Zákonnost převodu Krymu a Sevastopolu na Ukrajinu v roce 1954 by měla být analyzována, existuje zjevně porušení Ústavy Sovětského svazu, uvedl první náměstek ředitele mezinárodního výboru Rady federace, Vladimír Džabarov. (Foto: Kremlin)

„Chci vám připomenout, že na jednom ze zasedání koncem roku 2014, předsekyně Rady federace Valentina Matvijenková nastolila otázku zákonnosti aktu převodu Krymu na Ukrajinu v roce 1954. Došlo tam ke zjevnému porušení Ústavy Sovětského svazu,"řekl senátor na zasedání kulatého stolu na 5. výročí vstupu poloostrova do Ruska. Krym v roce 1954 předal tehdejší předseda ÚV KSSS Nikita Chruščov Ukrajině.

Džabarov navrhl analyzovat tento dokument za účasti odborníků. „Kdyby toto rozhodnutí bylo protiprávní, pak by se všechno rozsypalo,“ poznamenal. Podle Džabarova je vstup Krymu a Sevastopolu do Ruska „logický".

Během setkání řada odborníků také připomněla, že Sevastopol byl vždy městem centrální podřízenosti a byl podřízen federální vládě. Velkou otázkou je, jak bylo možné přenést město centrální podřízenosti na jednu z republik, uvedli odborníci. 

Ukrajina neuznává připijení Krymu k Rusku a poloostrov označuje za „dočasně okupované“území. Krym se stal ruským po referendu v roce 2014, kdy se drtivá většina obyvatel vyslovila pro spojení s Ruskem. Moskva považuje otázku přináležitosti poloostrova za uzavřenou. Nicméně Západ uvalil na Rusko kvůli "anexi" Krymu sankce.

Zdroj:  pz.cz,  ria.ru