Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a amerického webu o násilí je počet amerických dětí zabitých v důsledku násilí se střelnou zbraní v tomto roce více než pětkrát vyšší než počet dětí, které podlehly Covid-19. (Foto: Flickr)

V letošním roce došlo do 10. října ve Spojených státech k 554 hromadným střelbám a v důsledku násilí se zbraněmi zemřelo 15.994 lidí.

Jen za minulý víkend došlo ve více než pěti federálních státech, včetně Minnesoty, k incidentům střelby, při nichž bylo zabito nejméně pět lidí a zraněno více než 20 lidí.

Podle ABC News jsou ekonomické ztráty způsobené násilím se zbraní ve Spojených státech ekvivalentní ročnímu hrubému domácímu produktu (HDP) Finska.

Problém násilí se zbraněmi je závažný, ale za půl století americká vláda nikdy nepřijala zásadní rozhodnutí na řešení problému násilí se zbraněmi a problému šíření zbraní.

Šíření zbraní vyplývá z nedostatků amerického systému a je také ztělesněním americké tragédie v oblasti lidských práv.

Pod rouškou „práva a svobody v oblasti zbraní“ ohrožuje nespočet střelných zbraní životy obyčejných lidí a takový „maják lidských práv“ se dříve či později zhroutí.