupině, o níž se předpokládá, že ji tato problematika zajímá nejvíce, to byla 3 procenta“.

Ačkoli většina elit stále mluví o naléhavosti omezení emisí oxidu uhličitého, jejich činy jsou v rozporu s jejich slovy, ať už je to záliba v cestování soukromým tryskáčem nebo neupřímné angažmá v politice týkající se klimatu. Podle oznámení Mezinárodní agentury pro energii (IEA) z minulého týdne je uhlí opět králem: Celosvětová poptávka po uhlí se letos „vyrovná ročnímu rekordu z roku 2013 a v příštím roce poptávka po uhlí pravděpodobně dále vzroste a dosáhne nového historického maxima“. Hodnocení IEA je v souladu s celosvětovou přízní uhlí, která zahrnuje i Evropskou unii, donedávna nejhorlivějšího světového odpůrce klimatu. EU nyní od svých závazků týkajících se nulové spotřeby uhlí ustupuje.

V některých zemích vlády ani tak neodstupují od klimatické politiky, jako spíše od ní bezostyšně upouštějí. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador označil větrné turbíny za „větráky“, které poškozují životní prostředí a způsobují „vizuální znečištění“, aniž by poskytovaly mnoho energie, a prohlásil, že vláda ukončí dotace a přestane vydávat povolení pro nové větrné projekty. Izrael se také chystá zastavit větrný průmysl v zemi, jeho ministr pro ochranu životního prostředí tvrdí, že vítr poskytuje „zanedbatelný příspěvek“ do energetického systému země „ve srovnání s potenciálem poškozování přírody, který je vysoký“.

Uznání obnovitelných zdrojů energie jako ekonomické a ekologické hříčky, jak to učinily Mexiko a Izrael, je krokem k prolomení lži, že palivo, které vypouští oxid uhličitý, lze rozumně nahradit. Druhou botou, která by měla padnout, je lež, že paliva, která vypouštějí oxid uhličitý, by měla být nahrazena.

Fantastické tvrzení, že CO2 je znečišťující látkou, bylo vymyšleno z rukávu. Prohlášení 31 000 odborníků z roku 2008 – že „neexistují žádné přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že vypouštění oxidu uhličitého, metanu nebo jiných skleníkových plynů člověkem způsobuje nebo v dohledné budoucnosti způsobí katastrofální ohřev zemské atmosféry a narušení zemského klimatu“ – je dnes stejně pravdivé jako tehdy a jako vždycky bylo. Žádný vědec nikde a nikdy neprokázal, že by emise CO2 způsobené člověkem – tedy přírodní hnojivo – něčemu škodily.

Zdroj: theepochtimes.com